koji tnovi idu u dallape harmoniku

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

koji tnovi idu u dallape harmoniku

Post od steela »

pozdrav
vec ste svi culi price o guerriima,i njihovim tonovima,bigari,a mano,tipo a mano itd.sad me zanima a mislim da nije o tome pisano,koji tonovi idu u dallape? :svirac:
Korisnikov avatar
bpodnar
96 basova
96 basova
Postovi: 96
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: koji tnovi idu u dallape harmoniku

Post od bpodnar »

Nema točno određenih tonova koji (čiji) idu u određenu harmoniku. To su puste priče da je neka firma koristila točno određene tonove u svojim harmonikama. Tonova ima more vrsta i razina kvalitete(klasa), a kod nas su ljudi čuli tek za nekoliko njih (Binci, Artigiana, Salpa, Taboro, Bugari i dr.) i s tim imenima se barata kao da su oni vrh vrhova po kvaliteti, a proizvođača kvalitetnih tonova ima puno, puno više samo se to "negdje dalje" ne gleda. Sve je stvar što kupac zahtjeva prilikom narudžbe pa se prema tome prilagođava izrada instrumenta. Naravno da u profesionalne harmonike uvijek bi trebali ići i prvoklasni "A mano" tonovi, a ostalo je stvar štimanja i kako rekoh želje kupca. Ja npr. u svojoj harmonici imam prvoklasne "A mano" tonove marke L. Pettinari. Jeste li kad čuli za njih? Niste isto kao niti ja, a inače su ti tonovi bili u jednoj Guerrini President harmonici novije proizvodnje iz koje su izvađeni jer je vlasnik harmonike zahtijevao drugu garnituru da se ugradi unutra da mu bolje zvuči za glazbu koju on preferira (Istra i Kvarner). Harmonika se mogla preštimati da ima više tremola, ali on je tako zahtijevao i majstor je poštovao njegovu želju. Dallape je ugrađivao svašta u svoje harmonike i u nekima je znao na pločicama ventila ugravirati svoj potpis da izgleda kao da su tonovi njegove proizvodnje.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: koji tnovi idu u dallape harmoniku

Post od steela »

napravio sam ovu temu,bas iz tog razloga kji ste naveli gore,pise,ima harmonika a mano tonove,bugari,salpa,binci bombatoo ,taboto vicente,itd.
a nikada nisam cuo da u dallape,ima salpa,bigari,inci. :D
pa sam zato pitao...
mozda dallape i jeste tako posebna ;)
Korisnikov avatar
bpodnar
96 basova
96 basova
Postovi: 96
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: koji tnovi idu u dallape harmoniku

Post od bpodnar »

Svaka je harmonika za sebe posebna. Manite se imena tonova jer to ne znači ništa za kvalitet zvuka i općenito harmonike. Ljudi sa naših područja nikako da se maknu od stereotipa i predrasuda zato se i pojavljuje svako malo tema ovakvog tipa gdje se ispituje koji su tonovi najbolji, koliko je imala šarafa Guerrini President iz '79.-te i kako su raspoređeni, pa onda da neki majstori u Srbiji i dalje koriste samo "original Guerrini" dijelove za izradu svojih harmonika. Blah, već mi je preko glave prešlo pisanje o tim stvarima.
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: koji tnovi idu u dallape harmoniku

Post od dane servis »

Dallape je uglavnom koristio magnatere i sa svojim stimovima imao prepoznatljiv ton.
Motif
96 basova
96 basova
Postovi: 117
Pridružio se: 22 Dec 2011, 16:40

Re: koji tnovi idu u dallape harmoniku

Post od Motif »

Koliko sam čuo da se ti magnatera tonovi ne proizvode i više od 20,30g,pa neznam kako je baš stavljao te u sve dallape harmonike.
Evo ja imam orginal supermaestro crystal iz 2004g,i neznam koji su tonovi unutra,znam samo da su prva klasa,i da jako ljepo sviraju,otvaraju.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: koji tnovi idu u dallape harmoniku

Post od petar3petar »

Bilo ih je i Magnatera i Cagnoni i onih strojno nitanih koje su priređivali sami.
Ti stari su davali onaj pravi stari dalapski ton sa izrazitim pikolom u organu.
Po meni su nove dalape kao i sve ostale nove harmonike a od tonova su unutra, pretpostavljam, neki izrađeni od Artigianinog materijala.
Artigiana vocci jedini, koliko znam, hoće prodati materijal majstorima koji kod kuće to dovršavaju.
Motif
96 basova
96 basova
Postovi: 117
Pridružio se: 22 Dec 2011, 16:40

Re: koji tnovi idu u dallape harmoniku

Post od Motif »

Moguće da je artigiana voci,ali ipak ne radi kao sve ostale.Imao sam paralelno uz nju superior 2,jedan serenellini i dvije harmonike od majstora Steve
koje su isto izuzetno dobre,ali nijedna nije imala ton kao dallape,a o glasnosti da ne pričam.Na dallapi je muklija kabina,glasnija,basovi dublji,prodorniji,nekako je drugačija u odnosu na ove ostale.Drugačije to radi.No nebitno!!
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: koji tnovi idu u dallape harmoniku

Post od dane servis »

Canjonijeve tonove sam nalazio na Dallapama od osamdeset pete godine pa do devedesetih,ali do tada je sigurno ugradjivana iskljucivo Magnatera,i da se slozim sa Petrom taj pikolo osim kod Sabatinija nisam do sada nalazio.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: koji tnovi idu u dallape harmoniku

Post od petar3petar »

O ljepoti tona ko i o ostalim "ljepotama" ne vrijedi raspravljati.

Magnatera tonovi uvjek su imali svoju oznaku a kod harmonika sa maskom na "patent", ne znam kako da taj način zatvaranja drugačije nazovem, koje su uglavnom oko 76. g. proizvodnje i dalje, nalazio sam i tonove sa oznakom Cagnoni i tonove bez ikakvog natpisa.
Upravo mi je prekjučer bila jedna takva u rukama, s tonovima bez natpisa.

Mislim da oko tih tonova svi naklapamo jer oduvjek su svi proizvođači eksperimentirali a i ne samo to, gledali su da prođu što jeftinije.
Što npr. Guerrini nije u 70. godinama radio isključivo sa Binci tonovima već je bilo i Taboroo tonova?
Kako su sada odjednom najbolji Magnatera tonovi a do jučer su bili Binci, Taboroo... na mnoštvu njih uopće ništa ne piše.
U jednom starom Artistu iz 50-51-52. godine koji imam u kući, našao sam neke tonove za koje sam prvi puta čuo. Natpis je nejasan a počinje sa R... Zaboravio sam šta bi to moglo pisati.Tonovi su kratki ali harmonika ima snage i bogatstva tona ko malo koja na svijetu.
Kako to objasniti?!

Uvjek je bilo i dalapa i guerrinki i ostalih koje su svirale dobro, manje dobro ili bolje sa tonovima od istog proizvođača.
Mislim da se trebamo manuti čorava posla i razglabati o nečemu što ne možemo objasniti ili barem razumjeti.

Harmonika je dobra, ili drugačija, bez obzira šta se u njoj nalazi od tonova.
Nema pravila!
Treba je probati i ocijeniti ili pustiti kupcu da sam procijeni.
Sugerirati nekome da je nešto bolje od nečeg drugog je u najmanju ruku nekorektno.
Svatko ima svoj ukus.
Odgovori