Popularnost Guerrini harmonika u Srbiji i okolini

Istorijat razvoja harmonike, muzeji, škole, vrste i tipovi instrumenta, harmonika u muzici Balkana i u svetu.
Odgovori
Korisnikov avatar
qwert
120 basova
120 basova
Postovi: 126
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Popularnost Guerrini harmonika u Srbiji i okolini

Post od qwert »

Nisam se pozabavio time da napravim neku detaljnu statistiku ali rekao bih da vise od polovine harmonikasa u Srbiji i okolini svira Guerrini harmoniuke. Preostali deo otpada na ostale marke s tim sto Dallape takodje imaju velikog udela. Ne osporavam kvalitet Guerrini harmonika ali ispada kao da u klasi recimo Superior 2 ne postoji ni jedna druga harmonika koja bi parirala. A siguran sam da nije tako.Osim toga u danasnje vreme je prava sreca naici na original Guerrini. Svi jure za Guerinijem pa za Guerinijem pa makar bila i neka kopija ili domaca proizvodnja ali vazno je da pise GUERRINI. Pa i na tarabi pise PI... ali nije. Izgleda da je u zadnje vreme ta tendencija sve jaca. Ovo je misljenje iz mog ugla a voleo bih da procitam i sta vi mislite o ovoj nazovimo problematici.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Popularnost Guerrini harmonika u Srbiji i okolini

Post od Tomina »

Da, ovo je sigurno točno što si napisao problematika - ali ogromna problematika.

Ja poznajem oko 10-tak harmonikaša, i valjda sigurno 7 njih su iskompleksirani do bola. Zašto?

Njima je jedino bitno koji se instrument svira, a ne na koji način i tko kako svira.
Znači, u razgovoru sa dvojicom nekih sat vremena, nitko nije spomenuo kako i na koji način pravilno nešto odsvirati itd, nego samo se naglabalo kako guerrini i guerrini, i kako je to bog i batin itd itd.

Ovaj mi savjetuje da kupim isključivo guerrini, jer jedino takva harmonika ima zvuk i tipku. Čak me savjetuje da kupim tamo neki delanac što nema ni masku od guerinija, nego samo piše gore guerini. Strahota i grozota.

Na kraju imao cantus koji je mogao pojesti sigurno i koji orginal guerini em što se tiče zvuka, tipke i nakraju uloženo-dobiveno.

To vam je ono tipa sad vi ste bogati, i hočete kupiti neki predobar auto. I naravno, tu je ili mercedes ili bmw jer ostalo za vas ne postoji.
A na kraju ispada da čak i volvo, crysher, jaguar itd rade u startu aute iste kvalitete, možda čak i jeftinije.Ali bitno da se vozi marka.

Da su se prije 30 godina svirale Sonole, Titano, Weltmeister ili neke druge marke, danas bi te bile aktualne, a guerini i dallape puno jeftinije.

Teško se narod bude promjenio, pogotovo kad upadne u takvo društvo. Mene je skoro takvo društvo navuklo na guerrini, jer jedna strana kolega i majstora je vikala "Kupi nešto kvalitetno i za normalne novce, weltmeister, soprani, hohner itd" - a druga je vikala "samo gujerini gujerini".

I kad sam sve zbrojio, kupio Cantusa i bio prezadovoljan.

Sad imam paolo soprani dugmetaru, također sam zadovoljan, a budem još više kad još poštelam basove.
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: Popularnost Guerrini harmonika u Srbiji i okolini

Post od Guerrini master »

@ Tomina, jesmo li mi sa balkana, moras odmah znati covjece. Za nas postoje samo 3 harmonike i nista vise. Guerrini, Dallape i Scandalli.
Nemoj vise nista spominjati, jer sve ostalo je smece!! Mi smo takvi, to nam je u zilama i to se ne moze promjenuti.
Drug, imam jako puno harmonika u svojoj kolekciji, nekad sam imao blizu 100, OSTALIH harmonika, znatno jacih, boljih harmonika, al sta da ti kazem, opet uzmem, ili Guerrinija, ili Dallapu kao da ove ostale i ne postoje. A da ti kazem sto imam Pollinu i Acme, mislim da se ce premasiti pola nasih "starih" Guerrinija i Dallapa sa metalnim registria na basovima i sarenim fasenima. Siguran sa da pola ljudi nije culo za ove harmonike, strasno jake harmonike, cudo jedno. Ali, ne pise niti Guerrini, niti Dallape niti Scandalli. :)
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Popularnost Guerrini harmonika u Srbiji i okolini

Post od steela »

sve to stoji,i svi samo traze guerrini,ali sto se tice originala
za mene nije ni guerrini,ni dallape,ni scandalli,ni s.soprani,ni p sorani,nego SERENELLINI!!
to je vrhunksa za mene..
a poslije te,je z a mene guerrini,(original)
Korisnikov avatar
bpodnar
96 basova
96 basova
Postovi: 96
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Popularnost Guerrini harmonika u Srbiji i okolini

Post od bpodnar »

Jel znaš koliko je osmislio zadnji model Serenellinija, Balkan Imperator?
Korisnikov avatar
bpodnar
96 basova
96 basova
Postovi: 96
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Popularnost Guerrini harmonika u Srbiji i okolini

Post od bpodnar »

Lapsus umjesto koliko htio sam napisati "tko"
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Popularnost Guerrini harmonika u Srbiji i okolini

Post od steela »

znam
g. petrovic,moj omiljeni majstor,zato sam i napisa ;)
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Popularnost Guerrini harmonika u Srbiji i okolini

Post od accordionist »

Guerrini je pocev od sedamdesetih godina napravio dobar marketinski korak na Balkanu a uz to je izgradio i modele pogodne za sviranje nase narodne muzike poput Superior i sl.. Mislim da su Guerrini i Dallape u to vreme poklanjali svoje harmonike poznatim harmonikasima i na taj nacin dobili odlicnu reklamu. Ako gresim neka me neko ispravi. A koliko jos marki harmonika ima pored Guerinija evo u ovoj temi Detaljan popis svih marki i modela harmonika mada ni to nije konacan spisak
Lepi Cane
16 basova
16 basova
Postovi: 33
Pridružio se: 08 Jan 2015, 23:12

Re: Popularnost Guerrini harmonika u Srbiji i okolini

Post od Lepi Cane »

Bata Kanda je Guerrini kompaniju najvise izreklamirao i vlasnika ucinio milijarderom
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Popularnost Guerrini harmonika u Srbiji i okolini

Post od alibaba40 »

Po meni da izvinete j....bes Guerini jer nisam goru harmoniku imao.Posebno profesional1 original iz 70 tih godina mal te ne doslo mi je da je zavitlam i sahranim od beton.Dao sam kisu para i sredio je ali tipke pucaju pa pucaju ne mozes ih namjenjat.Hajd sad da sam neki siledzija ili tezgaros koji svira svaki vikend, nego sjedim u kuci i sviram neko lagano kolce i odjednom pukne.Ne daj Boze da je uhvati Kodic ja mislim sve bi se tipke razletile.Pitam majstora sta je ovo, kaze to je normalno kod Guerinija posebno kod profesional 1 i 4. e ako je to normalno za mene ta marka je ne normalna.Imao sam rucni rad Dallapu boli glava nema pucanja kvarova nista samo peri svirala je i na minus 10 i nista joj nikad a ovo nedaj Boze. :x
Odgovori