Pravilno drzanje harmonike

O tehnici sviranja.
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od boki80 »

Da, to je pravilan polozaj. Medjutim, ono sto treba uzeti u obzir je da harmoniku stvarno treba namestiti tako da ne bude problema prilikom duzeg sviranja a najcesce je to bol u ramenima. Pavke je i kao covek ogroman bas kao i sto je umetnik, ima sigurno 1.90m ako ne i blizu 2m, tako da su mu i ramena siroka srazmerno visini tela, pa njemu sigurno odgovara da mu bude prilicno duzi desni kais. Sto se mog slucaja tice, moja harmonika ima takve kaiseve da kada se postave bukvalno na istu rupu desni je uvek duzi od levog kako i treba da bude. Ja sam podesio tako da mi je levi kais na drugoj rupi gledajuci odozgo na dole, dok mi je desni zakacen na trecoj rupi kaisa, tj. za jednu nize od levog tako da sam ih prilagodio mojoj konstituciji. Rezultat je da mi je idealno podesena tezina i da ne trpi samo levo rame opterecenje (ukoliko bi mi desni kais bio mnogo duzi od levog uvek bi imao bol u levom ramenu posle vremena). Verujte, prilicno sam dugo petljao oko tog idealnog polozaja. Najbolje je eksperimentisati dok se ne dodje do idealnog polozaja. Jedino sto treba imati u vidu da desni uvek bude duzi od levog. ;)
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od micha56 »

Apsolutne se slazem - boki80:
Verujte, prilicno sam dugo petljao oko tog idealnog polozaja. Najbolje je eksperimentisati dok se ne dodje do idealnog polozaja.
To sam i ja rekao:
Ovo su samo moja iskustva, a mozda i navike, pa mi zbog toga to odgovara. To ne znaci da ce ovo i nekom drugom da odgovara. Jednostavno probajte - pa cete videti.
Ako nekome nesto vise odgovara - to ne znaci da ce i meni (i obrnuto).
Prakticno:
Treba probati razne varijante i koja ti najvise odgovara - to je ta i ni jedna druga.

Pozzz.
Korisnikov avatar
milanplavi
Nema harmoniku
Postovi: 10
Pridružio se: 21 Mar 2011, 01:42

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od milanplavi »

i ja se slazem sa michom56
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od Ukika »

tako je, ja kad promenim kajseve ili harmoniku po nedelju dve dana trazim dobitnu kombinaciju, ... pusti jednu rupu gore, a dole yategni i obrnuto... :lol:
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od Bata Kanda 73 »

Upravo tako,pored faktora:veličine harm.,njene tezine,kako joj je postavljeno teziste,kvalitet kaiseva (materijal,njihova sirina),konstitucije harmonikasa,kljucni faktor je i...kako kome odgovara.I ovo zadnje je i najvaznije-dok su prvi navedeni faktori,ipak,manje bitni.
muridcatic
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 17 Sep 2011, 20:39

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od muridcatic »

e sviraciii dase izrazim neudobno RDJAVOM ......... I DLAKE SMETAJU OPROSTITE NA SALI
Poslednja izmena od Webmaestro u 28 Jan 2012, 22:55, izmenjeno 1 put ukupno.
Rezlog: Takve postove mogu da pisu samo clanovi koji imaju nesto vise poruka na forumu. Za prvi tvoj post preporucujem da se predstavis u odgovarajucoj temi za to ;)
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od Ukika »

hahaha pa lep ti taj prvi post O.o

sviras li ti?
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od accordionist »

Držanje instrumenta:

Držanje tela treba da bude uspravno pri sedenju na pola stolice, desna noga malo ispružena napred, a leva povijena i povučena nazad, pošto je i težište instrumenta na levoj nozi. Desni remen može da bude malo duži, a obavezno je vezivanje ovih remena na ladjima jednim kraćim poprečnim remenom ili običnom uzicom.

Desna ruka treba da bude prirodno postavljena na klavijaturi i lepo zaobljena. Prsti treba da se malo podižu pri sviranju, samostalni u tom radu, ali - bez zamaha, jer se ovde ton dobija mehom, ne - udarom.

Leva ruka, provučena kroz kratak remen, svira isključivo vrhovima prstiju koji takodje treba da budu samostalni pri radu i sigurni u orijentisanju "na slepo" prilikom pronalaženja raznih basova. Meh se pri otvaranju (razvlačenju) kreće u obliku lepeze, sa više raširenim svojim gornjim delom.

Vojislava Vuković - Terzić
Škola za klavirsku harmoniku


:svirac:
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od Ukika »

ja sam je drzao nisko, pa sam se izgrbavio, a sad sam je zatago skolski, i navikao sam na to ;)
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od Tomina »

Molim pomoć - koliko bi najbolje bilo zategnuti remen na bas strani?

Ja kad baš jako napnem remen - imam oko 1cm lufta između ruke i bas strane harmonike. (znači ne u normalnoj svirci da ima toliko lufta, nema lufta, nego baš kad hoću silom napesti remen)

Mislim koliko vidim to je ok, odgovara mi, ali me muči što ipak mislim da bi možda još trebalo to dotegnuti da bude skroz ruka čvrsta, a opet mi nema logike jer ju onda nemožeš brzo pomaknuti ako zatreba.

Tu ideju imam jer evo kad sviram nešto gdje moram ih E mola, H dura ili slično brzo skočiti na C dur - tu fulam C dur nekad, i odem ispod, kao da mi ruka sklizne po remenu. Ali ipak mi se čini da je to do vježbe, jer slabo vježbam - pol sata do sat na dan, teško se vremena uhvatiti pored obaveza.

Probao sam još napesti remen tako da sam na otvorio bas stranu, i na unutarnjoj kopči cijeli remen prebacio na zadnju rupu - ali onda nemogu zatvoriti dekl od bas strane, jer pak previše napne remen. Uspio sam nekako zatvoriti, no onda kad raspustim na kotačići skroz remen - tek onda dođem na sadašnji položaj kad mi je skroz napet. Opet da netko jači ide svirati, nebi mogao progurati ruku.

Točno bi morao skratiti remen možda za cca 1cm, no moram pronači nekoga tko ima one tanke zakovice, jer sa običnima neću moći vratiti remen nazad u rupu.
Odgovori