SCANDALLI

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Korisnikov avatar
lalex
16 basova
16 basova
Postovi: 32
Pridružio se: 18 Maj 2011, 13:01

Re: SCANDALLI

Post od lalex »

Pozdrav svim kolegama i ljubiteljima ovog prekrasnog instrumenta. Nedavno sam imao priliku da probam novu Skandali VI. Harmonika je izuzetna. Laka, klavijatura besprekorna, tonski savršena. Ja posedujem Dallape iz 1965. fabričko stanje, znači nije nikada štimovana, doduše nije ni svirala u kafani dok je ja nisam uzeo prošle godine. Harmonika je odlična ali to je klasa Dallape. Imao sam i Guerrini superior 2, takođe fabričko stanje, nije svirala u kafani, samo u stanu. Tonski besprekorna, prijatna za uho, potpuno različito od recimo Dallape. Za informaciju ja u Dallape sviram 18 godina i to je moj favorit za sva vremena. Samo želim da kažem da je Guerrini napravio odličan instrument ali za sviranje u studiju ili na ozvučenje, bez mikrofona te harmonike su druga priča. Kada se tome doda nezamisliva težina od 13,7 kg pa i 14, korpus od 20,5 do 21 cm, onda dolazimo do toga da Guerrini ima i neke mane. Istina svi hoće Guerrini, verovatno misle da će odmah svirati kao Pavković ili danas Panović. Uostalom pitajte Pavkovića kako su mu leđa i zašto sada svira Bugari a ne Guerrini. I još da dodam da je Dallape savršeno izbalansirao harmoniku. Kada je stavite na leđa, ona je kao salivena. Sa 12 kg to je savršeni isntrument. Mislim da su Skandali harmonike precenjene, mada priznajem, odlične.
BaneVasic
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 16 Jan 2012, 18:48

Re: SCANDALLI

Post od BaneVasic »

Kad sam pratio Bekija Bekica u Svedskoj probao sam orginal skandali super 6 sa zutim dirkama(solnove kosti) to je harmonika vrhunskog kvaliteta najvise mi se svidja registar organ :svirac: :svirac: mislim da je najbolji na toj harmonici izuzetno ima jak sopran,organ i violin :svirac: :svirac: :svirac:
BaneVasic
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 16 Jan 2012, 18:48

Re: SCANDALLI

Post od BaneVasic »

Nije li to ovaj model ako se nevaram???http://www.google.rs/imgres?q=Scandalli ... &h=300&ei=
BaneVasic
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 16 Jan 2012, 18:48

Re: SCANDALLI

Post od BaneVasic »

Taj model je svirao (pokojni)Tomica Miljic :svirac: Sto nece link?
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: SCANDALLI

Post od petar3petar »

Link neće pa se ne vidi o ćemu se radi!!!

Koliko ja znam Tomica Miljić je imao onaj "plastični" Super VI koja je po unutrašnjosti naj sličnija legendarki onom modelu sa 11+11 registara.
Što je na ovoj slici ne vidi se.
Poslednja izmena od petar3petar u 07 Sep 2012, 21:59, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: SCANDALLI

Post od Webmaestro »

Da pomognem sa linkom, evo slike koja je u linku:

Slika
BaneVasic
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 16 Jan 2012, 18:48

Re: SCANDALLI

Post od BaneVasic »

To je to Webmaestro :svirac: :svirac:
eki
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Feb 2012, 21:57

Re: SCANDALLI

Post od eki »

Momci , svi modeli koje ste pomenuli su zaista vrhunski instrumenti , ja vam mogu reci ovo , zivim u Italiji vec 15 god. sviram preko 35 , stanujem 22 km. od Stradele u kojoj je Dallape fabrika , bio sam u njoj 100 puta i znam ih u dusu , pricao sam sa Amleto Dallape i on mi kaze slijedece , harmonike radjene od 60-tih pa do 85-86 godine radjene su od vrsta drveta koji se vise ne moze naci , koriste neke druge vrste javora ali nije kao prije acero balcanico (balkanski javor) koje je koristio i stradivari za svoje violine , a sto se tice tonova bila je jedna porodica u Italiji koja je imala tajnu legure celika za glasove i bili su apsolutni broj 1 u svijetu , medjutim nisu imali dijece naslijednika tako da je tajna otisla u zemlju s njima i tih glasova vise nema , Amleto kaze da su danasnji najbolji glasovi otprilike 85% onih nekadasnjih . Ovo danas pogotovo roba koja dolazi iz Castelfidardo je sve na isti kalup , puno Italijanske lafine , sve isti posao sa razlicitim natpisima , jedino su Dallape i Lucchini radili za sebe !
Kad to cujes od covjeka kao sto je Amleto znas sta ti je trazit , ali interesantno da kod njega nema hvale tipa mi najbolji a ostali nisu nesto i slicno , covjek je jako realan i iskren a i ja sam svojim ocima lidio i kalupe i materijal i dijelove ! Steta sto nisu nastavili nego su otisli pod Roland , ali vjerujte da u Italiji kad kazes Dallape svi ustanu , ja je nemam , ali je trazim , i naci cu je , i TO je TO !
I ostale iz tog doba su vrh , ja licno u ove nove nemam povjerenja , probao sam ih skoro sve osim artistVI ove sad sto je promovisu , nemoj te se zalijetat , bojim se da nije to vrijedno tih para!

pozdrav svima
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: SCANDALLI

Post od petar3petar »

Ova sa slike nije legendarka. Nema ni približno vriednost kao legendarka ali je izradom drvenog dijela najsličnija legendarki.
Mehanički se bitno razlikuje.
Ton joj je topao i "bogat" no poneki primjerci koje sam probao nisu glasni.
Poslednja izmena od petar3petar u 07 Sep 2012, 21:58, izmenjeno 1 put ukupno.
BaneVasic
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 16 Jan 2012, 18:48

Re: SCANDALLI

Post od BaneVasic »

Ja sam svirao legendarku kao sto ima Bane Vasic ! :svirac:
Odgovori