Bugari ili Morlacchi ?

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Bugari ili Morlacchi ?

Post od magicyzy »

Pozdrav svima.

imam jedno pitanje vezano za tonove. naime, jucer sam prvi puta otvorio svoju harmoniku (Bugari Artist - Avatar)da malo pogledam kako to izgleda i ono sto sam vidio da pise na tonovima jeste MORLACCHI. malo sam zaguglao na internetu ali nisam naletio na nikakve MORLACCHI tonove pa me zanime, da li taj proizvodjas uopce postoji ili je to neka osoba koja je na mojoj harmonici stavljala Bugari tonove pa se onda potpisala?

hvala unaprijed na pomoci

pozdrav :ijuju:
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: Bugari ili Morlacchi ?

Post od magicyzy »

Pa zar mi nitko ne moze dati odgovor??

pozz
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Bugari ili Morlacchi ?

Post od petar3petar »

Pozdrav!

Očigledno je široj javnosti ta vrsta tonova nepoznata!

Poznati su Bugari, Binci, Artigiana voci, Salpa, Cagnoni, Magnatera... tih, Morlachi tonova, je očigledno bilo vrlo malo i pojavljivali su se vrlo rijetko u harmonikama.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Bugari ili Morlacchi ?

Post od petar3petar »

Zaboravih!!!

Proizvođač harmonika Bugari Armando ne proizvodi Bugari tonove.

Tonovi Bugari se ne proizvode negdje od sredine 80. godina jer firma ne egzistira a, prema mojim informacijama, vlasnik je pokojni.
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: Bugari ili Morlacchi ?

Post od magicyzy »

Gospodine Petrovic,

hvala Vam na odgovoru. Meni kao slabo upucenom harmonikasu svaka informacija puno znaci. Ja sam usput poslao mail sa slikama tonova direktno u Bugari ali evo do sada nisam dobio nikakav odgovor (mozda ga i ne dobijem). Ako slucajno nesto dodje, rado cu to podijeliti s Vama i ostalim korisnicima foruma.

lijep pozdrav
Korisnikov avatar
joki
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Bugari ili Morlacchi ?

Post od joki »

Pozdrav,
Morlacchi je bio majstor kod Bugarija koji je dorađivao tonove i dao svoj žig na taj rad.
Ti tonovi su u stvari ekstra kvalitet koji se vise ne moze dobiti posto je majstor pokojni.
LP,
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: Bugari ili Morlacchi ?

Post od magicyzy »

joki napisao:Pozdrav,
Morlacchi je bio majstor kod Bugarija koji je dorađivao tonove i dao svoj žig na taj rad.
Ti tonovi su u stvari ekstra kvalitet koji se vise ne moze dobiti posto je majstor pokojni.
LP,
Hvala Vam najljepsa na odgovoru. Ja sam i pretpostavljao da bi moglo biti da je gosp. MORLACCHI radio kao majstor kod bugari, ali nisam nigdje mogao nikakve info dobiti. Jedino sto se povezuje s morlacchi su neki konzervatorij,tip koji prodaje stare uredjaje, restorani... od bugari do sada nisam nikikav odgovor dobio.
Lijep pozdrav
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Bugari ili Morlacchi ?

Post od petar3petar »

magicyzy napisao:i... od bugari do sada nisam nikikav odgovor dobio.
Možda nisam dobro shvatio ali od Bugarija niste mogli dobiti odgovor jer firma Bugari Armando koj radi harmonike i prozvođač tonova Bugari nisu iste firme.
Proizvođač tonova Bugari umro je prije tridesetak godina i ti se tonovi od tog doba ne proizvode.
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: Bugari ili Morlacchi ?

Post od magicyzy »

Ja sam bio poslao mail ([email protected])na proizvodjaca harmonika u nadi da znaju/ imaju uvid u neku svoju arhivu kakve su tonove ugradjivali u harmoniku kao moja i tko je bio gosp. Morlacchi...
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Bugari ili Morlacchi ?

Post od petar3petar »

A ha!
Ništa njih drugo ne zanima osim koliko će ostati nakon što se od prodajne cijene odbije uloženo. Dakle profit.
Moja su iskustva takva da sam u harmonikama od istog proizvođača, koje su deklarirane pod istim imenom ili šifrom, nalazio tonove na samo drugih proizvođača već i druge klase.
I oni su eksperimentirali a i ne samo to. Gledali su kod kojeg će proizvođača tonova tonovi biti jeftiniji.
Praksa je takova da sa tonovima iste klase od jednog priizvođača harmonika izađe kvalitetnijeg ili manje kvalitetnog tona.
To se može uočiti i kod onih najcijenjenijih poput popularnih "legendarki" a isto tako i kod svih ostalih.
Odgovori