Dvoglasno sviranje - legato

O tehnici sviranja.
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Dvoglasno sviranje - legato

Post od darkec551 »

U literaturi iz koje učim svirati harmoniku, navedeno je da se sve vježbe sviraju legato, osim ako nije izričito naveden staccato. E sad, muči me kako je moguće kod dvoglasnog sviranja svirati legato kad npr. sviram 2. i 4. prstom tonove D i F, pa onda poslije toga moram iste te tonove odsvirati 1. i 3. prstom? Uvijek se osjeti i čuje taj skok, jer ne mogu 2. i 1. prst držati istovremeno na tipki D.
Je li moguće uopće svirati legato tehnikom kad prstomet mora šetati po klavijaturi, tj. kad prstomet nije fiksan?

Evo slike te vježbe da bude jasnije moje pitanje...

Slika
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dvoglasno sviranje - legato

Post od accordionist »

I treba da se oseti skok iako se svira legato. Razlika izmedju legata i stakata bi ovde bila u tome sto bi taj skok kod stakata bio veci, dok kod legata taj prelaz je manje osetan al ipak mora da ga ima.
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Dvoglasno sviranje - legato

Post od darkec551 »

E onda u redu, ako je tako.... :) hvala na odgovoru! :)
A koliko sam primjetio po sluhu.... kad su ovako neke feste, proslave.... ili kako se u Srbiji to kaze ''zurke'', primjetio sam da harmonikasi tada vecinom sviraju dvoglasno... naravno ne mora bit pravilo.... ali samo bi volio da mi potvrdis jesam li dobro primjetio?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dvoglasno sviranje - legato

Post od dugmetarac78 »

Može i dvoglasno, a može brate i kad odsviraš foršpil, a ako sviraš na suvaka, i ima više "pevača" hvataš samo harmonije, dok se peva, i di po koji prelaz i to je to. :svirac: :pozdrav:
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Dvoglasno sviranje - legato

Post od darkec551 »

E to je najbolje kad ima vise pjevaca :D kad se rakija pece pa udri poslije po maksuziji :D
Izvini, sta tocno znaci svirati ''na suvaka''?
Cini mi se da imam ja jos dosta uciti do harmonije... al dobro je znati i cuti savjet :)
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dvoglasno sviranje - legato

Post od dugmetarac78 »

Pa upravo to prijatelju, bez ozvučenja, nego na suvaka, kad svi pevaju i vlada opšta buka, a što se tiče harmonija, nemoj se zamarati odmah nekim preterano komplikovanim, nego idi po vođici tonaliteta iz kojeg sviraš određenu pesmu, i rokaj osnovne akorde, a s vremenom će ti nadoći neke modifikacije osnovnog akorda u neku finesu, al neide to odjednom.prvo nauči osnovu.
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Dvoglasno sviranje - legato

Post od darkec551 »

Izvini molim te ako sam dosadan... ali jos te nisam najbolje razumio...
Znaci sviranje bez ozvucenja (ili ''na suvaka'') jest jednoglasno sviranje na klavijaturi i samo drzanje harmonije na basovima, ili samo drzanje harmonije?
A za vodjicu sam cuo... mislis na sedmi stupanj neke ljestvice?
U vjezbama koje sam dosada prosao, pratnja (basovi) se vecinom sastojala od tonickog, dominantnog i subdominantnog kvintakorda. Znaci ako sam svirao vjezbu u C-duru, to su onda bili akordi (i njihovi dur-akordi) C, G i F, a npr. u D-duru su bili: D, G i C ... i tako dalje.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dvoglasno sviranje - legato

Post od dugmetarac78 »

Ma nema tu nekog striktnog pravila kad sviraš za društvo,ajd da se tako izrazim, znač odsviraš foršpil, i dok raja peva sviraš basove normalno držiš ritam, a desna ruka svira harmonije, iliti akorde kojji se vrte u toj pesmi, ubaciš malo soliranja, poneki prelaz, i to je to. Ja recimo kad sviram na suvo i još treba i da pevam (što izbegavam) obično sviram malo niže, npr, ako je pesma iz G, ja je sviram iz E da sačuvam grlo. i tu se vrti E kao osnovni, H, i obično A u refrenu, i standardni kraj ona fora E7 Am F#H. To je neki osnovni standard za durske dvojke recimo.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dvoglasno sviranje - legato

Post od dugmetarac78 »

dugmetarac78 napisao:Ma nema tu nekog striktnog pravila kad sviraš za društvo,ajd da se tako izrazim, znač odsviraš foršpil, i dok raja peva sviraš basove normalno držiš ritam, a desna ruka svira harmonije, iliti akorde kojji se vrte u toj pesmi, ubaciš malo soliranja, poneki prelaz, i to je to. Ja recimo kad sviram na suvo i još treba i da pevam (što izbegavam) obično sviram malo niže, npr, ako je pesma iz G, ja je sviram iz E da sačuvam grlo. i tu se vrti E kao osnovni, H, i obično A u refrenu, i standardni kraj ona fora E7 Am F# H. To je neki osnovni standard za durske dvojke recimo.
Ispravka: F#7 pa H
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Dvoglasno sviranje - legato

Post od darkec551 »

OK... nema mi druge nego da ovo zabiljezim kad dodjjem do tog nivoa da sviram pjesme.
Fala ti! Bas si car kad imas volje da sve objasnis! Zivio!
Odgovori