Mirko Kodić

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Mirko Kodić

Post od MladenIsakovic »

Slika

Mirko Kodić rođen je 29. novembra 1957. godine, u okolini Svilajnca. Već kao vrlo mlad, zapao je za oko mnogima, predstavljajući sebe kao izuzetno talentovanog harmonikaša, pred kojim je budućnost. Ima i pobedu u Sokobanji na takmičenju u jednoj od juniorskih kategorija. Prvi učitelj Mirku bio je Vita iz Oreovice (Vitomir Životić), koji pripada stilu sviranja Mije Krnjevca. Pri kraju sedamdesetih godina, kada se činilo da se vise ništa ne može dogoditi u harmonikaškom svetu, pojavio se Mirko Kodić, već stasao harmonikaš. On se prvo oglasio na vašarima i svadbama u svom kraju, a onda je zakucao na vrata diskografskih kuća. Primetio ga je i u početku pomogao da ga javnost upozna baš Miroljub Aranđelović Kemiš. Mnogo mu je pomoglo i to što se za njega opredelio Šaban Šaulić, da bude u njegovom pratećem orkestru. Izgrađujući sebe i svoj stil, Mirko je postao poznat i cenjen kao izvanredan harmonikaš svuda po svetu, gde se sluša balkanska muzika. Kako je to lepo opisao jedan britanski muzički časopis predstavljajući instrumentaliste južne Evrope, „Kodićevo eksplozivno sviranje mnogo podseća na sviranje Jovice Petkovića, ali se ipak ne može reći da on samo imitira svog starijeg kolegu. To što svira Mirko Kodić jeste Petkovićev stil, ali je to sviranje obogaćeno novim trzajima (trilerima) tako da se sveukupno može reći da je Kodić, u neku ruku, nadgradio stil svog predhodnika. Sviranje Mirka Kodića se može okarakterisati kao eksplozija prštećih tonova, to je vrhunska interpretacija puna temperamenta i neke divlje lepote“. Kao što smo ranije naveli, na stil Mirka Kodića najveći uticaj je imao njegov učitelj Vitomir Životić, koji prati stil Mije Krnjevca, ali se da primetiti da u Kodićevom sviranju ima uticaja i vlaškog melosa, pa uticaj sviranja Jovice Petkovića, sve to skupa je proizvelo jedinstven stil sviranja - Mirkov stil.

I ja da dodam svoje mišljenje – Kodića prosto obožavam slušati, za šumadiju i šire - srpsku narodnu muziku, on je najbolji, bar što se mene tiče. Jedina mana koju mu zameraju, a sa kojom bih možda mogao da se delimično složim je – ne baš preterana raznovrsnost repertoara. Mada on svira više tipova muzike koja se sluša na našim prostorima, svira šumadiju, srpsku i vlašku muziku, sevdalinke, pomalo rumuniju (mada ne znam da je snimio išta rumunsko, ali sam ga čuo uživo), homolje, malo makedonskih stvari, i to je to. Niko ga nije čuo da izvodi džez, klasiku, šansone (mada se sećam jednog vrlo šansonjerskog instrumentala koji je izveo na koncertu Ekstra Nene, kad je ona pevala neku francusku šansonu, i zvučali je vrlo lepo i zanimljivo), ali on na te opaske ne reaguje, on svira to što svira, i kako vidimo, sasvim mu je dovoljno da već decenijama bude u estradnoj žiži, snima, komponuje (on je otkrio Cecu Ražnatović, recimo, i učestvovao u stvaranju njenog prvog albuma, bio je tu na počecima Ekstra Nene, i drugih), tezgari, tražen je i cenjen svuda, i još uvek važi za jednog od najboljih srpskih harmonikaša svih vremena.
Ja mnogo volim njegov stil, i sam sam, vežbajući, često podsećao na njega (tako su mi govorili), i rado svirao njegova kola, i što se mene tiče, ako bih na prste jedne ruke morao da odredim najbolje od najboljih, on bi svakako zauzeo jedan prst :)
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Mirko Kodić

Post od MladenIsakovic »

Evo par snimaka ovog majstora na delu. Vidim ima i ovde na nekim temama njegovih kola i nastupa, možda bi se moglo sve to iskopirati ovde, zarad preglednosti, opet - nek' admini i moderatori odluče.















Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Mirko Kodić

Post od micha56 »

Alal vera Mladene - ipak si uspeo da mu "iskopas" biografiju, kako si i obecao.

Na sve ovo ja bih dodao da je rodjen u vlaskom selu Jasenovo Opstina Despotovac i da mu je otac Zika takodje vrsni harmonikas.
Inace zenio se Mirko vise puta, ali prva je - prva. To je bila clanica grupe Djerdan (ne znam kako se zvala), inace svirala je ritam gitaru i u orkestru sestara Jankovic (strelica):

Slika

Na toj svadbi kum mu je bio Saban Saulic licno, a viski se pio potocima (licno sam kao gost bio na toj svadbi).
Mirka poznajem jos iz vremena audicije za Soko Banju u hotelu Palas u Jagodini daleke 1972, kad ga je doveo deda na tu audiciju. Inace te godine kao predstavnik iste skole Vitomira Zivotica ucestvovala je i njegova drugarica Bojana Jeremic iz Smedereva i ona je te godine osvojila 3. mesto za seniore (prvo mesto Zumajac, a drugo Ljuba Radosavljevic), a on je tek sledece 1973. (cini mi se) osvojio prvo mesto kao junior, a prvo mesto za seniore nikada nije osvojio, niti se dalje takmicio u Soko Banji.

Izuzetno cenim njegovu muziku i ponosan sam sto ga poznajem licno.

Pozzz.
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Mirko Kodić

Post od MladenIsakovic »

Eto vidiš, tih par detalja što si naveo, nisam znao Slika
Elem, obećao sam, znao sam da sam negde na računaru imao delove njegove biografije, mislio sam da je to na firminom serveru, tražio sam i juče i prekjuče (budući da sam obećao pre par dana), ali nisam našao, mislio sam da nema ništa od toga. Onda sam danas nešto kopao po nekim starim diskovima kod kuće, tražeći neke stare skenove u vezi posla, i pretražujući diskove, naletim na te delove biografije. Onda sam to lepo prekopirao na komp, malo složio, dopisao štošta, i eto, uspeo održati obećanje :)
Drago mi je da i ti voliš Kodića, ustvari to što on svira - retko ko ne može voleti, pogotovu ako je harmonikaš Slika

P.S.
Ove harmonike na ovoj slici ovih curica - koja je ovo marka, prvi put ih vidim :?:
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Mirko Kodić

Post od micha56 »

Ubij me ako znam. Izgleda da je neki rucni rad, sta li je ...
Ali obrati paznju na klavijature MEAZZI. Ipak je to 1975. godina.

A ove sestre Jankovic su cerke cuvenog harmonikasa Dragana Jankovica - Civre. Uostalom one su i izdale valjda jednu ili 2 singlice i sva kola im je napravio tata, a moguce i svirao umesto njih. Ostala njihova muzicka aktivnost je kroz ansambl Djerdan na celu sa Mirom Vasiljevic.

Pozzz...
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Mirko Kodić

Post od micha56 »

Evo ga jedan snimak iz 1976. godine. Mirko tada ima oko 19 godina.
Kolo Mlavski zubor je snimljeno sa predstavnikom tada poznate muzicke porodice Matusic, prati ih orkestar Tihomira Paunovica, a snimljeno je za PGP RTV Beograd.
I da dodam - nista od ovog ne bi bilo na internetu da nije nas clan teacher izbacio mp3 snimke i slike omota ploce ove dvojice momaka, a ja napravio video i izbacio na YouTube.
Ja se techeru za to posebno zahvaljujem.

MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Mirko Kodić

Post od MladenIsakovic »

Zahvaljujemo teacheru (učitelju) Slika

Evo snimak iz Novogodišnjeg programa nekadašnjeg trećeg kanala, duet dva majstora harmonike: Miroljub Aranđelović Kemiš i Mirko Kodić Slika

Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Mirko Kodić

Post od Bata Kanda 73 »

Sto se tice kodica,vr.dobar harmonikas mada je daleko i od Jovice i krnjevca i od Pavkovica i mnogih drugih koji su puno iznad njega po kvalitetu.Ali o ukusima nevredi raspravljati pa tako je svaka dalja rasprava o tome ko je i koliko bolji od onog drugog izlisna.a harmonike nisu rucni rad,rec je o poznatoj komsiskoj firmi Dallape/a-Fratelli Crosio.po svemu su slične sa dallapom.kod nas skoro da uopšte nisu ni zastupljene,naročito u današnje vreme pomodarstva.
DANIEL NIKOLOVSKI
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Mirko Kodić

Post od DANIEL NIKOLOVSKI »

ЕВО ЈА ДА ПОСТАВИМ СЛИКЕ ОД ЊЕГОВЕ КАСЕТЕ И ПЛОЧЕ.АКО ИМА НЕКО ДРУГИХ ОМОТА НЕКА ПОСТАВИ.ПОЗЗ

http://hotfile.com/dl/109371097/9df3476 ... E.rar.html
DANIEL NIKOLOVSKI
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Mirko Kodić

Post od DANIEL NIKOLOVSKI »

Zamolujem ako neko ima slucajno omote od ovih kola da postavi

DELIMIROVO KOLO.mp3
DR.RASULINO KOLO.mp3
INDINA SOTA.mp3
JORGOVAN LJUBINKINO KOLO.mp3
KODICEV MERAK.mp3
MIRKOV DRIBLING.mp3
PEPI KOLO.mp3
RECKOVO KOLO.mp3
Rumunska balada.mp3
SABIHINO KOLO.mp3
SMAJINO KOLO.Mp3
Umetnicki vez.mp3
VLASKA CETVORKA.mp3
Vlaski biser.mp3
Odgovori