Voskiranje tonova na fasen

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Voskiranje tonova na fasen

Post od guerini »

Trazio sam na forumu i nema nijedne teme o ovome. kako se to radi,kako se voskom zalivaju plocice-tonovi na fasen,koji je to vosak i cime se topi? :hmmm: ako skinem stari vosak dali posle treba da se koristi novi ili moze da se iskoristi isti?
dejong
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 12 Apr 2013, 17:46

Re: Voskiranje tonova na fasen

Post od dejong »

Postoje specijalni alati za nanosenje voska na fasene tako da to nije preporucljivo da radis sam. Ako skidas tonove sa fasena onda moraju da se "operu" od starog voska samim tim moraju da se skidaju ventili i da se ponovo lepe i kad sve to uradis zalijes ih voskom pa onda moraju da se stimanju. Tako da je bolje da to odradi majstor.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Voskiranje tonova na fasen

Post od dugmetarac78 »

Za to ti treba alat namenjen za tu svrhu, i nije baš jednostavno kako se čini, jer vosak u tečnom stanju časom sklizne sa puta, pa se veoma lako desi da zaliješ i ono što ne želiš, to jest i perce ili kožicu itd. Inače koristi se pčelinji vosak sa nekim primesama, u retkim slučajevima se može poslužiti sa starim voskom, jer se on prilikom topljenja i ponovnog stvrdnjavanja u dosta slučajeva "kristalizira" tako da postaje krh i lomljiv. :depkvk:
Zlatko58
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Voskiranje tonova na fasen

Post od Zlatko58 »

dejong napisao:Postoje specijalni alati za nanosenje voska na fasene tako da to nije preporucljivo da radis sam. Ako skidas tonove sa fasena onda moraju da se "operu" od starog voska samim tim moraju da se skidaju ventili i da se ponovo lepe i kad sve to uradis zalijes ih voskom pa onda moraju da se stimanju. Tako da je bolje da to odradi majstor.

Prvo se plocice (glasovi) skinu sa fasena, pa se sa njh skinu kozice koje se dobro ociste od prljavstine i ispeglaju a lose se zamene, zatim se plocice i tonovi (perca) ociste mehanicki od prljavstine ili operu benzinom, pa se pristupa poliranju tonova, pa se zalepe kozice. Tako uradjeni tonovi izgledaju kao novi, kao tek izasli iz fabrike....
Onda se pristupa stimovanju pa se tek onda plocice zalivaju na fasen...
Posle zalivanja svi tonovi se isprobaju da li rade, jer prilikom zalivanja moze doci do lepljenja tonova ili kozice...
Kad se sve to uradi, faseni se postave na svoja mesta, sklopi se harmonika i probaju se svi tonovi iz svih registara...
Tako uradjena harmonika je kao nova, znaci opet mora u nekom narednom periodu da se rasvirava iz svih oktava i ne treba je odmah vuci iz sve snage vec lagano...U pocetku dihtacija nece biti kako treba dok se kozice lepo ne nalegnu...
Posle nekog vremena kad se kozice nalegnu, harmonika ce dati svoju punu snagu i tonsku lepotu....
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Voskiranje tonova na fasen

Post od guerini »

Hvala svima na odgovorima.Znam da je najbolje da majstor radi to ali sam pitao jer me to zanima a mozda probam na maloj harmonikici :svirac:
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Voskiranje tonova na fasen

Post od sampionce »

Kako se ciste faseni od voska nakon skidanja tonova? Mehanicki ili nekim sredstvom?
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Voskiranje tonova na fasen

Post od petar3petar »

Mehanički!
Odgovori