Pitanje svih pitanja

Sve u vezi harmonike i muzike što ne spada u gornje podforume.
Korisnikov avatar
darko
16 basova
16 basova
Postovi: 33
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Pitanje svih pitanja

Post od darko »

da pozdravim forumase

ja naskida dosta nosta,videa i nakupi se toga,al se pitam jednu stvar,
kad se covjek pita zasto to sve radi,cesto puta dobijem kompliment da je to seljacki instrument,cijenim ljude koji zivot posvete jednoj stvari i to rade profesionalno,
ali je pitanje jeli umjetnik Aca Cergar.pa sviramo neku cecinu znatizelju i njoj slicnima,ima li tu uopce umjetnosti ili je harmonika zavaravanje osjecaja pa se tjesimo nekim brzim presto kolcem koje nerazumijemo ali lijepo zvuci,ja pitam ovde clanove

foruma sta oni misle,kome mi sviramo,koga zabavljamo,isplatili se to i dali razumijemo sto sviramo,ovi klasicari sto su pisali opere po meni su svoj genij

podredili kulturnim lopovim koji su onako lijepo upakovani dolazili i divili se u nekakvim dvoranama toj gluposti,a u stvarnosti su otimali i varali,pitanje je dali mi

razumijemo ono sto sviramo,ili je to samo navika,jer je to samo jedan vid ljudskog

izrazavanja ali mora da ima smisla da bi se radio...pitagora izmsli skalu a mi je danas koristimo......dali harmonika ima buducnost pred ovom najezdom tranzistora upakovani u cipove ili ove elektronske harmonike gubi li se dusa i potreba za vjezbanjem kad to sve mijenja....pa neka zive prave vrijednost.....


pozdrav svima

:D Slika Slika
Korisnikov avatar
bpodnar
96 basova
96 basova
Postovi: 96
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje svih pitanja

Post od bpodnar »

Dokle god ima ljubitelja tog instrumenta, sve ima smisla. Harmonika ima dušu i nju ili voliš ili ne, trećeg nema, a ti "epiteti" da je to seljački instrument dovoljno govori o tim ljudima koji to tako poimaju jer očito da nemaju pojma o životu a kamoli o glazbi, pa tako nisu čuli da postoji više žanrova glazbe u kojima se harmonika koristi kao glavni instrument. Pusti druge, ko ih hebe, neka slušaju aboridžine kako pušu u one štapove, kako li se to zove, didžeridu il tako nekako?
Korisnikov avatar
Petar Pan
Nema harmoniku
Postovi: 10
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje svih pitanja

Post od Petar Pan »

Pitanje je uvek aktuelno! Mnogo truda i rada je potrebno da bi se ovladalo instrumentom kao što je harmonika. Kada se uzme u obzir da to počinje, uglavnom, od malih nogu, da se prva saznanja stiču veoma rano, onda je jasno da muzičari svoj ceo životni vek provedu u učenju. Za sve to, "obični smrtnici", tu mislim na one koji konzumiraju našu svirku, nemaju razumevanja. Ovde ne želim da govorim o novcu koji svaki malo ozbiljniji muzičar izdvaja za kupovinu dobrog instrumenta i opreme. Znamo svi meri se hiljadama eura, što u našoj situaciji, predstavlja ozbiljan novac.
KAda se još doda celoj ovoj priči, kolika me mala i mizerna nadoknada za angažovanje svirača, jer mi smo svirači, onda je jasno da se sve dešava iz čistog entuzijazma i ljubavi. Ja volim da imam dobre instrumente, volim da sviram, ali ne svakome. I izbor publike je isključivo moje pravo i moje zadovoljstvo.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Pitanje svih pitanja

Post od micha56 »

E pa moram da se umesam.

U vreme kad sam se bavio muzikom profesionalno do pre 20-tak godina - to je meni bio POSAO (doduse dodatni jer sam uvek radio i svoj inzenjerski posao ili studirao, ali posao).
Ja VOLIM muziku, ali kad je u pitanju posao, onda sam mogao samo da kazem sebi - blago meni, pa ja radim nesto sto volim, za razliku od mnogih.
Ali, zna se sta je posao - ja sam uglavnom uzivao na svirkama, ali nekad je bilo i da sviras nekome koga dok gledas, imas stalnu zelju da ga udaris, pa merkas gde ces to da ga udaris i da ga jednim udarcem ubijes. Ali sviras i kezis mu se, kao smejes se, a u stvari, pokazujes mu zube.
Na moju srecu - tada su bila zlatna vremena za sve, pa i za muzicare, tako da sam ja baveci se muzikom ODLICNO zaradjivao i ulagao u nove instrumente, ozvucenja, cuda i td. Naravno uporedo se i zivelo i to bas fino. Pa bilo je svirki kada svi iz orkestra zaradimo toliko da mozemo da kupimo po jedna doooobra polovna kola, ili da odvedem suprugu i decu bilo gde na more jedno 20-tak dana. Od samo jedne svirke.

E, a sad - teska su vremena za sve pa i za muziku. Necu da kazem - ima muzicara koji i sad zaradjuju, ali nisu to vise te pare. Doslo je vreme - tek da se prezivi.
U vezi sa tim imam jedan savet svima koji pocinju sa ucenjem sviranja na harmonici:
Ako slucajno ne volis harmoniku - ne pipaj je, samo ces da mucis i sebe i nju i NISTAAAAA.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje svih pitanja

Post od Bata Kanda 73 »

apsolutno se slažem sa michom.jeste da sam dosta mlađi ali pamtim ta vremena kao dete kada je moj otac sa svojim drugovima proživeo taj period o kome micha govori i stvarno je bilo tako.sviralo se i zbog ljubavi prema muzici i instrumentu ali i zbog materijalne satisfakcije.danas ovo drugo nepije vodu,ako hocete da se bavite muzikom konkretno da se bavite harmonikom,ukoliko je nevolite...ZABORAVITEE! samo ce da mucite sebe.Veliki pozdrav i puno sreće onima koji krecu u ove vode.
DekiSD
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Harmonika i prstored Radojke Z.

Post od DekiSD »

Pozdrav svim forumasima....Zaista ste svi divni...Najzad da naidjem na normalan sajt gde se svi postuju i pomazu,a ne blate i na pljuju po drugima...Ovdese mnogo toga moze nauciti...Zaista sam odusevljen,najbolji ste do sada....Evo jednog pitanja koje mi,vec duze vreme neda mira.Naime,zanima me kakvu harmoniku svira Radojka Zivkovic i sa kojim prstoredom?Tako mi je neobican prstored,a tako lepo zvuci.Pozdrav.
DekiSD
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Nasao sam odgovor

Post od DekiSD »

Mnogo je tema i pitanja i odgovora....sve to treba procitati....Evo nasao sam odgovor na svoje pitanje u "Teorijskom delu". viewtopic.php?f=18&t=150 Hvala u svakom slucaju.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje svih pitanja

Post od Bata Kanda 73 »

Pozdrav dekiSD,dobrodoso! :) Od samog starta sam znao da ce svi ljudi na ovom forumu da budu extra i da nam sledi jedno lepo a nadam se i dugovecno :) druzenje.Naravno da treba da se pomognemo sve sto mozemo!Bar mi ovde da budemo ljudi i drugari,kad je vec,nazalost,toga sve manje.Ko zna,mozda se u neko blisko vreme mi "forumasi"i nadjemo negde uz neku dobru"mucenicu",muzikicu,pljeskavicu :) i neku dobru devojcicu ;) :D VEELIKI pozdrav! Slika
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Pitanje svih pitanja

Post od micha56 »

@Bata Kanda 73
Dobra ti je ova:
Ko zna,mozda se u neko blisko vreme mi "forumasi"i nadjemo negde uz neku dobru"mucenicu",muzikicu,pljeskavicu Slika i neku dobru devojcicu Slika Slika
Svidja mi se to i pridruzujem se i nadam tom nalazenju uz sve nabrojano Slika

Ziveli.
Korisnikov avatar
bpodnar
96 basova
96 basova
Postovi: 96
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje svih pitanja

Post od bpodnar »

Eh da sam i ja bar bliže pa da isprobam te mučenice što god to bilo, a i malo da zajedno zasviramo na nekakvom derneku.
Odgovori