Mesanje tonova

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
dejong
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 12 Apr 2013, 17:46

Mesanje tonova

Post od dejong »

Na registru klarinet u gornjoj oktavi nemam cist zvuk, znaci zvuci kao da vise tonova svira odjednom da li je problem u mehanici registara ili je problem u fasenima tipa iskrivljene kozice, rastimovan ton itd. Vazno za napomenu da se ovo desava samo na klarinet registru. Inace imam Dallape rucni rad 3+1 u diskant-u i 5 glasova u basu koji je inace original od dallape. Hvala u napred
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Mesanje tonova

Post od Koca »

Ako cujes vise glasova koji su vezani za tu dirku, znaci pored recimo osnovnog klarineta cujes i prizvuk pikolo , soprana i (ili) basona onda treba da se nasteluje automat sto nije veliki problem.
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Mesanje tonova

Post od ssokac »

Ako je to problem samo na gornjoj oktavi a ne na komletnom klacinetu onda ne vjerujem da je to radi automata registara jer bi se onda svi mjesali do kraja fasena.
Biti ce najprije da fasen nije pritegnut kako treba pa zrak curi i od "komsije".
U tom slucaju dovoljno je samo nesto podloziti prije nego se podvuce u utor da tvrdje sjedne i rjeseno.
Manja je vjerojatnost da je brtva losa ili da je fasen iskrivljen jer bi vjerojatno i ostali bili ali i to je moguce pa treba provjeriti.
dejong
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 12 Apr 2013, 17:46

Re: Mesanje tonova

Post od dejong »

Danas sam malo poblize slusao te tonove sto se javljaju i to zvuci kao da je master registar ali onako kao da nije do kraja otvoren nadjacan klarinetom pa malo kao da grebe ton. neznam dal je bitno ali harmonika je nastelovana na 445 hz. Danas sam provalio kada sviram na organu pa kad prebacim na klarinet ti tonovi su znatno tisi.
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Mesanje tonova

Post od ssokac »

Skini deklo,uklopi klarinet registar,stisni bilo koju dirku i gledaj ispod klapne,rupa klarinet registra je otvorena one druge dvije moraju biti potpuno zatvorene.
Ako vidis da nije tako onda registre treba podesiti.
Ako ti se to dogadja samo na gornjoj oktavi a dalje ne i dalje sam misljenja da faseni ne pritislaju brtvu i susjedni tonovi se cuju
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Mesanje tonova

Post od Koca »

I dalje tvrdim da je automat i ako je vezano samo za jednu oktavu! Ali ono sto ne znamo a to je da li su fals tonovi vezani za tu dirku na primer C i cujes samo C u razlicitim oktavama ili mozda pored C cujes i D , F itd. onda je to nesto drugo. Dok to ne ustanovis ne mozemo znati sta je. U svakom slucaju moras nositi majstoru posto neces moci to uraditi sam!
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Mesanje tonova

Post od Tomina »

sličan problem i ja imam, meni basson u srednjoj oktavi kad sviram - malo se čuje i raštelani soprano, ali skroz malo...skoro po cijeloj oktavi..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Mesanje tonova

Post od Koca »

Tomina! Automat registara koji je rastelovan ima simptome da nekada pusta neki drugi glas (ili samo vazduh) vezan za tu dirku, a nekada kad energicno pritisnes registar onda moze da radi normalno i nema veze sa dihtovanjem harmonike! Uglavnom je taj problem prisutan na delu klavijature. Problem je dosta manji od problema dihtovanja pa ti majstor moze odraditi bez da ostavljas harmoniku na duze vreme! :svirac:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Mesanje tonova

Post od dugmetarac78 »

Tomina napisao:sličan problem i ja imam, meni basson u srednjoj oktavi kad sviram - malo se čuje i raštelani soprano, ali skroz malo...skoro po cijeloj oktavi..
Pokusaj da stisneš basson registar i da ga držis stisnutog dok malo prosviraš kroz sve oktave, jer ako tada radi normalno, onda postoji mogućnost da ti je popustila "opruga" na samom mehanizmu registara koja drži listove mehanizma, i kada ti registar pritisneš, ali opruga nemože da zadrži listove u tom položaju, pa malo vrati tj. otvori i neki drugi registar, i tu dolazi do mešanja zvuka tj. tonova. Pozz :depkvk:
dejong
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 12 Apr 2013, 17:46

Re: Mesanje tonova

Post od dejong »

Resio sam problem. Naime postoji jedan drzac ispod klavijature koji drzi registarsku klapnu od kabine. Bilo se olabavilo i srafic proklizao pa automat nije mogao da kompletno otvara i zatvara Basson.
evo kako izgleda
Slika

i zumirano da se vidi srafic

Slika

morao sam da skinem automat i prve cetri dirke da bi to kvalitetno odradio.
Hvala svima na pomoci.
Odgovori