Popravka crni tipki

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
mirpa
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Popravka crni tipki

Post od mirpa »

Moze li mi neko reci kako da pokrpim ostecene tipke, na krajevima nedostaju komadici crne plastike u pitanju je klavirska harmonika. Hvala
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: Popravka crni tipki

Post od Guerrini master »

Drug, imas vise verzija. Pronadje masu koja se koristi pri popravljanju brodskog poda. Dosta stolara ti moze savjetovati gdje da kupis tu masu. Ona je veoma mekana i elasticna na pocetku, a stvrdne se za manje od 24h. Uvijek malo vise stavis gdje imas ostecenu dirku pa posije malo osmirglas pa prefarbas. Ja koristim extra sitni smirgl papir pa onda crni sprej sa sjajem.
Odradio sam hrpu harmonika tako, uopste se ne primjeti. Cuo sam da ima kupiti i nekakve plasticne mase ili nesto kao plastelin, samo se brzo stvrdne.
Druga opcija ti je da zamijenis dirku,ali to ti je veci posao jer moras pazljivo odvojiti staru crnu dirku od ostatka drvene konstrukcije pa naci istu takvu novi i lijepiti, ali mora bas biti u milimetar.
Mozda netko ima bolji savjet, ali za mene ovaj prvi naj bolji, a ti se sad raspitaj okolo.
Pozdrav
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Popravka crni tipki

Post od dugmetarac78 »

Da se nadovežem...... Ta masa se zove poliesterska smola, to obično dolazi u SET-u koji sadrži smolu, učvrščivač ili takozvani herter, neko ga zove i katalizator, i poliestersko platno od kojeg se prave "fleke" kad se nešto krpi. Vama za to sa dirkama netreba platno, nego samo smola i učvrščivač, sa njime se određuje koliko brzo će se stisnuti masa, Ali vazno je napomenuti da ako se stavi jako malo, nikad neće stegnuti, a ako se stavi previše, opet nije dobro, a čak i počne kipiti, I dolazi do velikog zagrevanja i isparenja što nije ni zdravo, a i može biti opasno, To se posavetujte sa nekim limarom kako tačno da se radi, jer i limari to dosta koriste za krpljenje auta (samo retko koji prizna)
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Popravka crni tipki

Post od dugmetarac78 »

Jš da dodam.... U nekim trgovinama sa farbom i tim stvarima, može da se kupi rinfuzno, znači nemora ceo set, nego samo smola ili samo platno, zavisi kome šta treba, ja to dosta koristim, baš sam nedavno krpio spojler na autu, to je jeftino. Kod nas u HR. je pola litre smole i učvršćivač negde oko 2.5 eura = 18-ak kuna
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: Popravka crni tipki

Post od Guerrini master »

To vjerovatno dobro odradi posao, ovo sto ja govorim mislim da je nesto drugo, a mozda se i varam.
Izgleda nekako kao malo gusca slag pjena, ne rasteze se i ne kipi. Onoliko koliko stavis, toliko ce se i stvrdnuti. Veoma je fleksibilna i brzo se susi. Kod nas ovdje se zove wood filler, namijenjeno vise za rad sa bilo kakvim ostecenim stvarima od drveta, bilo namijetaj ili podovi itd. Isto tako nesto je mizerna cijena.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Popravka crni tipki

Post od dugmetarac78 »

@ Guerrini master Ja sam mislio na drugi deo vašeg posta, vezano za plastične mase što ste spomenuli, a ovo sa filerom za drvo, nebih znao zaista.
mirpa
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Popravka crni tipki

Post od mirpa »

Hvala vam za savjete, pokušaću nešto da skontam. Pozdrav za sve vas :)
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: Popravka crni tipki

Post od Guerrini master »

@ Dugmetarac, Izvini, da u pravu si kod plasticne mase. Mora se biti jako oprezan. Ja vise preferiram za ovaj drveni filer.
Moram jos reci, da se mora dobro obratiti paznja kad se lijepi nesto na harmonici, pazite kakvo ljepilo koristite. Jednom sam kupio nekakvo gorila ljepilo, naravno nisam procitao upozorenje, a ono 3-4 puta vise se siri i kipi kao ludo. Zeznuto je kad se stvrdne, a razlije se okolo.
Odgovori