Omeksavanje dirki

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Omeksavanje dirki

Post od dugmetarac78 »

Bata Kanda 73 napisao:U potpunosti se slazem sa gsn.Kirom.Sve sto je reko jeste tako.A to sto im je tvrda klav.na deliciji ili nekom krsu...uff,mnogo bitna stvar,samo mu fali jos klavijatura da se sredi posto je sve ostalo super :lol: .A sto se tice ozbiljnijih harm.tu treba malo vise vremena i malo vise sviranja i sve legne kako treba.Naravno,postoje primerci koji ni tada nece biti bolji ali...ipak je to retkost.Veliki pozdrav za gsn.Kiru.
Podpisujem. Koliko para toliko muzike, al ako neko hoće da ima Weltmeister diana President Oro, e to je onda već druga priča :lol:
batadjero
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 14 Apr 2011, 13:00

Re: Omeksavanje dirki

Post od batadjero »

Uz duzno postovanje svih majstora naravno slazem se i sa konstatacijom pojedinih zelim samo da dodam da nije vise kao nekad prizvodnja harmonika starih majstora koji su se trudili da instrumentu daju maksimalnu dusu ,lakocu sviranja, tehnicku savrsenost da taj instrument za sto krace vreme a mozda i odmah svira bas onako kako mi zelimo.(nece sam saravno da svira).Dok danas (sto se moze videti na marketinskim slikama) se baca akcenat na spoljasnji izgled i lepotu instrumenta .Dosli si neki novi mladi koji rade u fabrikama ima i starijih da ne gresim dusu ali manje se obraca paznja bas na takve stvari kao sto je mekoca i jos mnoge druge...Da se razumemo u panj se ne moze svirati...:)
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Omeksavanje dirki

Post od Koca »

Ja se ne bih slozio sa uporedjivanjem automobila i harmonika starih i novih, jer auto gubi na vrednosti svake godine a harmonika ako se pravilno koristi ne gubi, cak se servisiranjem i povecava cena pa otuda i razlike za isti model u cenama i do 1000e kao polovnjaka. Radi se o tome da se javio noviji trend sviranja koji je mnogo tezi od onog pre 10-ak godina, ima ljudi koji ozbiljno rade na usavrsavanju sviranja i zele biti razliciti od drugih koji sviraju i dalje na nacin kako su svirali i ranije kao V. Panovic, M. Mijatovic. Nece Borko Radivojevic, Aca Cergar, Dejan Kostic svirati na komercijalnoj harmonici koju svako moze imati. Zatim se javlja krug njihovih obozavaoca koji hoce donekle da kopiraju svoje idole, ali se tu javlja problem sa neusavrsenoscu svog instrumenta. U krajnjem kontra slucaju koji opisuje majstor Kiro, nije dobra ni ta totalno razlabavljena klavijatura koja seta gore dole, a sa njom i klapne, ali se na njoj ipak lakse svira. :svirac:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Omeksavanje dirki

Post od dugmetarac78 »

Ljudi svi mi imamo neko svoje iskustvo o harmonikama, ja ne zelim pametovati, al neradi se o tome da dirke budu razlabavljene, nego da se omekšaju. Ja pošto sviram dugmetaru, mogu ukratko opisati kako je na njoj: dve osovine, biksnovane dirke, tu nesme da ima lokera ni malo jer bi dirke udarale u obruč, a mekoće se postiže ne samo popuštanjem, nego i vrstom opruge. Postoje opruge od 0.5mm ili 0.75 itd, znači debljina, onda koliko krugova imaju, najčešće 2.5 kruga ili namotaja. Tako da se ta mekoća i elastičnost dobija kombinacijom navedenog, i željom i voljom majstora da bude odrađeno kvalitetno. Nije poenta raspustiti postojeće opruge i dobiti mekšu, al samim tim i lenju tipku, i slabiju dihtaciju. To je ipak majstorski posao.
batadjero
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 14 Apr 2011, 13:00

Re: Omeksavanje dirki

Post od batadjero »

U rukama Mandusica Vuka svaka puska bice ubojita manje vise ...Tako da nisi ovi navedeni dobri harmonikasi zato sto imaju posebne harmonike nego sto ljudi vezbaju i rade konstantno tu dolazi i na kraju vrhunski instrument ...naravno...Itekako je potrebno imati kvalitetan instrument pruza vise i bolje...Ne valja tvrda ne valja mekana -ne valja zilava zakljucak je sve to treba spakovati u jednu celinu .Umetnost je napraviti idealan i tehnicki odlican instrument to mogu samo ljudi koji sviraju isti..:))
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Omeksavanje dirki

Post od dugmetarac78 »

batadjero napisao:U rukama Mandusica Vuka svaka puska bice ubojita manje vise ...Tako da nisi ovi navedeni dobri harmonikasi zato sto imaju posebne harmonike nego sto ljudi vezbaju i rade konstantno tu dolazi i na kraju vrhunski instrument ...naravno...Itekako je potrebno imati kvalitetan instrument pruza vise i bolje...Ne valja tvrda ne valja mekana -ne valja zilava zakljucak je sve to treba spakovati u jednu celinu .Umetnost je napraviti idealan i tehnicki odlican instrument to mogu samo ljudi koji sviraju isti..:))
Naravno, jer nije isto kad se radi po nekakvom šablonu, ili kad čovek probava i postepeno "doteruje" tipku da valja. A kako to da napravi neko ko nema osećaja za to.
Kiro
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 29 Maj 2012, 11:22

Re: Omeksavanje dirki

Post od Kiro »

@ Koca. Moju sam radio 2 puta jer sam prvi put samo isao na eliminaciju trenja ( izmedju dirke i osovine, izmedju ceslja i dirke i izmedju filca i dirke). Opruge nisam dirao da ne bi oslabio dihtovanje. Dirke su bile primetno bolje ali jos uvek nisam bio zadovoljan pa sam drugi put oslabio i opruge ali dihtovanje se nije poremetilo i dobio sam savrsenu klavijaturu. Eto prijatelji zashto sam dao moj raniji komentar. Radi nekolicinu POZNATIH harmonikasha, mozda bi i trebalo da harmonika ima i samo jedno perce na plocici, zato shto oni sviraju samo na otvaranje meha harmonike, tako da federi tastature mogu da budu i o.o1 mm, samo koliko da vrate dirku.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Omeksavanje dirki

Post od dugmetarac78 »

Problem je očigledno što ljudi svoje nedostatke u brzini i tehnici sviranja, pripisuju instrumentu, i umesto da više vežbaju, oni pokušavaju te iste nedostatke nadoknaditi prčkanjem po harmonici.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Omeksavanje dirki

Post od Koca »

Pa Kiro to sam i ja primetio da Aca svira na otvaranje meha, onda stiska dugme za ispust vazduha i opet otvara. Tonovi mu jace rade na otvaranje meha sto je normalno, ali mogao bi nastelovati da mu budu jednaki kako na otvaranje tako i na zatvaranje jer sam ja to uradio a pre toga mi je isto bila jaca na otvaranje. Mozda tako svira i iz nekih drugih razloga ne znam ... neka jos neko da komentar.
batadjero
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 14 Apr 2011, 13:00

Re: Omeksavanje dirki

Post od batadjero »

Ne znam da li se secate kad smo pocinjali da sviramo prve note prve melodije pa uvek vratimo meh do kraja pa razvlaci pa opt od pocetka i naravno opet vratimo meh nekako smo bili sigurni bar sto se mene tice kad je meh na pocetku pa da ga razvucem bio sam nesiguran i da ga vratim nazad .Onda je vreme prolazilo ucitelj mi je pricao da se svira i na jednu i na drugu stranu zato je i napravljena harmonika od tada sviram podjednako i sa unutrasnjim i spoljasnjim tonovima...:) :svirac: a ovi sto na jednu stranu sviraju hm.. :D
Odgovori