Klavirna harmonika vs. dugmetara

Istorijat razvoja harmonike, muzeji, škole, vrste i tipovi instrumenta, harmonika u muzici Balkana i u svetu.
Odgovori
zoran1313
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 25 Apr 2011, 23:33

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od zoran1313 »

micha56 napisao:Ja sam tek sad procitao sta je alibaba40 napisao - odmah se pridruzujem Maldenu.
Gresis alibaba40 - ako je neko majstor, on je majstor i na testeri za drva sa gudalom, a kamo li da li svira dugmetaru ili klavirsku harmoniku. A ako nije - pa ne vredi mu nista.

Pozdrav.
Pozdrav drage kolege
Novi sam na forumu pa čitam sve redom.Dao bih i svoje mišljenje,možda malo pomogne oko dileme koja je harmonika bolja.Ja bih prezentovao dobre i loše strane.
Klavirna ili dugmetara(hromatska kako kažu na zapadu)
Blagu prednos dao bih dugmetari.Prva i možda najvažnija prednost je prstored u tonalitetima.Dugmetarska harmonika sa 6 redova ima jedan prstored za svih 12 tonaliteta dok klavirska zahtjeva 12 uglavnom različitih prstoreda za 12 tonaliteta.Za klasičnu muziku to i nebi bilo toliki problem jer melodije uglavnom nemaju toliko ukrasa kao melodije iz naših krajeva a i uglavnom su pisane iz određenih tonaliteta i tako se izvode (npr.fuga u d - molu i sl.)Pogodnost dugmetarske harmonike je baš u tom što jednom uvježban prstored za nakakvu melodiju sa uktrasima i svim ostalim ,nemjenja se pri promjeni tonaliteta,ili ako hoćete praktično to znači da možete sa lakoćom pratiti pjevače u svim tonalitetima i u toku svirke brzo mjenjati bez problema sa prstoredom.To vam omogućava ravnopravnost u melodijskom i tehničkom pogledu svih tonova odnosno bjelih i crnih dirki - dugmića
Kod klavirne harmonike prednost se daje bjelim dirkama a nekako crne uvijek predstavljaju problem,što više crnh to više problema sa prstoredom.Primjetićete da neke od proizvođača dugmetarskih harmonika imaju sve bijele ili sve crne dirke ,iz razloga što su svi tonovi izjednačeni po važnosti, bitna je melodija.
Kod klavirnih ,možete boju njenjatoi koliko hoćete ali crne su uvijek izdignute i kraće od bijelih i tehnički opet zahtijevaju ,realno gledajući ,više vježbanja zbog različitih prstoreda.
Druga prednost je hvatanje četverozvuka.Pokušajte uhvatiti najprostije četverozvuk C dura ,treba imati dugačke prste.Dugmetara zahtijeva manji raspon i prirodniji položaj zglobova.
Imao bih još dosta toga reći ali za sada toliko .
Inače sviram klavirsku harmoniku profesionalno po kafanama,imam i učenike.Servisiram harmonike skoro 15 godina ,pa me jako interesuju tehničke mogućnosti svih vrsta harmonika i način njihovog poboljšanja.Za sada toliko od mene .Veliki pozdrav svim kolegama
Zoran (serviser iz Dubice BiH)
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od micha56 »

milan58 napisao:Koa prvo ; pozdrav svima na forumu !
Ja sam "novi kolac" i dodao bih samo jednu "primjedbu" .
Sa micha56 se slazem , ali bih dodao i komentar : "I ako Ste dobar vozac , u "Fici" nikada necete osvojiti Grand Prix ! Maestro + instrument + volja= virtuoz ili supermaestro !
Primjer : od prije par godina sam poceo svirati harmoniku ... Imao sam Hohnerovu harmoniku kuci ...
Onda sam se "sjetio" , te kupio Guerinni . Tada je tek nastala volja za svirkom !
Dugmetaru sam tek kupio (Siwa) , pa sam tako i naisao na ovaj forum , koji je kvalitetan .
Pozdrav
Tacno milane58, ali mi ovde ne pricamo o fici ili porseu ili ferariju. Pricamo o razlici (ili slicnosti) izmedju klavirne i dugmetarske harmonike, pa ako je Dallape onda su obe Dallape, samo jedna klavirska, a druga dumetarska.
To znaci - ako je fica onda oba majstora voze ficu, ili ako je ferari, onda oba majstora voze ferarija. Razlika kod ovih vozila je samo u drugom motoru iste snage i performansi npr.
E u takvoj konstelaciji ja izjednacavam instrumente i dajem na znacaju majstorluku, a nikako da je onaj koji vozi vozilo sa jednim motorom bolji od onog drugog sa drugim motorom u vozilu.

Ima razlike u tehnici sviranja izmedju dugmetare i klavirne harmonike i ja mislim (to sam vec vise puta ponovio) da je na klavirnoj lakse nauciti sviranje, a na dugmetari je lakse kasnije svirati. Ali to nikako ne odredjuje velicinu majstora, niti da je potrebno da onaj na klavirnoj harmonici bude veci majstor. To NIKAKO. Sviram obe harmonike, pa znam to.

Pozdrav.
zoran1313
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 25 Apr 2011, 23:33

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od zoran1313 »

micha56 napisao:
milan58 napisao:Koa prvo ; pozdrav svima na forumu !
Ja sam "novi kolac" i dodao bih samo jednu "primjedbu" .
Sa micha56 se slazem , ali bih dodao i komentar : "I ako Ste dobar vozac , u "Fici" nikada necete osvojiti Grand Prix ! Maestro + instrument + volja= virtuoz ili supermaestro !
Primjer : od prije par godina sam poceo svirati harmoniku ... Imao sam Hohnerovu harmoniku kuci ...
Onda sam se "sjetio" , te kupio Guerinni . Tada je tek nastala volja za svirkom !
Dugmetaru sam tek kupio (Siwa) , pa sam tako i naisao na ovaj forum , koji je kvalitetan .
Pozdrav
Tacno milane58, ali mi ovde ne pricamo o fici ili porseu ili ferariju. Pricamo o razlici (ili slicnosti) izmedju klavirne i dugmetarske harmonike, pa ako je Dallape onda su obe Dallape, samo jedna klavirska, a druga dumetarska.
To znaci - ako je fica onda oba majstora voze ficu, ili ako je ferari, onda oba majstora voze ferarija. Razlika kod ovih vozila je samo u drugom motoru iste snage i performansi npr.
E u takvoj konstelaciji ja izjednacavam instrumente i dajem na znacaju majstorluku, a nikako da je onaj koji vozi vozilo sa jednim motorom bolji od onog drugog sa drugim motorom u vozilu.

Ima razlike u tehnici sviranja izmedju dugmetare i klavirne harmonike i ja mislim (to sam vec vise puta ponovio) da je na klavirnoj lakse nauciti sviranje, a na dugmetari je lakse kasnije svirati. Ali to nikako ne odredjuje velicinu majstora, niti da je potrebno da onaj na klavirnoj harmonici bude veci majstor. To NIKAKO. Sviram obe harmonike, pa znam



Pozdrav poštovane kolege.
Dao bih svoje mišljenje u vezi samog učenja sviranja ,i pitanja početnika koju harmoniku početi ,klavirnu ili dugmetaru.Često sam u svom radu sa učenicima nailazio na ovo pitanje,a pogotovo kod roditelja kada bi dovodili djete da upišu kod mene u muzičku školu.
Moj odgovor je uvijek bio dugmetara,mada je u većini slučejeva odlučivala financijska strana.Kod nas u Bosni preovlađuje klavirska harmonika ,a pogotovo školska pa je roditeljima teško nabaviti manju dugmetaru za početnika.Tako da je negdje odnos 30 % dugmetaraca 70% klaviraca ,barem kod mene.
Što se tiče težine učenja sviranja na ove dvije vrste harmonika ,za početnika je potpuno isto.Problem je kada neko svira klavirnu pa želi preći na dugmetaru,muka .
Imam mogućnost da precizno ocjenim brzinu i kvalitet napredovanja učenika i na jednoj i na drugoj harmonici .U startu potpuno isi rezultati.Za dalji napredak odgovorno mogu potvrditi,dugmetara lagano ali sigurno u svojim karakteristikama i tehničkim pogodnostima lagano prestiže klavirsku harmoniku.Tako da danas u klasičnim srednjim muzičkim školama instrumentalni smjer već omjer ide u drugom pravcu 70% dugmetare.E sad ima jedna smješna situacija PETOREDNE DUGMETARE
Nećete sresti šestorednu dugmetaru na nekakvim svjetskim takmičenjima u klasičnoj muzici.Kao i svakoj industriji tako i u proizvodnji harmonika postoje nekakve tradicije kojih se teško odreći.Ovu našu sa 6 redova zovu balkanska i nekako je smatraju neprimjerenom ,mada je to totalna glupost.Petoredna dugmetara je preovladala na svjetskom nivou harmonikaša ,negdje C grif a negdje B (o tome kasnije).ali da bi bila savršena fali taj 6 red.Mada drage kolege za klasičnu muziku nije presudan.
Nama koji sviramo po tezgam,kafanama ,odnosno kako mi kažemo žive svirke gdje se promjeni dosta pjevača i pjevačica različitih tonaliteta ,nemjerljivo je lakše onima koji sviraju dugmetaru u odnosu na harmonikaše klavirce.Nebih više da vas opterećavam,ali na ovu temu bih mogao zaista dosta toga napisati i konkretno argumentovati.Hvala
Veliki pozdrav Zoran (seviser i nastavnik harmonike iz Dubice BiH)
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od alibaba40 »

Bravo to sam htio da cujem :jdishddf:
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Dallape 1960 »

Evo kolege da se malo i ja prdruzim.. Dugmetarac sam..e sada.. pa da bi ste bili vrhunski harmonikas puno vezbe treba i za klavirnu i za dugmetarsku harmoniku.. Zato najpre bi se slozio sa Mladenom-bitna je vezba i saaamo vezba!!!! :) Evo poslusajte kako svira NPR. Jakica Filipovic!!! Bolje covek svira terce na klavirnoj harmonici od bataljona dugmetaraca, a o solo svirci i da ne govorim!!! e sad lakse je kukati kako je tesko nego vezbati ;) a to da su klavirci bolji tehnicari..pa zavisi koga sa kim uporedjujemo :) Jednom nam je i Pavke o tome govorio i evo da napisem i njegovo misljenje..on nije uporedjivao samo ove 2 vrste harmonike, vec je rekao da je dugmetara tehnicki najsavrseniji instrument ikad napravljen, a da kod klavirne harmonike, gitare, violine, saksofona, i svih ostalih instrumenata raspored za lestvice je uglavnom drugaciji.. mada sam misljenja da skolovani muzicari u startu savladjuju te tehnicke poteskoce, zato bih recimo prednost dao dugmetari ako neko ima zelju da sam pokusa da nauci lakse ce mu biti na dugmetari mada i tu trebqa strasno puno truda i vezbe..
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od alibaba40 »

Evo poslije nekog vremena u vezi ove teme ,da se ukratko vratim:Negdje na temi literatura upisao sam da sam dobio dvije knjige od Gos. Miodraga Bajica koji je jasno objasnio sistem sviranja kod dugmetare i klavirne i nemam razloga da tom covjeku ne vjerujem koji toliko harmonika napravio i bezbroj popravio
i cak izmislio novi prestored za dugmetaru.Tu je sve jasno opisano da je jako teze sviranje na klavirnoj
harmonici jer jos nije usavrsena kao dugmetara.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Tomina »

Imam ja jedno pitanje na ovu temu...

Naime, svirao sam dosta dugo 60 basova weltmeistercu klavirnu, pa me kolega pozvao da dođem do njega i probam šta su "prave" armonike.

On ima guerrinia (mada je srpski rad, ali odlična je), stari mu ima orginalnu dallapu, oba dvije klavirne.

Čovječe koji je to osjećaj bio kad nakon 8 mjeseci samouke svirke probaš pravi instrument,pa dobiješ volju za učenje dan i noć.
I tako sam ja kod njega par sati baljezgao sa harmonika, i na kraju kaže on meni evo ti još jedna dallapica, ali ovo je dugmetara od kolege.Pa probaj razliku.

Prvo i osnovno, sjetio sam se rasporeda tonaliteta iz slika, pa sam počeo hvatati C dur.

I nakon 15min sam već uspio odsvirati 2-3 pjesme iz G dura i C dura.

Samo sam jedno shvatio - jest da je puno teže bilo meni ostati u pravoj liniji za ljestvicu i pogoditi tipku pošto su to malene dugmadi, ali sam shvatio da na njoj možeš improvizirati do mile volje, jednostavno prsti lete sami od sebe, i svaki "let" prstiju super zvuči, dok na klavirnoj moraš točno paziti kako češ improvizirati da to ne bude nekakvo škripanje tonova.

I on onda stalno mislim, da li da pređem na dugmetaru dok nije kasno?

Sviram oko 10mjeseci, samouki sam svirač, za svoju dušu i društvo, ne zanima me zarada pošto volim muziku i "osječam" pjesme - dosta sam emotivan svirač.

No eto,sad me kopka to da li da pređem na tu dugmetaru dok nije kasno, pošto želim za koju godinu da ipak budem dobar svirač kojem neće biti problem odsvirati niti jednu pjesmu iz ako treba i Cis dur mol dura:)

Vi svi koji ste izveli takav prelazak, koliko vam je trebalo da se priviknete barem na osnovne tonalitete i da povratite sve što ste znali na klavirnoj, i da li ste požaljeli što ste prešli ili ste napravili dobar korak?
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od alibaba40 »

Pozdrav prijatelju,evo pokusacu da ti odgovorim jer ja sam isto sa klavirne presao na dugmetaru i nisam se pokajao.Prvo moje misljenje ako ti mogucnosti daju uzmi sebi stepenastu dugmetaru dok ne savladas tehniku i trilere, ali obavezno se snadji za ucitelja koji ce ti pokazati pravilan raspored prstiju,i kad to savladas onda izaberi koja ti harmonika lezi znaci ravna sestoredna dugmetara ima da ti prsti idu po njoj kao podmazani.Odmah da ti kazem odricanja su velika vjezbati moras svakodnevo ako hoces da nesto postignes.Govorim ti sve iz iskustva jer ja sam samouk pa me kostao raspored prstiju naucio sam pogresno i tako je i ostalo,ne mogu reci da je toliko lose ali mi puno vise vjezbe treba neko nekom drugom ko ima pravilan raspored.Eto to ti je od mene onako iz duse kako sam ja proso znaci da ti skratim muke oko vjezbanja,da je ovaj forum bio prije trideset godina ,i da sam imao savjete ljudi koji poznaju muziku i instrument puno bolje ,kakvu sam ja volju imao i zelju
i koliko sam dnevno vjezbao sad bi bio negdje na vrhu.Ali ne zalim se ni ovako, covjek ne treba biti proklet,STRPLJEN SPASEN.Pozdrav.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od Tomina »

U biti, mogli bi reći da na klavirnoj harmonici imaš puno PRSTOMETA, dok na dugmetari imaš puno PRSTOREDA, tj. iz kojeg reda što svirati + prstomet.

I baš sad gledam taj krnjcev prstored, izgleda mi dosta ovako "šaren" jer dosta obilaziš, meni se normalno najviše sviđa običan stepenasti na B grif harmonici, tj da koristiš sve redove harmonike, svih šest.

A onda kad se zagledam u taj stepenasti i probam zamisliti kako bi izgledalo da sviram neku pjesmu koja prelazi iz dura u dur, onda shvatim da taj Krnjcev prstored najviše pogoduje jer sve pleše oko povislicia i snizilica.Stvar navike valjda.

Makar mi ruski izgleda jednostavniji nego krnjcev.

Ne bi ja na C grif harmoniku, kad bih prelazio uzeo bih odmah B grif (več imam ciljano i koju i gdje), i krenuo sa učenjem.

Jer gle, kad sviraš na klavirnoj nešto, recimo sviram "Stade se cijeće rosom kititi" iz nekog mola, a kolega pjeva u G duru, stvarno je G dur jednostavan, no meni prvo treba minutu da zaključim gdje sad pak sviram.

A kad gledam na dugmetaru, samo pomjerim ruku i opet sve isto, opet istim prstima sviram, samo u drugim redovima - i onda shvatiš da su sve tipke jednake kvalitete - SAMO treba slušati što sviraš, dok na klavirnoj misliš da su crne babaroga.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Klavirna harmonika vs. dugmetara

Post od alibaba40 »

Oprosti nisi me razumio, nisam ti rekao za c-grif (reko sam stepenasta dugmetarapetoredna zbog vjezbe prstiju) a sad koji ces raspored to ti najbolje znas koji ti odgovara.Jer ni u jednog harmonikasa prstored nije isti svaki upotrebljava neki prst koji njemu lakse za upotrebu na odredjenoj tipki,jer ljudi u principu nisu isti i normalno dijelovi tijela kod nekog su osjecaji drukciji i upotrebljava onako kako mu je lakse.Poz......... :svirac:
Odgovori