Trileri u narodnoj muzici

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
pickedbass
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 01 Apr 2013, 14:00

Trileri u narodnoj muzici

Post od pickedbass »

Znam da je ove teme na forumu već bilo ali pošto uvek još nisam našao odgovor na pravila sviranja trilera evo da ponovim. Ćesto vidim da veliki broj muzičara svira za svaku pesmu uvek gornji ukras. A i na notnim zapisima nigde ne stoji dali se svira gornji ili donji ukras. Dali postoji neko pravilo što se ukrasa u muzici tiće ili ih sviraš kako hoćeš?
Hvala i Pozdrav!
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Trileri u narodnoj muzici

Post od alibaba40 »

:ijuju: Pozdrav prijatelju, sto se tice ovog pitanja mogu ti reci da nisu svi trileri oznaceni po notnom zapisu posto ih ima vise vrsta, a neki jesu.Pa prema tome ja nisam muzicki obrazovan odmah da ti Kazem da nebi bilo zabune , ja ih sviram po sluhu i vrlo mi dobro ide.A kad malo duze sviras to ti ide automatski kod pjesama zavisi gdje i kako ces da ga odsviras a da ne brljas mnogo ili sto se kaze muljas.Sve je stvar vjezbe i sluha.
Korisnikov avatar
Shop
120 basova
120 basova
Postovi: 197
Pridružio se: 08 Avg 2011, 09:39
Lokacija: Petrovac na Mlavi

Re: Trileri u narodnoj muzici

Post od Shop »

pickedbass napisao:Znam da je ove teme na forumu već bilo ali pošto uvek još nisam našao odgovor na pravila sviranja trilera evo da ponovim. Ćesto vidim da veliki broj muzičara svira za svaku pesmu uvek gornji ukras. A i na notnim zapisima nigde ne stoji dali se svira gornji ili donji ukras. Dali postoji neko pravilo što se ukrasa u muzici tiće ili ih sviraš kako hoćeš?
Hvala i Pozdrav!
Pa ne bi trebalo da se svira kako hoces!Postoje razne vrste ukrasa ili trilera i trebao bi znati kad koji i gde sviras!Ja mislim da bi trebao naci nekog majstora harmonike ili profesora da ti to pokaze prakticno sve ukrase,kako se sviraju i na kojim mestima se sviraju!dok sam ne razvijes sluh i po sluhu sam pocnes da skidas!

pozdrav
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Trileri u narodnoj muzici

Post od dugmetarac78 »

Shop slažem se jer trilere je jako teško nitalno zapisati onako kako bi u stvari trebali da zvuče, a t da sviraš gde i kako koji hoćeš, naravno da neide, nego jedino dobar majstor ili neko čiji stil svirke ti odgovara, pa da pokaže praktično.
Korisnikov avatar
Shop
120 basova
120 basova
Postovi: 197
Pridružio se: 08 Avg 2011, 09:39
Lokacija: Petrovac na Mlavi

Re: Trileri u narodnoj muzici

Post od Shop »

dugmetarac78 napisao:Shop slažem se jer trilere je jako teško nitalno zapisati onako kako bi u stvari trebali da zvuče, a t da sviraš gde i kako koji hoćeš, naravno da neide, nego jedino dobar majstor ili neko čiji stil svirke ti odgovara, pa da pokaže praktično.
Naravno @dugmetarac78!I nazalos postoje mnogo notnih zapisa koji nisu tacno i pravilno zapisani a najcesce trileri nisu dobro zapisani!Po meni to samo moze da steti mladom harmonikasu nikako da pomogne!Jer kad se nesto u pocetku pogresno nauci i navezba veoma tesko se posle ispravlja!

Za mene je ipak sluh na prvom mestu i vrlo bitna stavka!Dobro je znati note naravno i biti pismen muzicar!Ali sluh je sluh!

Postoje 100% tacni notni zapisi,kao sto je Vlada uradio!Ali nikada ne mozes nesto odsvirati 100% tacno samo po notama,dok ne cujes kako je to snimljeno ili odsvirano!
Bar ja nisam mogao dok sam bio mladji harmonikas,sada note skoro i da nikad ne koristim kad skidam nesto!

Tako da samo dobar majstor i udri! :svirac:

pozdrav
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Trileri u narodnoj muzici

Post od Webmaestro »

Tako je. U notama moze da pise koji tonovi u trilerima idu, stakato, legato... ali sto se tiče metrike u trilerima tu treba i da se sluša pa da to udje i preko ušiju malo :D
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Trileri u narodnoj muzici

Post od dugmetarac78 »

Ja znam po sebi i kada sam išao u muzičku, šta god sam odsvirao po notama, što bi rekli za školu, ja faktički nikad nisam znao šta sam ja to odsvirao Tj. nisam to osetio. dok kad nešto čuješ, onda je to sasvim druga priča. Gledam i sad po forumu, ljudi traže razne note od nekih laganih pesmica, nekoliko puta mi je došlo da im napišem, pa dajte ljudi, malo slušajte i potrudite se da to skinete bez nota, tako ćete izoštriti sluh, a ovako ga zatupljujete, al verovatno bi se neko našao uvređen, pa onda bolje nek svako radi kako hoće.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Trileri u narodnoj muzici

Post od Webmaestro »

Imaju i note svojih prednosti. Recimo ako nemas prilike (para) da ides kod nekog "majstora" da ti pokaze onda mnogo toga mozes da naucic iz nota (plus stalnim i sistematicnim slusanjem muzike). A osim toga, princip rada vecine danasnjih "ucitelja" harmonike je: odes kod njega na cas, on ti pokaze kojim prstom koje tonove da pritiskas i to je to. U medjuvremenu dok stignes kuci ako si zaboravio ono sto ti je pokazivao to je tvoj problem. A sve to moze da se nadje i u kvalitetnim notama - koji ton kojim prstom pritiskati, a uz to uvek imas podsetnik ako si nesto zaboravio kako bese.
Ne kazem da svi ucitelji rade tako, ali velika vecina da. Cas kosta u proseku 10 - 20 eura a za to vreme valjano ne mozes da naucis ni 2 dela nekog kolca (u redu, to zavisi i od talentovanosti ucenika, ali opet...).
Zato svako ko krene kod nekog majstora neka dobro obrati paznju kakav je njegov princip rada. Nije bitno da taj majstor samo ima neku bogatu karijeru iza sebe, snimljene CD-ove, ili tezgaroski rad, pojavljivanje na TV-u, radni staz, opasnu tehniku sviranja ili je pobednik na nekom takmicenju... nego je vaznije od svega DA LI UME NA VALJAN NACIN DA PRENESE SVOJE ZNANJE.
Isto kao kad krenes da kupujes original Guerini harmoniku u Srbiji, tako je i sa trazenjem kvalitetnog ucitelja. U prvom slucaju treba da znas sta je original, a u drugom treba da prepoznas kvalitet i da ne nasednes na marketing i propagandu :D
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Trileri u narodnoj muzici

Post od Tomina »

tako je, ja kad sam samouku krenuo svirati, isključivo po notama, i bio sam totalni telembus da bi nešto "osjetio"...ako je trebalo u kojoj pjesmi odsvirati notu prema gore jer se čuje na kilometar da tako ide, a ako sam ja notno to zaboravio - nisam znao kako dalje..

Tek kad sam počeo "slušati" pjesme i kombinirati sa notama, tek je onda urodilo plodom...sad note rijetko koristim, tj. koristim ih kod nekih teških foršpila jer nisam još toliko razvio sluh da sve osjetim...tipa forpšil od božanstvena ženo itd...
A i znam kod nekih pjesama uzeti note da bih "utvrdio" gradivo itd...
milanvuk2
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 03 Jul 2012, 14:34

Re: Trileri u narodnoj muzici

Post od milanvuk2 »

kolege, sluh je svakako preduslov za bavljenje muzikom, bilo da je rec o pevanju ili da budes instrumentalista. ali bez dobre muzicke pismenosti ne ide.
Odgovori