Kako napraviti harmoniku

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Zavrsen jedan Bas polukorpus

tezak 560 grama. :cool:

Slika

Par slicica iz raznih uglova pre smirglanja.

Slika

Slika

Slika

Desna strana ima 830 grama. :cool:
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Jedna dilema.

Ovih dana pocinjem razradu BAS mehanizma pa nisam nacisto 120 ili 140 bass. Tehnicki mi je svejedno. U tezini ce razlika biti neznatna, samo za tezinu 20 dirki i 20 kratkih zicica....

Obzirom da ce bas biti potpuno elektronski, ugradicu vise sistema. Free-Bas, klasicno, ....

Zanimju me Vase sugestije i predlozi na tu temu ....

pozzz.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od dugmetarac78 »

Nisam do sada komentarisao ovaj vaš poduhvat iz razloga što jednostavno nisam znao šta reći, osim veliki RESPECT. A što se tiče sugestija i ostalog, čim ste u stanu i sposobni napraviti ovako nešto, i tu onda mislim da je suvišno davati bilo kakve predloge, al eto ako sme da si dozvolim da predložim recimo jada radim, ja bih stavio 120basova jer smatram da je sasvim dovoljno, i pade mi još jedna možda luda ideja na pamet, da ako je moguće i ako to naravno želite ugradite master registar za dlan kao što ima na klavirkama, smatram da bi to dalo još više pored funkcionalnosti, i na samoj kreativnosti i jedinstvenosti harmonike. Možda glupo,n a možda i nije, vi prosudite. :pozdrav:
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Pitanje je bilo vishe ono zbog FREE-BAS sistema. Ako ce vec biti 5 oktava na levoj ruci onda ima logike da to bude 6 redi odnosno 3 glavna i 3 pomocna kao na desnoj ruci.
Ali analizom postojecih harmonika veoma cesto nailazim na 140 bas kod ovih klasicnih... Dallape, guerrini .....
Meni je tehnicki potpuno svejedno, a nece uticani ni na tezinu nista bitno....

Evo pozivam ozbiljnije muzicare, koncertne, skolarce ..... da mi pomognu u ovoj dilemi i eventualno predloze i neke izmene mozda oko bas strane.

O registrima na grifu ali sa strane, kao kod klavirne sam ozbiljno razmisljao. I to ne samo master nego 3 ili 4 koji bi se mogli palcem prebacivati. Mozda Kabina, mala kabina, master i josh jedan ..... licno mislim da bi to bilo vrlo prakticno.

Nisam od onih koji se slepo drze utabanatih puteva. Uvek volim dati josh malo preko toga. Odnosno tezim biti sto prakticniji i logicniji....

Znaci otvoren poziv harmonikasima da u sledecih nekoliko dana daju predloge u vezi BAS strane. Kako klasicnog sistema tako i Free Bass ili mozda neki novi predlog ....
Bokic
96 basova
96 basova
Postovi: 108
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od Bokic »

zzivic napisao: Ali analizom postojecih harmonika veoma cesto nailazim na 140 bas kod ovih klasicnih... Dallape, guerrini .....
Imam izmedju ostalih i Guerrini Professional 4 od 140 basova.
Taj prvi red do meha ne znam da li sam ikad koristio, iskreno.
Kao i vecina kolega, svi bi voleli da im je od 120 basova, doduse zbod tezine, ali ujedno i zbog nekoriscenja.
Sve note koje ima taj dodatni sedmi red, imas i u prva dva reda kod instrum. od 120 basova.
Bariton bas je ok. Samo ne razumem jednu stvar, jel pravis intrument za sebe ili za prodaju ?
Registre na, ili iza griff-a je pravio Hohner ali je nespretna varijanta, delovalo je kao dobra ideja, ali u praksi nije
toliko pogodno. Sam sam probao, a i par vlasnika koje poznajem su rekli isto.
Bolja varijanta su naravno bradni registri koje sada svi stavlju.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od Koca »

U vezi broja basova pocecu cuvenom narodnom izrekom :"100 ljudi 100 cudi, 100 zena 200 grudi". Ja iskljucivo volim 140 basova jer sviram bez mikrofona. Ko svira na mikrofonu njemu i ne trebaju basovi ako cemo bukvalno. Sa 120 basova se teroretski moze odsvirati isto sto i sa 140, ali prakticno ni priblizno. Ako ce neko odsvirati npr. staru narodnu izvornu pesmu dovoljno je 120 basova, a ako ce svirati nesto iz Kemis produkcije i to u originalu sa svim prelazima i ukrasima na bas strani onda ce se mnogi saplitati sa 120 basova i to nece biti tecno odsvirano tj. trebace mnogo vise vremena da se napamet zapamti putanja leve ruke. 7. red sadrzi precice pa se ne mora trckarati gore dole da bi se nesto slozeno izvelo.
U vasem primeru Zivicu koliko sam shvatio nema bas fasena nego elektronika koja ce svirati koliko pretpostavljam i zameniti pratnju u orkestru, znaci basovi ce itekako svirati tako da bih ja zbog lakseg izvodjenja stavio 140 basova koji su teski koliko i kravata. :svirac:
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Na osnovu Vasih postova je bolje ipak praviti 140 bass. Ono ... od vishka ne boli glava :cool:
Zbog dosta komplikovane tehnike izrade radim paralelno 2 komada. Kad vec nastelujem masinu, napravim kod .... radim sve u 2 komada. Ako neki komad ne uspe da se ne vracam puno na pocetak. Tako da Radim sebi jednu, a ako uspe i druga bice lepo ..... Imacu jednu vishka :)

Ako se na kraju sve to pokaze kao valjano i lepo..... verovatno cu raditi jos koju. Otom, potom....

Danas je na redu proracun za zvucnike, bas reflex deo kutije, i ugradnja medjuploce u levu stranu koja nosi sve to. Od sutra krece razrada BAS mehanizma. Za njega sam postavio dosta visoke standarde. Da li cu uspeti... videcemo.
Mora biti skoro besuman, na osecaj isti kao kod klasicnih, funkcionalno perfektan..... Pokusacu.... pa ako uspe odlican...
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od dane servis »

Zivicu,pored standardnog raspoeda basova osnovnih velikih tecnih i malih tercnih,znaci 140 basova,bilo bi dobo da pri programiranju lupova za bas,napavic magistralu za B grif,i C grif melodijski sistem basa,kako mnogi kazu,,baitoni".Ja licno smatam da je sasvim dovoljno 120 basova,u ostalom to je standad konveter.Ne znam dali si se susretao sa baritonima,i dali si pimetio da su na donjoj stani korpusa niski tonovi i idu kagornjem delu na vise.Kada vec hoces da pogramiras baritone moras prraviti dvoglasne ili troglasne u programi ali to ces verovatno sa layerima raditi ili u multi timbralu.
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

dane servis napisao:Zivicu,pored standardnog raspoeda basova osnovnih velikih tecnih i malih tercnih,znaci 140 basova,bilo bi dobo da pri programiranju lupova za bas,napavic magistralu za B grif,i C grif melodijski sistem basa,kako mnogi kazu,,baitoni".Ja licno smatam da je sasvim dovoljno 120 basova,u ostalom to je standad konveter.Ne znam dali si se susretao sa baritonima,i dali si pimetio da su na donjoj stani korpusa niski tonovi i idu kagornjem delu na vise.Kada vec hoces da pogramiras baritone moras prraviti dvoglasne ili troglasne u programi ali to ces verovatno sa layerima raditi ili u multi timbralu.
Bas mehanizam planiram da uradim tako da svaki dugmic hvatam pojedinacno a posle toga mogu da radim rasporede po zelji. Mozda cak i neku vrstu jednostavnijeg aranzera ... otom potom. To ce kasnije biti ono ... natenane....
Same boje planiram da radim veoma slicno klasicnim fasenima. Pravicu boje kombinacijom postojecih semplovanih instrumenata odnosno singl boja. Mislim da ce efekat biti odlican. Jedino sto na ovaj nacin mogu da simuliram 15-20 fasena odnosno koliko god treba da bi se dobila lepa farba.

Obzirom da je razlika u tezini simbolicna izmedju 120 i 140 .... ostavicu svih 140. Nece da smeta....

Nisam nigde procitao za levu ruku, da li i tu vazi ono pravilo oko 60 grama pritisak za tom? Ako neko zna mozda .....
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od dane servis »

Ovo je pionirski poduhvat u svetu zanatstva Srbije,ali mi nije nesto jasno,dali ce leva strana biti programirana tako da dinamiku dobijas senzorom za vazduh znaci air velosiy,ili ces na neki od gumica na dodir.Roland harmonike je resio dinamiku air senzorom,to ti je verovatno poznato.Sto se tice setovanja to ces ipak u key grupama morati sam setovati tako sto ces tro zvuke ili cetvoro zvuke stavljati pod jednu key grupu,pa tako dalje.Imas opciju virtualnih semplera za pc.,kao total sempler,i vuces gotove lupove,sto ti je mnogo lakse za programiranje,a sam uredjaj je malog gabaritita,sto je po meni najoptimalnije,jer su sempleri skupi i teski kao i gabariti,veliki.Ja se poed servisiranja harmonika dugo godina bavim programirenjem klavijatura,posto i sam sviram aranzer,a najkomplikovanija klavijatura za programiranje kurzweil.mi je omiljena posto je i sam posedujem.Usvakom slucaju vidim da i tu tematiku poznajes,pa cemo i u tom polju saradjivati.
Odgovori