Festival "Dani Mije Krnjevca"

O takmičenjima, smotrama, festivalima i ostalim manifestacijama kod nas i u svetu.
Odgovori
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Festival "Dani Mije Krnjevca"

Post od accordionist »

Festival "Dani Mije Krnjevca" odvija se od 2001. godine u Krnjevu, u zavičajnom mestu legendarnog kompozitora, instrumentaliste, muzičkog pedagoga, Miodraga Todorovića Krnjevca . Kao organizator pojavljuju se MZ Krnjevo i savanovac, kao pokrovitelj SO Velika Plana. Ideja je bila očuvanje autentične srpske melodije i muzike balkanskih prostora, pošto je Krnjevac neprevaziđeni kompozitor narodne muzike sa osloncem na najčistiju tradiciju. Malo je poznato da je Mija Krnjevac, nasledivši gene oca Aleksandra, čuvenog međuratnog harmonikaša, komponovao više od 700 sevdalinki, romansi, šlagera, folk-numera, poskočica, dalmatinskih napeva, 150 kola i kompozicija za narodne okrestre, pa čak i muziku za tango i valcere. Mnogi su neupućeni i izvornoj muzici pripisuju pesme „Znaš li, dragi, onu šljivu ranku“, „Jesen dođe, ja se ne oženih“, „Bisenija“, „Prolazi jesen, na pragu je zima“, „Kafu mi draga ispeci“, a komponovao ih je naš zavičajac. Sam je rekao da mu je pesma života boemska rapsodija „Ljubav mi srce mori“.

Devet punih jeseni, pri kraju oktobra, posle stroge audicije, na „Mijinim danima“ , uz pratnju akademskog orkestra Saše Smrekića, nastupaju visokokvalitetni solisti-amateri, a od 2008. U takmičarskom rangu su i harmonikaši-seniori. Dosadašnji pobednici „Mijinih dana“ su Miroslav Đorđević, Aleksandar Tirnanić, Ljuba Saveljić, Suzana Stojićević, Gorica Gajić, Marijana Lazarević, a kao gosti su anstupali osvedočeni izvođači Mijinih pesama, poput Predraga Cuneta Gojkovića, Staniše Stošića, Anđelke Govedarević, Miroslava Ilića, Milana Babića.

Slika
MihajloZagor
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 17 Nov 2011, 19:40

Re: Festival "Dani Mije Krnjevca"

Post od MihajloZagor »

A kada se odrzava sledeci festival? Ima li i takmicarkog dela ili se dani Mije Krnjevca obelezavaju samo koncertima?
MihajloZagor
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 17 Nov 2011, 19:40

Re: Festival "Dani Mije Krnjevca"

Post od MihajloZagor »

Dajte ljudi pobogu, nije valjda da niko ne zna odgovor na moj prethodni post?
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Festival "Dani Mije Krnjevca"

Post od DervenD »

MihajloZagor napisao:Dajte ljudi pobogu, nije valjda da niko ne zna odgovor na moj prethodni post?
Festival se odrzava svake godine krajem septembra ili oktobra(bice da je septembra jer je cika Mija preminuo 25 septembra 1991 godine.Treba tacan datum pocetka odrzavanja svecanosti proveriti,mislim da se i datumi svake godine pomalo menjaju,ali to je krajem meseca.U samom uvodu pise da ima i takmicenja.I sam sam zainteresovan za sam festival da ga podsetim,ali kod mene je malo teze uklopiti vreme

Pozdrav!

PS:slican memorijal se odrzava i u selu Lugavcina,Smederevski okrug u cast harmonikasa D.Drenjakovica.

Cika Mija je bio nesto posebno.Izmedju ostlog komponovao je i serioznu muziku.Jedna od pesama medju prvima koju je komponovao,a " koja nije narodnjacka"(sve njegove pesme narod je prihvatio i postale su narodne) je pesma ,zabavni slager, "Samo tvoje oci plave"
Odgovori