Alat i pribor za servisiranje i popravak harmonika?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
salele
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 12 Okt 2012, 22:06

Alat i pribor za servisiranje i popravak harmonika?

Post od salele »

imam ovo pitanjce za majstore koji se bave harmonikama pa ko je voljan da rekne nesto na tu temu. Pitam iz radoznalosti jer nemam u planu da se bavim popravkama harmonika a i svestan sam koliko tu vestine iiskustava treba pored alata a toga nemam :oops: Verujem da ce to biti zanimljiva tema i za ostale koji ovo sve citaju. ja se izmedju ostalog bavim brodomaketarstvom gde takodje treba odredjen alat pa mi otuda dosla zamisao za ovo pitanje :)
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Alat i pribor za servisiranje i popravak harmonika?

Post od dugmetarac78 »

Pored nekih standardnih alata, veliku većinu alata (barem ja, a i dosta mjstora kojih poznajem) pravimo sami. Naravno nešto se mora i kupiti, al problem je što dosta toga teško može da se nabavi, pa se onda prvo pravi alat, pa tek onda majstorisanje.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Alat i pribor za servisiranje i popravak harmonika?

Post od accordionist »

Ja nisam majstor za harmonike niti imam velikog iskustva sa servisiranjem i popravkama ali sam se zainteresovao i za tu tematiku pa sam malo proucavao sto iz nekih knjiga to i sa interneta. Misljenja sam da tu nije potreban neki poseban i skup alat ali ako sam u krivu neka me slobodno ispravi neko ko se vise razume u tu materiju jer i ja sam spreman da naucim nesto novo od nekog ko je strucan za ovu oblast. Ranije je trebalo dosta izdvojiti za kupovinu preciznog stimera dok danas u vreme elektronike moderni super precizni elektronski stimer mozete imati za daleko manju sumu novca, cak imate i neke stimere kao aplikacije za iPad ili iPhone. Najvaznije sto trebate da imate da biste popravili harmoniku jeste motivacija, spretnost, nesto alata (dugmetarac78 je vec rekao o alatima) , radni sto, nekog da vas uputi u te stvari i na kraju istrajnost.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Alat i pribor za servisiranje i popravak harmonika?

Post od accordionist »

Dugmetarac78 rece da neke alate majstori sami prave. Dosao sam do informacija kako napraviti klesta za izvlacenje chivija
Slika
Radi se o obicnim klestima za secenje koja mogu biti stara ili jeftina jer ionako nece vise sluziti za secenje. Napravi se jedna rupa od 3/16" (3/16 incha) u precniku za velike chivije sa bas strane i jednu rupu 3/32" u precniku za manje civije. Ovo moze da se napravi uz pomoz okrugle turpije.
Korisnikov avatar
Frenkie
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 04 Jan 2012, 21:28

Re: Alat i pribor za servisiranje i popravak harmonika?

Post od Frenkie »

Informacije o servisiranju harmonike i potrebnom alatu.

http://www.accordionrevival.com/ACCORDION_REPAIR1.php


POzdrav!
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Alat i pribor za servisiranje i popravak harmonika?

Post od accordionist »

Da taj sajt sam i ja nasao al rekoh da ne stavljam link da se drzim pravila foruma
Izbegavajte da ostavljate linkove ka drugim stranicama i forumima, jer članovi imaju mogućnost da i sami dodju do tih stranica Google pretragom.
Da ostanemo na alatljike i pribor:
Slika
Korisnikov avatar
salele
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 12 Okt 2012, 22:06

Re: Alat i pribor za servisiranje i popravak harmonika?

Post od salele »

hvala za odgovore
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Alat i pribor za servisiranje i popravak harmonika?

Post od alibaba40 »

Ovako prijatelji sve je ok sto ste rekli,samo jos jedna stvar i to najbitnija PROSTOR za raditi po meni je najbitnije.Jer pazite kad se Harmonika rasklopi koja ima puno puno dijelova, i ako se taj dan ne moze neki popravak zavrsiti ili ste vi u stresu sa vremenom jako je bitno da sve te dijelove sarafe,sarafice,ekserice limice itd.nadjete na istom mjestu gdje ste ih i ostavili.Jer u protivnom i ako nije opravak komplikovan moze da bude jako skup i dugotrajan ako nestanu pojedini dijelovi sa radnog stola. :asdfnjo:
Korisnikov avatar
salele
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 12 Okt 2012, 22:06

Re: Alat i pribor za servisiranje i popravak harmonika?

Post od salele »

svakako Alibaba slazem se skroz sa tobom. Za svaki zanat je radni prostor najbitniji a pogotovo za ovako precizan zanat
Korisnikov avatar
salele
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 12 Okt 2012, 22:06

Re: Alat i pribor za servisiranje i popravak harmonika?

Post od salele »

a sta se od alata koristi za poliranje,dali neka posebna polirka ili?
Odgovori