Odstranjevanje rje z glasilk/uklanjanje hrđe sa tonova

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
waxi
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 29 Jul 2012, 18:11

Odstranjevanje rje z glasilk/uklanjanje hrđe sa tonova

Post od waxi »

Zdravo!

Zanima me, ako tko zna kako da se uklanja hrđa sa tonovima? Imam jednu staru Hohnericu koja je mnogo hrđava i sada neznam... se mora tonove ukloniti sa fasena i na novo nanesti vosak ali se može to napraviti na fasenu? Vjerojatno treba jih posle na novo uštimati?

Pozdrav... :depkvk:
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Odstranjevanje rje z glasilk/uklanjanje hrđe sa tonova

Post od šokac »

Nije to poso za isprobavanje.
Možeš očistit vanjsko pero ali ono iznutra ne možeš dok se ne izvadi ton iz voska.
Jasno je da to treba kasnije i naštimat pa to nije za amatere!
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Odstranjevanje rje z glasilk/uklanjanje hrđe sa tonova

Post od dugmetarac78 »

šokac napisao:Nije to poso za isprobavanje.
Možeš očistit vanjsko pero ali ono iznutra ne možeš dok se ne izvadi ton iz voska.
Jasno je da to treba kasnije i naštimat pa to nije za amatere!
Potpisujem.

Ako to nisi radio, a očigledno nisi, bolje nemoj nista na svoju ruku, bit će više štete nego koristi. :depkvk:
waxi
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 29 Jul 2012, 18:11

Re: Odstranjevanje rje z glasilk/uklanjanje hrđe sa tonova

Post od waxi »

Pa naravno se neču spraviti k ovom poslu sam. :o Tamo gdje je je bilo mnogo (malo tonova, samo na vanjskem peru) sam jo malo očistio. Tu mislim, da nema nikakve štete. Više me zanima kaki je postupak... odnosno, kako to radijo majstori?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Odstranjevanje rje z glasilk/uklanjanje hrđe sa tonova

Post od dugmetarac78 »

Što se tiče postupka, svi tonovi se skidaju sa fasena, čiste od ostataka voska i druge prljavštine koja se nakupi sa godinama, a hrđa se skida mehanički, jer hemijska sredstva za skidanje hrđe uglavnom štete aluminijumu, a pločica na koju je nitovano perce je od aluminijuma. Znači fini brusni papiri itd. I posle toga naravno ide preštimavanje tonova i vraćanje na njihovu frekvenciju.
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Odstranjevanje rje z glasilk/uklanjanje hrđe sa tonova

Post od šokac »

dugmetarac78 svaka čast! :depkvk:
Ti daješ konkretne odgovore i vidim da znaš dosta toga oko harmonika.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Odstranjevanje rje z glasilk/uklanjanje hrđe sa tonova

Post od dugmetarac78 »

Ako nešto znam, nije mi nikad bio problem da podelim sa drugima, i ja pitam što neznam, a nemozemo ocekivat da nam neko pomogne, ako i sami nećemo pomoći, pa makar to bio i samo neki savet ili odgovor na pitanje. :depkvk:
waxi
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 29 Jul 2012, 18:11

Re: Odstranjevanje rje z glasilk/uklanjanje hrđe sa tonova

Post od waxi »

dugmetarac78 napisao:Što se tiče postupka, svi tonovi se skidaju sa fasena, čiste od ostataka voska i druge prljavštine koja se nakupi sa godinama, a hrđa se skida mehanički, jer hemijska sredstva za skidanje hrđe uglavnom štete aluminijumu, a pločica na koju je nitovano perce je od aluminijuma. Znači fini brusni papiri itd. I posle toga naravno ide preštimavanje tonova i vraćanje na njihovu frekvenciju.
Aha. To me je zanimalo... hemični ili mehanički. Torej je to kao generalni servis :pudc8: Puno ti hvala za odgovor :depkvk:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Odstranjevanje rje z glasilk/uklanjanje hrđe sa tonova

Post od dugmetarac78 »

:jdishddf: :depkvk:
Odgovori