Harmonika vs digitalna harmonika

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
zvoneto
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 23 Nov 2011, 13:01
Lokacija: Mostar

Harmonika vs digitalna harmonika

Post od zvoneto »

Nisam znao koji naslov staviti i u koju temu, uglavnom da pojasnim ovo što mene muči. Kupio sam nedavno superior 2 harmoniku znači zadovoljan sam sa njom i sve ali međutim... Pošto sviram sa ekipom svadbe uglavnom na struju tu mi se malo pokazuju nedostaci kojih sam se bojao u početku. Harmonika kao akustični instrument je prilično tiha u odnosu na digitalne instrumente za svirku na struju. Moje pitanje ukratko, da li ići na dobro ozvučenje ove moje harmonike koju imam (radim sa shure sm 57 ili 58 kako-kad) ili ići na roland fr 3 ili 7 koji preferiram pa da riješim sve probleme u vezi glasnoće. Unaprijed molim kolege koje nisu probali navedene modele da ne daju savjete znači samo ljudi koji razumiju šta pitam da mi odgovore. Pozdrav svim kolegama!
Bokic
96 basova
96 basova
Postovi: 108
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Harmonika vs digitalna harmonika

Post od Bokic »

Imam akusticnu harmoniku i Rolanda Fr. Razlika je uglavnom ta sto Fr naravno nikad nema mikrofonije. Mozes da pojacas koliko hoces (da budes najaci :) ).
Iako je prava - prava, ja licno nemam zamerke na Fr, mada treba malo vremena da bi se navikao. A i ne sviram samo narodnu muziku tako da mi dobro dodju i ostale boje.
Ja doduse stvarno retko imam mikrofoniju i sa akusticnom, mada je retko sviram na tezgama.
Mogu biti razni razlozi za tvoj problem.
Npr. kolega sa foruma je imao problem da mu mikrofon nije dobro primao zvuk zbog konstrukcije dekle, pa je, ako se ne varam, uzeo novu ili napravio otvoreniju deklu i sad je sve super. Koristi Audotechnica bubicu.
Ako je to u redu, i harmonika radi normalno i glasno 'na suvo', probaj sa drugim mikrofonima.
Mislim da u takvim uslovima kakve si opisao, sm 57-58 nije bas najsretnije resenje.
Ja sam koristio Betu 58, Shure Beta 98H/C i AKG C516. Oba Shure-a su bili odlicna, zvuk odlican, bez mnogo stelovanja, 98-ica mi sa cini da je malo jaca i osetljivija, mada, nisam ih poredio istovremeno.
AKG jak, takodje bez mikrofonije ali za moj instr. MNOOGO ostar.
Mozda bi ti pomogla neka letva, ima ih raznih i dobrih. Cujem su sada sada hit letve koje pravi neki momak iz Uzica.
zvoneto
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 23 Nov 2011, 13:01
Lokacija: Mostar

Re: Harmonika vs digitalna harmonika

Post od zvoneto »

Kolega, hvala na informaciji, frustrirajuće je kad imaš bar ja mislim dobar instrument a nemaš jačinu tona na mikrofon. Ove klavijature pojedoše harmoniku ajde kad sam sviram čuje se ok, ali kad kolega stisne na klavijaturi nema me nigdje. Čitam da kolege koje imaju rolanda kažu da je tipka malo dublja znači nešto sporija od ovih, znači da se ton javlja tek negdje oko pola dubine tipke, je li tebi dojam takav na toj tvojoj, a spominju i problem sa mijehom tj. sa ovim postavkama mijeha. Čini mi se da je glavni problem što smo mi harmonikaši čast izuzecima malo staromodni pa nismo baš za puno ovih uštimavanja semplova itd... S druge strane fino bi bilo imati instrument koji možeš pojačati bez straha od mikrofonije, a i za leđa nije beznačajno 9 kg u odnosu na 13 koliko ima moja dvojka...
Pozdrav!
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Harmonika vs digitalna harmonika

Post od šokac »

Mada tražiš da odgovore samo oni koji su to što te muči isprobali evo ti ipak univerzalan odgovor.
Jel taj tvoj klavijaturista ne može smanjit jačinu klavijatura..???
Poneki pate da su najglasniji!
Ima brate potenciometara kolko voliš pa nek se prilagodi da se i ostali čuju,bar to danas na struju nije problem,može se dobit šta hoćeš.
Tu je kraj priče o njegovoj preglasnosti.
Ne vjerujem da ti je harmonika tolko pretiha,i drugi sviraju na take ili slične i čuju se!
zvoneto
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 23 Nov 2011, 13:01
Lokacija: Mostar

Re: Harmonika vs digitalna harmonika

Post od zvoneto »

Slobodno kolega, svaki savjet je dobrodošao. Ma vidi, stvar je u tome što ovaj kolega stvarno nije od tih koji žele biti glasni, jednostavno je klavijatura jača od harmonike. Čovjek svira normalno čak je previše u drugom planu, možda mu je tako naštimano vidiću da proba malo smanjiti solo klavijaturu. Moja harmonika kad je dobro potegnem zvuči savršeno ali duga je noć treba tu života imati a ne da je moram stalno cimati na maksimumu. Spasi me doduše i gitara pošto kad je set zabavne i rock sviram gitaru pa malo odmorim. Znam da par ljudi koji su uzeli čak fr7x ovaj najbolji model sada se rješavaju nisu zadovoljni ili nisu se snašli ne znam?? Vidiću da probam harmoniku da ne lutam uzalud, znači dvojba je ili dobra letva ili roland vidićemo....
Bokic
96 basova
96 basova
Postovi: 108
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Harmonika vs digitalna harmonika

Post od Bokic »

Iskreno, i ja kad sam uzeo Rolanda, hteo sam da ga vratim posle dva dana.
Ali, posto sam cuo drugara koji zvuci odlicno sa Rolandom, izdrzao sam i ipak ga zadrzao.
Ja sam zadovoljan, a imam stari Fr.
Nema NIKAD mikrofonije a i par kilograma dosta znaci.
Podesavanja meha uopste nisu komplikovana, ja ga licno nisam nista posebno podesavao.
Sto se tice dubine dirke, ja sviram dugmetaru, tako da nisam skroz kompetentan. Probao sam i klavirnu i meni licno je dobra, dublja jeste malo, ali i brza.
Moj drugar svira bez problema sta hoces. Tako da ima malo i do 'prstiju'.
Ovo naravno nije nagovaranje da je uzmes, moras sam da probas, a ne bilo lose da je cujes malo i sa strane, da ti neko drugi svira
zvoneto
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 23 Nov 2011, 13:01
Lokacija: Mostar

Re: Harmonika vs digitalna harmonika

Post od zvoneto »

Ima kod kolege fr7 pa ću baš probati da vidim kako radi, nema došlo je digitalno doba treba se tome prilagođavati pomalo...
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Harmonika vs digitalna harmonika

Post od šokac »

Je,al sve ovisi kome,gdje i šta se svira.
Imaju te harmonike svašta al zamisli da sviraš nekom sevdalinke na Roland ili na dobru klasičnu kabinku,šta misliš koja obara s nogu?
Za narodnjake nema te elektronke koja ima dušu kao obične a za neke druge stvari neznam.
Vidim samo da kolko god se reklamiraju malo ljudi svira na take a nisu skuplje nego prave klasične koje prije nađu kupce.
Probaj,vidi,možda tebi i odgovara i time se vodi,bez obzira šta ti ko kaže.
zvoneto
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 23 Nov 2011, 13:01
Lokacija: Mostar

Re: Harmonika vs digitalna harmonika

Post od zvoneto »

šokac napisao:Je,al sve ovisi kome,gdje i šta se svira.
Imaju te harmonike svašta al zamisli da sviraš nekom sevdalinke na Roland ili na dobru klasičnu kabinku,šta misliš koja obara s nogu?
Za narodnjake nema te elektronke koja ima dušu kao obične a za neke druge stvari neznam.
Vidim samo da kolko god se reklamiraju malo ljudi svira na take a nisu skuplje nego prave klasične koje prije nađu kupce.
Probaj,vidi,možda tebi i odgovara i time se vodi,bez obzira šta ti ko kaže.
Ma slažem se s tobom nema bez prave harmonike zvuka, samo kad si na bini na struju onda jedu ove klavijature, znači problem je glasnoća, ali stat ćemo tome u kraj pomalo, probaćemo sa malo boljim ozvučenjem pa ćemo viditi
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Harmonika vs digitalna harmonika

Post od dane servis »

Radi roland odlicno samo mora da se semplovi nameste na minimalno kasnjenje,pa da se setuje,onda imas instument spreman za borbu sa elektro mafijom.Pogledaj kako je setovana ova harmonika. https://www.youtube.com/watch?v=4n4WaIH816Q
Odgovori