Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od dugmetarac78 »

Ako i kad ti se bude dalo da uslikaš fasene al ne sa strane nego od gore, tako da se vidie vrhovi perca, baš da vidimo koliki je zazor, makar onoliko koliko se to može videti sa slika.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od Koca »

Pa jest dugmetarac tako bi trebalo da se kaze ali se posle desi obatno.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od dugmetarac78 »

Pa sto bi rekao Srecko Sojic RODjO POLAKO S PLATjANJE Prvo probas instrumenat pa vidis koliko ces, i dali ces da platis. Ti bar imas iskustva sa tim Buaaaaaaaaaa. :lol: :lol: :lol: :depkvk:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od Koca »

Pa jeste polako s placanje a ti presao stotinak km i onda jedino da se vratis pa sutra, prekosutra Jovo nanovo.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od alek »

Probao sam da slikam ali nema efekta. Ništa se ne vidi dobro. Nadam se da je to jedini uzrok koji može da izazove gušenje i da je rešiv. Zabrinem se po nekad da je to tako kako je i da ne može da se reši taj problem. Ali videću. Odneću kod majstora pa da vidimo šta može da se uradi.
dominko kapular
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 09 Mar 2013, 21:14

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od dominko kapular »

smo da vam kažem,toje znak za servis,sam znaš da je tako.pa jedan dobar majstor perak u bjelovaru, jasm svoju dallapu pustijo kod njega,,majstor je okej,plus još dobro svira,vidijo sam i bijo za deset dana idem po dallapu----društvo pozdrav pase čujemo..čađo istra
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od Koca »

Sigurno si mislio zrela za servis u smislu da je dosta ishakana pa doslo vreme za servis, ali i nova nerazradjena harmonika isto zna da gusi. Moja cetvorka je jedan primer za to kupio sam je polovnu ali nova novcata svirana u kuci. Sad je u savim drugoj prici kad sam je nastelovao.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od petar3petar »

Tonovi se mogu gušiti iz više razloga.

Neki razlozi su već navedeni i to stoji. Zazor pera u odnosu na aluminijsku pločicu. Pre mala količina zraka kojom ton raspolaže čemu uzrok može biti različit.
Previše zalijepljene kožice....
Sigurno ste mnogi primijetili da se pojedini tonovi ponekada guše a ponekada ne.
Ako pratite sigurno ćete naići i na taj moment a to se najčešće događa pri promjenama temperature okoline u kojoj harmonika svira.
Razlog tome je što aluminij u odnosu na čelik ima veći koeficient temperaturnog istezanja, odnosno drugačije rečeno, dilataciju.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od alek »

Pa u pitanju je stara harmonika tako da neznam koji tačno može biti uzrok. A što se tiče ove nove ona će sigurno na servis. "dugmetarac78" je upućen u to. Pitao sam već na forumu šta da radim sa kožicama na tonovima u basu koje je nagužvao meh. Bio sam ih presovao ali ih je meh ponovo nagužvao i polomio mi one metalne osigurače koji idu na kožicama. Pa sam posle da bi mogao da odradim jednus svirku, preko kožice zalepio parče kartona da bi imitiralo osigurač, da se kožica ne bi previše otvarala i da je meh ne bi ponovo uklještio. Ali neću da ostavim na tome. Svakako ću da je teram u servis da majstor to lepo reguliše.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Šta preduzeti kada se harmonika guši pri sviranju?

Post od alek »

Koca napisao:Sigurno si mislio zrela za servis u smislu da je dosta ishakana pa doslo vreme za servis, ali i nova nerazradjena harmonika isto zna da gusi. Moja cetvorka je jedan primer za to kupio sam je polovnu ali nova novcata svirana u kuci. Sad je u savim drugoj prici kad sam je nastelovao.
Koca brate, kad si već spomenuo gušenje nove harmonike... Imam ja i novu harmoniku, eto prilike da te priupitam nešto. Kupio sam je novu (zapravo stara možda godinu i jače ali nije svirana), i npr. kada mi je registar sopran, ton G u prvoj oktavi guši (ne proizvodi zvuk odmah nego mu treba više vazduha), a kada je pritisnut registar pikolo, ton C u istoj oktavi se ponaša isto kao i G pri sopranu. I ja tako svirao i računam nova je treba da se razradi, međutim kod mene je od 2011 godine a ništa se ne menja. E sad, ti si rekao da si je naštelovao. Jel si je sam štelovao ili je majstor štelovao? Šta zapravo znači štelovanje harmonike? Jel to težak i skup proces ili je neka rutinska intervencija? Jer očigledno je da i ja ovu moju moram da štelujem kako bi radila valjano.
Pozdrav :svirac:
Odgovori