Ispod dirke

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od Bata Kanda 73 »

:) Malkice si pomesao.Neobracaj puno paznju na registre (raspored,broj,oznacavanje...) to se razlikuje od proizvodjaca do proizvodjaca,od modela do modela,od porudzbina itd...mada uglavnom svaka "firma"ima svoj princip od koga neodstupa (sto mu dodje ko zastitni znak ;) ),pa tako i Dallape.Prelistaj forum i ranije postove Webmaestra i videces neke slike i seme ,i bice ti jasnije kako je konstruisana kabina i harm.uopste,a samim tim ce ti biti i jasnije kako funkcionisu registri i kako se "miksuju" faseni pa imamo toliko razlicite zvukove tj. boje tonova ;)
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od Bata Kanda 73 »

aj mi precizno reci pitanje kao i koja je tvoja harmonika,koliko registra ima u primu i basu,dal je 4-glasna ili...pa da probam da ti objasnim preciznije sta te zanima.moze?
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od zvrk555 »

Bata Kanda hvala ti na odgovoru, sad sam opet ponešto novo naučio :D Slika :D
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od Bata Kanda 73 »

Ma uvek!Nego hocu da pojasnim hamonistik-u ako mogu to oko registra i kabine.
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od zvrk555 »

Bata Kanda 73 napisao:Dallape supermaestro su iskljucivo sa 2 fasena u kabini,a D.organtone mogu da budu u svim varijantama (1; 1,5; ili 2 fasena),ali su najcesce sa jednim fasenom u kabini.
ovo s 1, 1.5 i 2 fasena u kabini mi nije skroz jasno,

ako je 1 fasen onda pretpostavljam da je u kabini basson

ako su 2 onda su čini mi se basson i klarinet u kabini

a kakva je kombinacija s 1,5?

po toj logici ona bi trebalo biti cijeli basson i pola klarineta ili sam nešto pomiješao?

I kako to uopće stoji u kabini tih 1.5 fasena? vidio sam shemu s dva fasena neko je bio ljubazan i to postavio na forumu.

harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od harmonistak »

moze brate sve, evo ti i slika

ne znam tacno koliko fasena ima harmonika jer sam 6000km od nje sad inace bih je davno otvorio :) . ja mislim da je cetveroglasna, ali opet nisam siguran. 12 registara u primu i 5 u basu. sta je tu u kabini a sta nije i kako da to shvatim ne znam.

kuci sam za 10 dana pa cu sve da slikam i otvorim. bas mi je glupo da imam instrument a da nemam pojma sta imam.

Slika
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Ispod dirke

Post od micha56 »

@zvrk777
nisam stručnjak ali mislim da o broju fasena ovisi i kvaliteta samog tona, svirao sam dvoglasnu, troglasnu i četveroglasnu harmoniku, najbolje se zapaža po meni razlika između dvoglasne i troglasne harmonike, čim više fasena ima to je ton koji harmonika daje puniji.
Kvalitet tona nije u direktnoj korelaciji sa brojem fasena. Ako izuzmemo dijatonke i bajan harmonike - dvoglasne i troglasne harmonike uglavnom nisu profesionalne, ali ne zbog toga sto imaju manjak fasena - nego sto su to manje harmonike (skolske), bez odgovarajuce "kutije" za pun ton, sa losim tonovima (piskovima), manjim kapacitetom meha i mnogo drugog cega - nemaju kabinu i sl.
Puniji ton se dobija odgovarajucim registrom, koji u svojoj kombinaciji ima obavezno kabinski ton, koji je obicno Basson (ako je jedna kabina) i Clarinet (zajedno, ako su dve kabine).
Znaci za puniji ton treba dobar kvalitet piska, kabina, dobra "kutija" (ne znam kako se to tacno zove strucno), odgovarajuci kapacitet meha i "obavezno" dobar majstor na toj harmonici. Ovo obicno imaju (mislim na harmonike) cetvoroglasne ili petoglasne harmonike.
Ali, ono sto kaze Bata Kanda 73, petoglasne harmonike su obicno teze i taj peti glas nije za nasu muziku. To je dodatak u glasovima za onaj "trestreci" ton koji trazi francuska ili nemacka, svajcarska muzika.

Osnovni tonovi od kojih se pravi kombinacija svih ostalih (fasene) su uglavnom:
1. Basson
2. Clarinet
3. Sopran i
4. Piccolo

Kod petoglasnih harmonika dodaje se i
5. Sopran 2.

Svi ostali registri su samo kombinacija ovih osnovnih tonova i nista vise, pa ako pricamo o punoci tona - moramo da pricamo o kom se registru radi i od kojih tonova je sastavljen.

Pozzz.
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od harmonistak »

sad postaje sve jasnije....postaje jasnije da sam ja medjed krusko koji je koristio iskljucivo klarinet (osnovni registar) u kabini i naravno organ itd i mislio kako mu je to sve jer mu se basson cinio bez veze registar!

i tako sam se izblamirao ovako javno pitajuci se de mi se dede taj drugi fasen u kabini majku mu kad ono on tu medju ostalim registrima samo treba otvoriti oci i usi Slika

u svakom slucaju jos jednom hvala na detaljnom objasnjenju!

bata kanda komentar za harmoniku koju sam postavio je uvijek dobro dosao Slika
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Ispod dirke

Post od Tomina »

Evo zanima me zbog čega se na određenim harmonikama mehanizam od basova jače čuje kako radi? Znači, ne da lupaju poluge u filc, nego ono karakteristično škljocanje poluga.

Da li se radi o federu koji vrača tipke gore da on olabavi ili?
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Ispod dirke

Post od restaurator »

Lupanje bas mehanike je tipicno za starije harmonike. Ono nastaje usljed slijeganja filzeva na bas klapnama. Dakle vremenom dolazi do stanjivanja filzeva na bas klapnama i samim tim dolazi do prenaspanovanosti bas mehanike, odnosno Baßwellen (tako se to stucno naziva na njemackom, ne znam kako da to prevedem na nas jezik. Jednostavno receno to su one zice koje se nalaze izmedju bas stangica i klapni).
Takodje kroz tu istu pojavu stanjivanja filzeva na klapnama dolazi do toga da bas dugmici imaju dublji hod, tj. postanu malo dublji, sto takodje u manjoj mjeri prouzrokuje povecano lupanje bas mehanike. Slican efekat kao i na desnoj strani. Sto dublja tastatura, samim tim postaje bucnija.
Taj problem lupanja bas mehanike se naravno da otkloniti. Sa specijalnim alatom se nastima tj. centrira bas mehanika i normalno bi onda problem trebao biti rijesen.
Pozdrav.
Odgovori