Klavirna harmonika vs. dugmetara

Istorijat razvoja harmonike, muzeji, škole, vrste i tipovi instrumenta, harmonika u muzici Balkana i u svetu.
Odgovori
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Ukika »

Elvedine, skidam kapu, ostao sam bez teksta!

Tomina kad navežbas jedan raspored ima da rodis mecku dok se presaltas na Krnjevcev.. uci odmah njegov, pa on je izmislio 6torednu dugmetaru...
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Tomina »

evo juler sam kolegi ostavio svoju cantusicu, a ja uzeo dallapu dugmetaru, b grif, 6-red, kabinka.

Pa ću sad par dana malo po njih učiti se. A jučer zajedno svirao kod kolege s njim, on nije mogao vjerovati da sam tako brzo polovio i to u tercama na dugmetari i da sviram ko i na klavirnoj pijan recimo :lol: :svirac:

Samo nisam po krnjčevom svirao, nego po tom gdje se koriste svi redovi, znači od dna do registara, kroz sve redove, ovisi koji dur. Impresioniran sam što sam prvi put svirao u recimo Es duru kako spada, pa cis, fis, gis, bilo koju pjesmu jer mi je isto u svakom duru, samo se prešaltam u drugi red.

Potražit ću malo prstorede koji postoje, da vidim koji mi je odgovara. Inače, taj Krnjčev mi je težak jer on u biti skače oko povišenih i sniženih tonova - to je super za kola i trilere, no malo mi sad to čudno izgleda. Al planiram sve naučiti, nije na odmet poznat i ruski i ovaj i onaj. Mislim, ako pređem na dugmetaru, sad sam eto drugi put zapeo za nju.Nije loš instrument, sviđa mi se pračenje u akordima.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Tomina »

Ma dugmetara je milina, i apsolutno se slaže da je početnicima koji tek uče note, sluh,, teoriju, dugmetara je pravi problem jer je tamo sve grbavo i nejasno, dok na klavirnoj ti po logici shvatiš koji je jači ton itd itd.
Čak je i ljudima koje ne poznaju note i teoriju, a sviraju godinama na sluh klavirnu isto problem, eto baš mi je kolega takav primjer, čovjek rastura klavirnu, radi na mojoj cantusici čuda, svira preko 20 godina i sve na sluh, no dugmetara mu je problem jer mu je teško poloviti gdje se svira pošto ne poznaje dobro teoriju.

no ja sam to odmah prokužio, hehe

EDIT: ja se ispričavam svima, no došlo je do jedne zabune, i sad me malkoc sram. Skinuo sam knjige od Krnjevca, i odmah na rasporedu dugmadi našao rukom označena prva tri reda gdje se kao svira C dur (kako netko je to zaokružio da se lakše snađe). Ja sam mislio da je to prstored od Krnjevca za C dur ljestvicu, znači koriste se prva tri osnovna reda.

No nakon dvije stranice ima opet slika i napisano koji red se svira i kojim prstom, i vidim da se spominje 2. i 3. osnovni red, i 1. pomočni za njegov prstomet.

Zašto je ono gore zaokruženo? Bote led, ja jučer po tom zaokruženom učio i ufurao se :hmmm:
riki_korg
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 16 Nov 2011, 01:06

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od riki_korg »

Pa evo ja ponovo a kao sto se i iz svega vidi je da je blaga prednost na dugmetari ali kao sto sam rekao u lakoci sviranja i baratanja trilerima a to je sve zbog boljeg rasporeda koji je iz svakog akorda isti. Jos nisam odlucio ali o tome razmisljam veoma ozbiljno da predjem na dugmetari ali samo ako uspem da nadjem neku video skolu tako da mogu da u samom pocetku da uvezbam pravilan raspored ili da koliko toliko tehnicki kasnije dominiram u sviranju. Da budem jasan netrazim ja mnogo ja znam da ne mogu biti neki virtuoz ali da sviram iz svakog akorda kao sto sada sviram klavirku recimo iz E mola ili A dura meni je dovoljno. Ja sam na jugu i mi sviramo takozvane juzne trilere sviramo bugarska kola i malo sumadije dok je vlaski triler i vlasko kolo za mene spansko selo. Iskreno od mene pozz..
eki
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Feb 2012, 21:57

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od eki »

Postovane kolege , prvi puta se javljam i imao bih potrebu da malo prodiskutujem , naime imam 43 god. sviram od 5-te , znaci niza muzicka , srednja , konzervatorij , kafana , i onda pauza 10 godina , ni tipke ubo nisam! Sad se ponovo vracam , naravno nista ne ide od ruke , zahrdjali prsti ali nije problem leci ce , nego da ne idem od teme , razmisljam da predjem na dugme , moze pricat ko sta hoce , rasiri saku i izbroj koliko je tonova pod njom pa to isto uradi na klavirki , o tonalitetima da ne pricam , jedino koliko taj prelazak kosta muke , to je pitanje na koje me interesuje odgovor!? pozdrav svima
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Tomina »

Hm, na klavirnoj znam odsvirati ovak nekih 50-60 pjesama, mislim te sam prošao, nije to neki veliki broj, ali ne žurim se, tek sam počeo klavirnu prije 14 mjeseci.

Prije 10 dana sam imao dugmetaru kod sebe 2 dana, u ta 2 dana sam svirao max. 5 sati. Šta da kažem, u tih 5 sati sam uspio sve odsvirati i na dugmetari što sam znao i na klavirnoj, ali u C duru na Zuminom prstometu (prva 3 reda). Pa sam polako uvježbao i D dur, i G dur, i onda morao vratiti dugmetaru,hehe.

Nije problem, uvježbaš prvo dobro osnovni c dur, i onda lako pređeš u bilo koji dur, samo pomakneš ruku jer je matematički isti princip sviranja.
Korisnikov avatar
ArminR
16 basova
16 basova
Postovi: 19
Pridružio se: 19 Feb 2012, 20:15

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od ArminR »

Kakva dugmetara, klavirska harmonika je ZAKON! :svirac: :svirac: :svirac: :svirac: :svirac:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Tomina »

Pa da,kad gledaš klavirna harmonika kao da ima "dušu". To je više psihički utisak zbog njenog izgleda klavijature i smjera kretanja ruke. :jdishddf:

Bar sam ja to tak shvatio.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Tomina »

Htio bih skrenuti pozornost na jednu stvar.

Negdje sam na internetu skinuo Krnjčevu školu za dugmetaru, iz dva dijela, u pdf formatu.

Odmah u prvoj knjizi, negdje na početku je napisano koji je točno prstored i gdje se svira po njegovom sistemu, no netko je ručno zaokružio sastrane neki drugi red i prstored, čini mi se da taj drugi je Zomin prstored koliko se sječam iz njegove knjige.

Pa da se ne bude tko zbunio, ja nisam ništa shvatio na početku, reko ajd netko je zaokružio da nam bude još jasnije - ja krenem svirati neku vježbu točno koji prst koji red, kad ono ništa ne odgovara. Dok nisam shvatio da je to netko zaokružio i napisao sasvim drugi prstored u njegovu školu :hmmm:
Majstor94
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 15 Apr 2012, 01:18

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Majstor94 »

sviram klavirku vec oko 10 godina , moze li mi neko reci koliko bi mi bilo potrebno vremena da sasvim predjem na dugmetaru ? hvala u naprijed :)
Odgovori