Note i znaci za zapisivanje muzike

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
simeon
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Note i znaci za zapisivanje muzike

Post od simeon »

extra stvar za pocetnike
ralekiraj
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Note i znaci za zapisivanje muzike

Post od ralekiraj »

Ako moze mala pomoc. Sta znace oznake iznad notnog sistema?

http://img28.imageshack.us/img28/5669/pitanje.jpg
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Note i znaci za zapisivanje muzike

Post od micha56 »

ralekiraj napisao:Ako moze mala pomoc. Sta znace oznake iznad notnog sistema?

http://img28.imageshack.us/img28/5669/pitanje.jpg
To su akordi koji treba da se sviraju u tom momentu gde su postavljeni u odnosu na note koje se sviraju, a i u odnosu na tekst koji se peva.

Znaci, ako pise A - to je A-dur, D7 - D-dominantni septakord, Cm - C-mol itd ...

Ako je harmonika od 120 u basu i sa 6 vertikalnih redova - gledano od meha ka levoj ruci - prvi red je pomocni bas, drugi osnovni bas, treci DUR, cetvrti MOL, peti SEDMICA (dominantni septakord) i sesti SESTICA (umanjeni septakord).
Harmonika od 140 basova ima jos jedan (sedmi) red i to dodat prema mehu kao jos jedan pomocni bas.

Pozzz.
ralekiraj
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Note i znaci za zapisivanje muzike

Post od ralekiraj »

Harmonika je od 80 basova. Ne mogu nikako da uklopim da mi desna i leva ruka sviraju zajedno
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Note i znaci za zapisivanje muzike

Post od micha56 »

ralekiraj napisao:Harmonika je od 80 basova. Ne mogu nikako da uklopim da mi desna i leva ruka sviraju zajedno
Nema veze - harmonika sa 80 basova ima 5 redova sa po 16 dugmeta u redu - a to znaci da ti je izbacen onaj sesti red do ruke (umanjeni septakord), koji se vrlo retko i svira (bar u narodnoj muzici).
E, a ovo sto ne mozes da uklopis da ti leva i desna ruka sviraju zajedno - pa to sada vise nije problem, koji moze da se resi putem foruma. To se zove sinhronizacija leve i desne ruke (ja to zovem "odvajanje ruku") i to mozes da probas preko neke literature za samostalno ucenje sviranja na harmonici. Predlazem Albina Fakina cije sve 4 knjige mozes da skines preko ovog naseg foruma ili nekog drugog autora (ima ih tu vise njih).

Link:
viewtopic.php?f=22&t=60

A ako ni to ne pomogne - e, onda moras da nadjes ucitelja harmonike, koji ce da ti pokaze kako se to vezba, odnosno da te nauci da sviras harmoniku.

Pozzz.
ralekiraj
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Note i znaci za zapisivanje muzike

Post od ralekiraj »

Hvala. Skinuo sam knjige, sad samo vezbanje
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Note i znaci za zapisivanje muzike

Post od micha56 »

Ma da.
Ako ti nesto nije jasno pitaj. Ne valja da pogresno naucis.
Vezba pobedjuje sve, veruj mi.
Moras da imas talenat (bez njega ne moze), ali rad, rad i samo rad.

Srecno i pozzz.
ralekiraj
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Note i znaci za zapisivanje muzike

Post od ralekiraj »

micha56 napisao:
ralekiraj napisao:Ako moze mala pomoc. Sta znace oznake iznad notnog sistema?

http://img28.imageshack.us/img28/5669/pitanje.jpg
To su akordi koji treba da se sviraju u tom momentu gde su postavljeni u odnosu na note koje se sviraju, a i u odnosu na tekst koji se peva.

Znaci, ako pise A - to je A-dur, D7 - D-dominantni septakord, Cm - C-mol itd ...

Ako je harmonika od 120 u basu i sa 6 vertikalnih redova - gledano od meha ka levoj ruci - prvi red je pomocni bas, drugi osnovni bas, treci DUR, cetvrti MOL, peti SEDMICA (dominantni septakord) i sesti SESTICA (umanjeni septakord).
Harmonika od 140 basova ima jos jedan (sedmi) red i to dodat prema mehu kao jos jedan pomocni bas.

Pozzz.
Jos jedno pitanje u vezi basova. Ako mi pise, recimo, Cm, jel sviram samo njega ili naizmenicno osnovni bas C i C mol akord? Nadam se da razumete sta hocu da pitam
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Note i znaci za zapisivanje muzike

Post od micha56 »

@ralekiraj

Ha - zavisi od ritma.
Ako je 2/4 ili popularno nazvan "DVOJKA" onda se sviraju naizmenicno bas i ritam, a to su znaci - osnovni bas C, pa Cm - naizmenicno.
Za druge ritmove je drugacije, ali otom-potom.
Kreni ti polako sa Fakinom pa ces doci i do toga.

Pozzz.
melika
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Note i znaci za zapisivanje muzike

Post od melika »

Ewo owako. Ljudi imam ogromnu zelju da pocnem sa sviranjem klavijature. nije bas da nista neznam, uglavnom znam skale, raspored prstiju pri sviranj i jos neke setnice. Cak znam odsvirati jedno 20 tak pesama, koje sam naucio bomocu Van bascos karaoke playera, ali je to napamet. Zeleo bih da mi neko kaze sta mi treba da bih skinuo pesmu neku, sta trebam znati . . . Hwala unapred . . . ! ! !
Odgovori