Sviranje sa tamburašima

O tehnici sviranja.
Odgovori
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Sviranje sa tamburašima

Post od Tomina »

Dakle, idem sad za koji dan svirati sa jednim mladim dečkima (13-18 god) u tamburaškom bendu.
Tj. to su tek probe i učenja uglavnom jer su svi mladi, no već imaju ovako neke nastupe itd.
Radi se o bendu u sastavu, bas, kontra, i 2 prima koliko sam ih skužio.

Tražili su nekog harmonikaša jer im je potrebna harmonika za određene pjesme, a otac od jednog me već par puta nagovarao, ja sam se bojao radi nedovoljno iskustva, i sad sam prije koji dan svirao u lokalnoj kafani i eto rekao sam mu da ću probati s njima da vidim kako će mi ići.

A pjesme su ono standardne tamburaške, ali i ima i novijih zabavnjaka itd itd.

Sad mene zanima, što bi si trebao doma naučiti, tj. neke osnovne stvari u sviranju sa takvim bendom? Nisu problem durovi, to sve lovim, nego na što trebam više obratiti pozornost, akordi, sedmice itd?

Svirao sam u petak sa kolegom na jednom rođendanu (2 harmonike), i nakon ponoći kolega se malo povukao, a u taj prostor najednom ušli trojica muzičara iz susjednog kafića, bas, kontra i harmonika. I sad harmonikaš ide malo odplesati, i mene nagovori da ja sa ovima odsviram koju. Jest da sam se malo uplašio na početku, ali sam eto odsvirao 3 pjesme s njima, i mogu reći da je prilično lakše svirati jer ljeva ruka skoro pa miruje, i više se koncentriraš na desnu.

Sad znam da je sa tamburašima gdje je ipak prim glavni instrument ipak malo drugačije svirati, pa eto ako ima tko kakav savjet na što da obratim pozornost, hvala.
djole.ni
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 03 Jul 2012, 09:06

Re: Sviranje sa tamburašima

Post od djole.ni »

mozda je malo kasno za pomoc jer je pitanje staro 1 mesec ali neme veze. Ovako stvari stoje ja sviram akusticnu muziku . Svirao sam i sa tamburama, violinama , klarinetima, saksofonima idr. U akustici su isto bitni basovi i obavezno se sviraju stim sto na zabavnjake ili neke lagane stvari svira patos , ne mora se svirati ritam ali se vucu basovi kroz harmoniju. Ostale ritmicke stvari se normalno sviraju. Ne mora da sam u pravu za nacin sviranja basa ali sto se tice uopste sviranja BASOVI SE OBAVEZNO SVIRAJU. Sto se tice desne ruke u svakoj vrsti muzike(starogradske, narodne ,novokompovane I DR,) bitno je svirati osnovnu akordaciju (dur, mol i sedmicu) za sve ostalo se dogovara sa orkestrom da bi svi svirali isto. Najbolje je da svira orkestar kao jedan pa makar bila to i samo tri akorda. Svaki orkestar ima svoje nazovi cake sto se tice akordacije i nacina sviranja repertoara sto se izgradjuje vremenom . Desna ruka svira melodiju kroz akorde po mogucstvu trozvuk pa i cetvorozvuk i petozvuk pa u takvom sviranju se javljaju mol9/7, 9/13 , sus3-4 ,7/9 i ostalo ali pre svega toga treba da se poznaje osovno znanje o akordima. izvini moram da prekinem kod mene opasno grmi.POZ.
nemampojma
16 basova
16 basova
Postovi: 35
Pridružio se: 29 Sep 2012, 14:51

Re: Sviranje sa tamburašima

Post od nemampojma »

Tomina napisao:Dakle, idem sad za koji dan svirati sa jednim mladim dečkima (13-18 god) u tamburaškom bendu.
Tj. to su tek probe i učenja uglavnom jer su svi mladi, no već imaju ovako neke nastupe itd.
Radi se o bendu u sastavu, bas, kontra, i 2 prima koliko sam ih skužio.

Tražili su nekog harmonikaša jer im je potrebna harmonika za određene pjesme, a otac od jednog me već par puta nagovarao, ja sam se bojao radi nedovoljno iskustva, i sad sam prije koji dan svirao u lokalnoj kafani i eto rekao sam mu da ću probati s njima da vidim kako će mi ići.

A pjesme su ono standardne tamburaške, ali i ima i novijih zabavnjaka itd itd.

Sad mene zanima, što bi si trebao doma naučiti, tj. neke osnovne stvari u sviranju sa takvim bendom? Nisu problem durovi, to sve lovim, nego na što trebam više obratiti pozornost, akordi, sedmice itd?

Svirao sam u petak sa kolegom na jednom rođendanu (2 harmonike), i nakon ponoći kolega se malo povukao, a u taj prostor najednom ušli trojica muzičara iz susjednog kafića, bas, kontra i harmonika. I sad harmonikaš ide malo odplesati, i mene nagovori da ja sa ovima odsviram koju. Jest da sam se malo uplašio na početku, ali sam eto odsvirao 3 pjesme s njima, i mogu reći da je prilično lakše svirati jer ljeva ruka skoro pa miruje, i više se koncentriraš na desnu.

Sad znam da je sa tamburašima gdje je ipak prim glavni instrument ipak malo drugačije svirati, pa eto ako ima tko kakav savjet na što da obratim pozornost, hvala.
Uf uf,vidi prijatelju,ja sam ko i ti kao mladi muzicar svuda srljao mislio sam da svasta mogu ali ali,sve je to ispalo toliko bezveze da ti ne mogu reci, a krivac sam jedini ja, jer nisam imao pojma.Tamburasi imaju neke svoje fore i cake,uglavnom znam da ces morati mijenjati intonacije odkud sviras,jer je njima najlakse svirati iz e.A znas sta znaci promijeniti jednu pjesnu koja je isla iz a u c ili jos gore iz c u a to je kod klavirne harmonike nauka,jasno ako sviras melodiju pjesmea ne samo akorde osnovne ,to nije posao od 15 minuta vec traje kao da cijelu pjesmu moras vjezbati ponovo.Veliki majstor to uspiju u glavi jako brzo sloziti ali mi to nismo.Jedan savjet sta bih na tvom mjestu ako je ikako moguce pokusaj se naci bar sa dva clana benda može bas i prim pa probajte malo u troje vidi sta se tu i kako svirati.
Odgovori