C vs D itd

O tehnici sviranja.
Odgovori
kocko
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 19 Maj 2012, 20:56
Lokacija: Prikomora

C vs D itd

Post od kocko »

Uglavnom radi se o tome da kad sviram pjesmu u samo C duru često mješam tipke kod neke malo brze pjesme a i sporije..
Tj. sviram ali jednostavno se usred pjesme zabunim i opalim krivu tipku i onda ko da sviram u prazno jer se skuzi da neznam svirati..

Meni su rekli da izbjegavam D dur (jer kao dvije crne i to je komplicirano)
Zato jer kao C ili F durevi su ti najlaksi ili slicni nebitno..
Tj kao da svi koji sviraju duže vremena izbjegavaju D dur ali meni je lakše D dur nego C dur jer jednostavno manje promašujem tipke kad sviram D dur a i lakše se snađem u G,D duru nego u C duru kad skidam pjesmu..

I lakše mi je jer koristim crnu ili ,dvije crne tipke) pa se manje bunim nego kad su mi sve bijele?
Jeli to može biti istina?
Hvala

Uglavnom sviram veselice, dalmatinske i tako taj dio...(u tercama)
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: C vs D itd

Post od Webmaestro »

Prava istina je da je najbolje za tebe (a i za pevača kojeg pratiš) kada znaš da sviraš iz svih tonaliteta. To što mašiš dirke u nekim tonalitetima treba da rešiš tako što ćeš detaljno da uvežbavaš te tonalitete a ne da ih izbegavaš ;)
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: C vs D itd

Post od dugmetarac78 »

Nema ti tu puno mudrovanja, jednostavno moraš svirati određenu pesmu iz odgovarajućeg tonaliteta, da pojasnim. Moraš tonalitet pesme koju sviraš prilagoditi pevaču i rasponu njegovog glasa, e sad ako je pesma iz recimo A-mol-a a pevaču je to visoko, ti je sviraj iz G-mola, itd, a za svirke sa pevanjem na suvo najbolje da recimo spustiš za 1.5 stepen, npr. pesma ide iz G-dura, a ti je sviraj iz E. tako čuvaš i grlo, jer lakše je tebi navežbati iz E, nego pevač da se "teli" nasuvo iz originala, i za dva sata svirke ode mu glas. Znači svi tonaliteti su podjednako ravnopravni, stim što se neki koriste više a neki manje.
kocko
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 19 Maj 2012, 20:56
Lokacija: Prikomora

Re: C vs D itd

Post od kocko »

hvala na pomoci, poslusat cu vas i tako cu napraviti
Odgovori