zamjena kaliko traka na mijehu

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

zamjena kaliko traka na mijehu

Post od mladen-marija1 »

pozdrav postovanim ucesnicima ovog foruma...cesto kupujem harmonike i nailazim na harmonike na kojima su izlizane trakice na mijehu,pogotovo na unutrasnjoj strani mijeha...imam ideju da naucim sam to da mijenjam,vidio sam da se te trakice zovu kaliko trake,naravno nasao bih za vjezbu neku staru raspadnutu harmoniku pa bi na njoj "ucio zanat",zanima me koja vrsta lijepka se koristi za lijepljenje kaliko traka na mijeh,kako se to lijepi,sam proces lijepljenja,i koji lijepak se koristi za spajanje mijeha sa drvenim ramom mijeha,da li se to mora stavljati u stegu,koliko traje proces susenja,znam da na forumu ima vrhunskih majstora koji to znaju pa ako mogu da pomognu sa svojim znanjem i iskustvom da razrjesim ove nedoumice,lijep pozdrav... :zbunjen:
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: zamjena kaliko traka na mijehu

Post od magicyzy »

ja sam sebi te trakice sam zamjenio.

nije ispalo kao da je profesionalac radio, ali nije niti lose :-)
ljepilo je slicno drvofix ljepilu (negdje sam citao da se i ljepilo za drvo moze koristiti)
imam negdje kod kuce i fotografije kako sam to radio pa ako ih nadjem, mogu ti poslati na mail, ili okaciti ovdje na forum da mi se ljudi smiju :D

evo jedan link (nadam se da admin nema nista protiv) gdje se moze vidjeti kakvih trakica ima i kakvo ljepilo ide u tu svrhu. Vlasnika ovog webshopa mozes pitati na koji nacin je najbolje zalijepiti trakice, kao i ostala pitanja vezana za mjeh.

http://www.stringsandboxes.de/epages/es ... esse_24_mm

eto toliko od mene
p.s. nije mi zelja reklamirati ovaj webshop

LP :svirac:
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: zamjena kaliko traka na mijehu

Post od mladen-marija1 »

hvala puno na informaciji,bas bih volio viditi slike od te vase harmonike sto ste vi radili,kao i u svakom poslu treba malo prakse i iskustva,siguran sam da bi vam naredne bolje ispale,ja imam strpljenja,volim prezicne poslove,ne znam samo kad se traka namaze ljepilom da li treba cekati neko vrijeme da se sasusi lijepak ili se odma stavlja na rebro mijeha,i kako se centrira da bude tacno na sredini rebra,i kad se stavi na rebro da li se moze korigovati malo lijevo desno gore dole ili lijepak odma hvata pa taknuto maknuto,da li znate jel se taj isti lijepak koristi za spajanje mijeha sa drvenom osnovom mijeha i koliko mu treba vremena da uvati 100%,lijep pozdrav,... :beer:
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: zamjena kaliko traka na mijehu

Post od mladen-marija1 »

kaliko traka je neka vrst plasticne mjesavine,mijeh je karton oblozen platnom,ali uglovi su metalni,i na mjestu gde se spaja sa drvenim ramom znaci imam spoj metal-drvo,a tu je i najvece opterecenje i tu nema kompromisa,da li lijepak za drvo moze to da odradi,malo sam tu skeptican :zbunjen: da tu ne ide mozda neki epoksidni dvokomponentni lijepak,znam da to lijepi ko ludo,ali poslije tog nema vise rastavljanja,bio bih zahvalan ako neko tacno zna :-?
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: zamjena kaliko traka na mijehu

Post od restaurator »

Mijeh se lijepi na ram sa transparentnim ljepilom za drvo.
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: zamjena kaliko traka na mijehu

Post od mladen-marija1 »

hvala puno na odgovoru :pozdrav:
Odgovori