GUERRINI

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: GUERRINI

Post od Koca »

Zna li neko nesto o modelu Guerrini superior 4 sa 120 basova? Secam se da sam davno gledao katalog Guerrini i da je model sup.4 bio samo sa 140 basova, a video sam po neki primer sa 120 koja ima deklu kao dvojka, pa mi je cudno da ima istu oznaku sup4 ili je mozda nesto drugo u pitanju. Da li je to model po specijalnoj porudzbini?
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: GUERRINI

Post od petar3petar »

Koca napisao: Zna li neko nesto o modelu Guerrini superior 4 sa 120 basova? Secam se da sam davno gledao katalog Guerrini i da je model sup.4 bio samo sa 140 basova, a video sam po neki primer sa 120 koja ima deklu kao dvojka, pa mi je cudno da ima istu oznaku sup4 ili je mozda nesto drugo u pitanju. Da li je to model po specijalnoj porudzbini?
Pozdrav!
Nije to ništa specijalno.
Možda je to netko tako naručio ili je naknadno dao da mu se uradi da harmonika ima 120 umjesto 140 basova.
Ja sam takve zahvate radio nekim strankama na njihov zahtjev, na trojkama.
Potrebno je demontirati bas mehaniku, izvaditi postojeću dasku sa 140 otvora i montirati novu sa 120 otvora.
Pri montaži bas mehanike izostavi se zadnji, 7. red basova, i posao je završen.
Što se tiče tkz. "šarene maske", Guerrini je taj dizajn stavljao i na dvojku i na trojku te na četvorku i peticu negdje u drugoj polovici osamdesetih godina.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: GUERRINI

Post od Koca »

Hvala Ivane, tako sam i predpostavljao nego me je zbunila jedna na kupujem-prodajem koja cak i nema natpis superior4 na levoj strani. Neverujem da bi vlasnik stavio netacne podatke o njoj jer znam ko je. Pozdrav.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: GUERRINI

Post od petar3petar »

Uvijek se je moglo naručiti a isto tako i prepraviti harmoniku prema vlastitom ukusu, odnosno ukusu kupca.

K meni uskoro dolazi jedna dvojka sa metalnim bas registrima, užom kutijom i okruglim bradnim registrom.
Navodno je posebno naručena osamdesetih godina a narudžba i isporuka je išla preko g. Aranđelovića koji je bio Guerinijev diler za njemačku.
Znam da će biti svakakvih priča da je harmonika izkemijana jer bi morala biti "ovakva" ili "onakva" a nije već je urađena po posebnoj narudžbi pa je neuobičajena.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: GUERRINI

Post od Koca »

Sta ce te raditi sa "nevernim Tomama"? Treba ih ubediti kako bi kupili original dvojku. Secam se vaseg posta gde ste kod jedne harmonike na kraju cinimi se (po secanju) izmenili neki detalj kako bi se po necijim kriterijumima postojeca harmonika svrstala u originale iako je vec i bila. :pudc8:
Korisnikov avatar
lalex
16 basova
16 basova
Postovi: 32
Pridružio se: 18 Maj 2011, 13:01

Re: GUERRINI

Post od lalex »

Za sve ste u pravu, guerrini je odlična harmonika, problem te harmonike je njena težina. Ima još odličnih harmonika ali su lakše. Uostalom pitajte Pavkovića kako su mu leđa, od godina provedenih sa guerrinijem na leđima, pukla su mu leđa, na nekim nastupima svira bugari i neke mnogo lakše harmonike. Sve ostalo kod tih harmonika je prvoklasno. Znam o čemu govorim jer sam imao superior dvojku iz 72. godine, ekstra instrument, nov, ne sviran ali mnogo težak. Trojka, koju sam svirao dok sam bio aktivan u KUD-u je verovatno i najteži model guerrinija.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: GUERRINI

Post od petar3petar »

lalex napisao:Trojka, koju sam svirao dok sam bio aktivan u KUD-u je verovatno i najteži model guerrinija.
Niste probali četvorku i peticu i jedan guerinijev model sa konvertorom 5. glasnu na 45 dirki.

Trojka je spram njih lagana.
bega19933
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 12 Feb 2012, 20:16

Re: GUERRINI

Post od bega19933 »

guerrini superior 4 sa 140 basova nije isto kao i sa 120...takvu harmoniku imam ja i jos 3-4 ljudi na svijetu jako je rijetka odlicna je harmonika uz to je puno glasnija od guerrini superior 1 2 3
bega19933
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 12 Feb 2012, 20:16

Re: GUERRINI

Post od bega19933 »

ta moja 4 je radjena posebno..nju je covije guerrini radio rucno 74'godine..ona je teza od trojke za pola kile..jako je teska harmonika a ja imam 13 godina..ali kad sviram uvijek sjedim hoce li to ista pomoci? hehe
sone.sone
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 12 Mar 2014, 17:56

Re: GUERRINI

Post od sone.sone »

pozdrav svima na forumu
vidim da ovde ima dosta iskusnih po pitanju harmonike pa me interesuje da prokomentarisete harmoniku dole na slici
harmonika je guerrini,120 basova,3 registra,2 registra za bas,ima 3 fasena,dirke su na neke dve osovine,stanje tonski odlicno
a takodje i fizicki,harmonika je laka 7,7kg,skracena je verzija ima 24 bele dirke a duzina klavijature je za 1-2cm duza nego kod standardne harmonike koja ima 20 belih dirki... to je od informacija sto znam o harmonici
znaci interesije me dali je ta harmonika pogodna za mog sina,ima 10 godina i trenutno svira harmoniku od 60 basova
ako neko preko slike moze da kaze dali je harmonika orginal
hvala na odgovoru..
Slika
Slika
Slika
p.s harmonika bi mu koristila i ako bude isao na takmicenja
Odgovori