DEKL

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: DEKL

Post od Koca »

Dugmetarac! Budi malo precizniji, znas da imam Guerrini superior4 i bandon je klarinet (van kabine na 442) + bason. Kod sup.2 i 3 kazem ti ta boja zvuka ima naziv Saxofon (sopran + bason), kod CHampiona ta boja zvuka opet je bandon. Svaka ima svoj specifican naziv. Kod cetvorke je Saksofon u stvari svebovan bandon tj. sopran (povisen) + bason, znaci ne moze se generalizovati da je kod Guerrini tako i samo tako. :depkvk:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: DEKL

Post od dugmetarac78 »

Koca napisao:Dugmetarac! Budi malo precizniji, znas da imam Guerrini superior4 i bandon je klarinet (van kabine na 442) + bason. Kod sup.2 i 3 kazem ti ta boja zvuka ima naziv Saxofon (sopran + bason), kod CHampiona ta boja zvuka opet je bandon. Svaka ima svoj specifican naziv. Kod cetvorke je Saksofon u stvari svebovan bandon tj. sopran (povisen) + bason, znaci ne moze se generalizovati da je kod Guerrini tako i samo tako. :depkvk:


Ako je harmonika (Guerrini) 2+2 onda je sax bass+sopr, a band bass+klar, a ako je 3+1 onda je band bass+klar (vanjski naravno) pošto nema malu kabinu, pa je klarinet vani. A championke imaju nazive i raspored kao Dallape organtone samo je dodana mala kabina. A recimo dallape super maestro imaju 15 registara, i tamo je bandonion kabinski jednostavno Bandonion, a bass+ sopran je isto Bandonion alii ima pored natpisa kvačicu, tako isto je i harmonium i flauta, to jest pikolo + sopran ili pikolo+m.kabina, a sam sopran je označen kao Oboe :pudc8: :depkvk:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: DEKL

Post od Koca »

Slazem se! Mogli su se bar proizvodjaci dogovoriti oko jedinstvenog nacina obelezavanja pojedinih registara. :svirac:
Korisnikov avatar
eman
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: DEKL

Post od eman »

Pozdrav svim clanovima foruma,

Zamolio bih za savjet da li mi neko moze izraditi deklo po mjeri za harmoniku po mogucnosti metalno i koje bi bilo vise "otvoreno". Sviram na Victoriji A420v 2+2 kojoj je deklo izrađeno od plastike i prilicno je zatvoreno pa mi prigusuje harmoniku. problem mi je i kad stavim letvu sa 3 glave, nema dovoljno otvora da "uhvati" ton

http://www.akkordeon-maurer.de/pictures ... 20V-00.jpg

Mislim da bi rjesenje bilo nesto slicno kao kod ovog piginija na slici, vidio sam da i nove dallape imaju nesto slicno sa cirkonima.

http://www.themusicroom-online.co.uk/po ... b6e2edc4eb

Prihvacam sve prijedloge i sugestije. Hvala
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: DEKL

Post od Koca »

Lepa ti je harmonika i dekla! Jest vise zatvorena pa kazes prigusuje zvuk, kako ti se cini kada sviras bez dekle dali je velika razlika?
Korisnikov avatar
eman
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: DEKL

Post od eman »

Velika je razlika, ali je onda previse otvoren zvuk sto mi se ne svidja. Richard Galiano svira dugmetaru Victoriju sa slicnim deklom (mislim da se radi o istom modelu samo razlicit sistem u primu) i vidio sam da na nekim koncertima svira sa skinutim deklom.

Harmonika sa ovim deklom ima jako lijep i pitom zvuk, ali s obzirom da cesto sviram u bendu za zivim bubnjem, elektricnim gitarama sa procesorima i pojacalima, el. violinom gdje se malo zesce svira... da bi moja harmonika dosla do izrazaja moram je malo jace razvlaciti, a zao mi je jer mi onda cesto pucaju pikolice zbog opterecenja.

Mislim da bih u velikoj mjeri rijesio problem ako stavim metalno deklo koje je malo otvorenije, jer onda ne bih morao da previse forsiram harmoniku. Naravno, deklo bih mogao mijenjati u zavisnosti od vrste svirke. Ako neko zna majstora koji bi mi napravio deklo prema mjeri zamolio bih da mi preporuci...
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: DEKL

Post od dugmetarac78 »

Prijatelju a dali si razmišljao o soluciji da se postojeća dekla više otvori, to bi se moglo lepo odraditi uz malo mašte i kreativnosti, te neke manje "Rupe" koje su na njoj izrezane, spojiti u jednu veću, tako da se dobije i veća otvorenost, al da opet ostane originalna dekla. :cool:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: DEKL

Post od Koca »

Dobra ideja! Moze se jednostavno svaka sara "podebljati" recimo umesto 10 mm prosiriti na recimo 13-14 mm a da ostane isti oblik svih sara pa se nece ni primetiti pa ces sacuvati originalnost dekle i proci jeftinije. Postavi i sliku mrezice od dekle tako sto ces slikati unutrasnjost dekle. Mozda i nju promenis pa stavis vece proreze na njoj. Dugmetarac moze to odraditi bez problema. :pozdrav:
Korisnikov avatar
eman
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: DEKL

Post od eman »

Ne bih to radio jer ne zelim da kvarim njeno originalno deklo koje cu svakako koristiti za neke svirke, a mislim da ne bih mnogo dobio s tim jer je izradjeno od plastike. Zelio bih da napravim metalno deklo (mozda aluminijsko ili od kog materijala se vec izradjuje) u kombinaciji sa celuloidom kao sto je kod vecine harmonika, na koje bih bez problema mogao da nasarafim nosac za letvu sa mikrofonima.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: DEKL

Post od dugmetarac78 »

Stvar izbora, to poštujem, al nikakve veze nema što je od plastike, tj. verovatno od celuloida, jer i prezidenti imaju serije sa celuloidnom deklom. Da radiš sve komplet novo i još metalno, (a to će ti teško ko radit), budi spreman izdvojiti pozamašnu sumu, od par stotina eura. :pozdrav:
Odgovori