Skale na basovima

O tehnici sviranja.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Skale na basovima

Post od alek »

Zdravo svima.

Prelistao sam ceo forum i našao mnogo korisnih stvari. Uvežbao sam skale desnom rukom, ali imam problem sa skalama u basovima. Što se tiče desne ruke dosta su mi značile slike i objašnjena Webmaestra na ovom linku viewtopic.php?f=18&t=31 . Bilo bi dobro i bio bih zahvalan ako bi Webmaestro ili bilo ko sa foruma koj se razume, na sličan način objasnio i skale u basovima. Na žalost nisam školovan i ne umem čitati note i bio bih zahvalan ako bi neko mogao da ilustruje koj prst koje dugme udara.

Hvala svima.
Korisnikov avatar
qwert
120 basova
120 basova
Postovi: 126
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Skale na basovima

Post od qwert »

Da li mislis na skale ili na akorde? Jer ovo u linku sto si dao radi se o akordima ;)
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Skale na basovima

Post od alek »

Na skale mislim. Akorde znam, ali mi je nepravilan raspored prstiju. Ja mogu da odsviram, da ispratim basovima desnu ruku sa akordacijom, ali neke složenije prelaze ne umem da odradim i mislim da je to posledica toga što neznam skale. A gornji link sam naveo kao primer što se tiče ilustracije jer nisam muzički obrazovan. Pa da mi neko ne objasni skale preko nota, jer to mi ne bi bilo od pomoći. Nego bi mi mnogo značila ilustracija, da ako neko može da ilustruje koj prst koj bas udara da bi se izvela skala tipa sličica basoca i onda prvi, drugi, treći i tako dalje (1, 2, 3 ...).
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Skale na basovima

Post od Webmaestro »

Evo da pokusam slikovito da objasnim kako se sviraju lestvice na basovima. U principu, sviranje lestvica na basovima je jednostavnije nego na desnoj klavirnoj strani, jer kad naucis jednu recimo dursku lestvicu taj prstored koristis za sve moguce ostale durske lestvice. Nema problema sa crnim dirkama ;) Na ovoj slici sam bojama obelezio koji basevi se sviraju za C dur lestvicu:

Slika

C dur lestvica ide ovako: C, D, E, F, G, A, H, C
Sad cemo da vidimo kojim rasporedom sviramo, i koje basove koristimo. Ovo drugo je veoma vazno, jer na basovima svaki ton mozemo da odsviramo na vise mesta (buduci da imamo dva reda glavnih basova - osnovni i terc bas). Osnovni basovi su u drugom redu, tamo gde nam je C udubljeno (ili na bilo koji drugi nacin oznaceno radi lakseg pronalazenja na slepo). Terc basovi su u prvom redu.
Basove koje sam obojio crveno svira 4. prst
Basove koje sam obojio plavo svira 2. prst
Basove koje sam obojio zeleno svira 5. prst
Basove koje sam obojio zuto svira 3. prst

Evo i ovako:
4. prst
2. prst
5. prst
3. prst

I eto ga raspored za C dur lestvicu, a ujedno i koje basove sviramo:
C glavni bas (4. prst) - D glavni bas (2. prst) - E terc bas (4. prst) - F glavni bas (5. prst) - G glavni bas (3 prst) - A terc bas (5. prst) - H terc bas (3. prst) - C glavni bas (4. prst)

To je C dur lestvica navise. Nanize sviramo iste basove istim rasporedom samo obrnutim redosledom:
C, H, A, G, F, E, D, C

Kad jednom uvezbas ovaj prstored, lako dobijas sve ostale durske lestvice. Dovoljno je samo da pomeris ruku tako da 4. prst dodje na zeljeni pocetni bas, i onda teras sve isto kao i kod C dura.

Eto to je kako se sviraju durske lestvice. Ako ti je pomoglo mogao bih isto tako da objasnim i kako se sviraju molske lestvice na basovima. Pozdrav.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Skale na basovima

Post od alek »

Da to je to što sam tražio. Da naravno da bi mogla i molska lestvica.

Hvala vam neizmerno. Vi niste Webmaestro vi ste Supermaestro. :jdishddf:
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Skale na basovima

Post od Webmaestro »

Nema na cemu. Objasnicu i molske skale, samo malo strpljenja.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Skale na basovima

Post od Tomina »

gdje koristite skalu u ljevoj ruci? Tj. u kakvoj muzici?
Pošto u narodnoj nisam vidio potrebe, jedino za improvizaciju.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Skale na basovima

Post od alek »

Da u narodnoj muzici, tzv. balkanskoj. Pa da, za improvizaciju a i neki lepi prelazi u toku sviranja koji se mogu odraditi samo poznavanjem skala.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Skale na basovima

Post od Webmaestro »

Vezbanje skala je korisno za razradjivanje tehnike leve ruke. Ali u narodnoj muzici uglavnom se prelazi sviraju u kombinaciji sa nekim akord basom kao na primer:
C osnovni - c durski - H osnovni - c durski - B osnovni - c durski - A osnovni - c durski...
Dobro, negde gde bas svira slozeniju figuru moze i bez akord basa.
Mogucnosti su velike pa primera ima mnogo (kad slusas neko kolo obrati paznju sta svira bas gitara i kontra pa to sviraj u levoj ruci). U svakom slucaju vezbanje lestvica ne moze da skodi :jdishddf:
branko
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 19 Jun 2011, 23:25

Re: Skale na basovima

Post od branko »

E bas ti fala vebmaestro to je i mene zanimalo
Odgovori