Klavirna harmonika vs. dugmetara

Istorijat razvoja harmonike, muzeji, škole, vrste i tipovi instrumenta, harmonika u muzici Balkana i u svetu.
Odgovori
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od zex »

Sve to zavisi od harmonikasa da ne kazem majstora, i njegovog stila. Ali opet i stil muzike koja se svira, diktira neke stvari. A i neke kompozicije su pravljene na klavirnoj harmonici neke na dugmetari, pa tako i bolje izlaze. Ne kazem da ovo uvek vazi, ali u vecini slucajeva je tako.
Dok sa tehnicke strane gledano, dugmetara je najsavrseniji instrument. Pocnimo od sviranja u tercama/sekstama, pa do prstorednih resenja i jos mnogo drugih stvari.
Recimo, na gore navedenom snimku, Resavski zubor tj. prvi deo koji je odsvirao u tercama je lepo izasao jer mu se tu namestilo da moze poptuno prirodno da iskoristi prste, dok je na ostalim kolima taj duplikat samo mucenje. A da ne govorim da je pokusao da odsvira neko duplikatsko kolo od, recimo, Baneta Milutinovica ili neku komplikovaniju frazu.
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Ukika »

preksinoc prvi put probao dugmetaru :D
ortakinja koja ce mi svira drugu harmoniku na koncertu nekom bila mi na probu donela pigini serious 55 jede zivu decuuuuuuu.. doduse kabina bas nema dusu kao kod dalape ali ovo ostalo, organ, soprani svi prvaliga mehanika isto, konvertorko sat :D a inace sto se tice rasporeda, bila je 5toredna b grif, stepenasta, genijalnoo, prvi put sam to prosvirao, osetio, boli glava :D imam utisak da bi brzo prosvirao... kad budem imao dokonih par amoram uzeti neku 3-4 voroglasnu skalu malu da se igram :D
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od alibaba40 »

Ma dugmici zakon :jdishddf:
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Ukika »

haha ma nema svirke bez klavirkee xDD haha i tako mozemo da se koljemo do sutra xD
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od alibaba40 »

Ako trebe do iduce Godine, ha ha ha :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Ukika »

hhahaha a najjaci su mi tako kad se nadjemo negde pa zadrti klavirkasi i dugmetarci kad krenu da se prepiru.. a ja obavezno u "u tem somboru" pevam "od to doba nase snase zavolese klavirkase" :D
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Dallape 1960 »

HHarrmonika dugmetaarraa donela mi mnogo paaraaa.. :D :D :D :svirac:
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od zvrk555 »

Dallape 1960 napisao:HHarrmonika dugmetaarraa donela mi mnogo paaraaa.. :D :D :D :svirac:

al sad je momenat menjam instrumenat :svirac: :ijuju: :ijuju: :ijuju: :ijuju:
Elvedin Muhic
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:34

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Elvedin Muhic »

Evo moj mali doprinos ovoj temi..Veliki pozdrav svim harmonikasima bez obzira......Elvedin Muhic Elo
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZJn5clG5sOE[/youtube]
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od zvrk555 »

Elvedin Muhic napisao:Evo moj mali doprinos ovoj temi..Veliki pozdrav svim harmonikasima bez obzira......Elvedin Muhic Elo
http://www.youtube.com/watch?v=ZJn5clG5sOE
svaka čast maestro za svirku, kapa do poda. slažem se sa svim konstatacijama u svezi dugmetare ( i sam ju pomalo sviram) ali što se tiče nekog osjećaja i ljepote u sviranju tu je klavirna harmonika neprevaziđena naravno po mome skromnom mišljenju, ali još jednom svaka čast za svirku posebno me se dojmila lijeva ruka.

evo jednog klipa sa jubitoa čovjek svira klavirnu
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yluugYjLeLE[/youtube]
Odgovori