Servisi za popravku harmonika

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od Koca »

Prelepa Supita!
I ja sam imao sa masterom sa strane sto je retkost, medjutim moj master za dlan je naknadno uradjen. Ne znam da li ih ima i fabricki radjeni ili ne pa ko zna moze malo upotpuniti ovu temu. Isto sam samo jednu video na oglasu koja je 5-glasna u basu a ostale 4-glasne sto bi isto neko mogao jos prokomentarisati. Sve u svema tonovi su extra, a klavijatura se moze poplicati .
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od DzoksySp »

Sto se tice majstora, majstor Mile iz Stare Pazova (30km od Bg.) je sasvim OK. Covek mi je vise puta popravljao harmoniku i uvek sam bio zadovoljdan, verujem da cete i Vi biti zadovoljni. Tel. 0638482854
Pozdrav svima :pozdrav: :pozdrav: :D
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od Koca »

Kuc, kuc, ... ima li koga zivoga na forumu?..." ajte momci sta cekate bolan", ako nema niko nista da pise neka neko bar isprica neki dobar vic :lol:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od dugmetarac78 »

Sede dve svrake na grani, -.......pogotovo ona druga ...... :cool:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od Koca »

:ijuju:
"Izem ti vic Dule", bolji je ovaj: Ide zec kroz sumu i ni pet ni sest nego dvanaest :roll:
Korisnikov avatar
srks69
120 basova
120 basova
Postovi: 288
Pridružio se: 07 Jan 2013, 13:31

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od srks69 »

Može li neko biti dobar majstor a nema pojma o sviranju?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od Koca »

Dobar harmonikas mora testirati kako je harmonika napravljena ili servisirana, to je sustina. Ako majstor ne zna svirati onda ce mu dobar harmonikas naci dosta zamerki na rad. Moze takav majstor nastimovati harmoniku i zadihtovati ali podesiti klavijaturu i odziv tonova ne moze u istoj meri kao majstor harmonikas. To su najfinije finese i greske se traze majstorskim sviranjem. Znam da su i u fabrikama gotove harmonike testirali i vrsili kontrolu harmonikasi i vracali nazad na doradu harmonike sa skrivenim manama. Moje misljenje je da je to uzrok sto je od 5 novih harmonika svaka razlicita a pravi se od istih delova i da su poznati proizvodjaci mozda i mogli opstati do danas da su manje radili na estetici a vise na kontroli kvaliteta.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od petar3petar »

Koca napisao:Moje misljenje je da je to uzrok sto je od 5 novih harmonika svaka razlicita a pravi se od istih delova i da su poznati proizvodjaci mozda i mogli opstati do danas da su manje radili na estetici a vise na kontroli kvaliteta.

Dobar harmonikas mora testirati kako je harmonika napravljena ili servisirana, to je sustina. Ako majstor ne zna svirati onda ce mu dobar harmonikas naci dosta zamerki na rad. Moze takav majstor nastimovati harmoniku i zadihtovati ali podesiti klavijaturu i odziv tonova ne moze u istoj meri kao majstor harmonikas. To su najfinije finese i greske se traze majstorskim sviranjem. Znam da su i u fabrikama gotove harmonike testirali i vrsili kontrolu harmonikasi i vracali nazad na doradu harmonike sa skrivenim manama. Moje misljenje je da je to uzrok sto je od 5 novih harmonika svaka razlicita a pravi se od istih delova i da su poznati proizvodjaci mozda i mogli opstati do danas da su manje radili na estetici a vise na kontroli kvaliteta.


[/quote]
Koca napisao:ali podesiti klavijaturu i odziv tonova ne moze u istoj meri kao majstor harmonikas.
Pozdravljam.
S dosta konstatacija se slažem no ne sa svime!
Osobno smatram da jednako podešena tastatura ne mora odgovarati svakom harmonikašu.
Govorim iz iskustva.
Prošle sam godine jednom harmonikašu koji je na časove odlazio i u BG kod Lj. Pavkovića, tastauru produbio na oko 7 mm i još mi je rekao da je dublje ne bi škodilo.
Za tu istu tastaturu na istoj harmonici u prvobitnom stanju(radilo se o novoj nesviranoj harmonici) neki su mi rekli da im je duboka.
Hoću reči da su ukusi, bolje reći naćini sviranja, različiti i to treba poštivati.
Izgovaranje tonovlja veče je umjeće podesiti nego osjetiti.

S konstatacijom da je razlika u kvaliteti pojedinih novih harmonika u završnoj, izlaznoj kontroli se ne slažem.
Činjenica je da svi proizvođaći na raspolaganju imaju isti asortiman dijelova, no nema kontinuiteta u kvaliteti materijalu izrade kako u prirodnim materijalima, drvu i koži tako i u čeliku prvenstveno za izradu tonova.
Sada će netko postaviti pitanje:"Kako to da su prije 50-60 godina mogli izraditi bolji čelik nego danas?"

S jednim energetičarem sam prije 5-6 godina ušao u diskusiju o parnim kotlovima koje on danas izučava u svoje svrhe.
Pronalazeći adekvatnu literaturu naišao je na članke sa adekvatnim podacima koji datiraju iz 1905. godine.
Što s time hoću reči?!
U to vrijeme, početkom prošlog, 20. stoljeća, nisu bili razvijeni motori sa unutrašnjim izgaranjem(dizel motori, benzinski motori...) već su vozila(lokomotive) bila pogonjena parnim strojevima. Iz tog su se razloga izučavali materijali za takve svrhe i da ne duljim.
60. godina prošlog stoljeća proizvodnja harmonika bila je na vrhuncu. 1964 godine samo u italiji je proizvedeno oko 204 000 harmonika.
Danas ih se proizvodi ne 10 puta, već 50 puta manje.
Iz tih razloga proizvođačima materijala nije interesantno baviti se proizvodnjom čelika, kože.. za taj dio privrede. Bave se nećim dohodovnijim.
O tome bi se dalo još štšta reći no mislim da sam bar malo dotaknuo suštinu kvalitete današnjih harmonika.
Nisam spomenuo, a mislim da je vrlo bitno, i tempo života. Cilj je u što kračem vremenu, sa što manje ulaganja izvuči što veću dobit.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od petar3petar »

U prošlom postu nešto mi je zbrda-zdola nabacalo citate .
Ne znam zbog čega.
Korisnikov avatar
surbatovic.a
96 basova
96 basova
Postovi: 97
Pridružio se: 13 Avg 2012, 21:39

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od surbatovic.a »

To je tacno, da se za kratko vrijeme izvuce sto vise koristi od proizvodnje, citam da je sto se mehanike tice Beltuna i Armando Bugari imaju zavidan kvalitet mehanike, u sta sam se uvjerio kod Armando Bugari, sa Beltunom se nisam sretao ali sam citao po forumima da je takodje veoma dobro uradjena po svim aspektima, koliko mogu izvuci zakljucak iz svih foruma, u Italiji se moze uzeti mnogo dobra i kvalitetna harmonika, ali vrijeme je takvo da kriza svoje cini, posla ima manje, elektronika je veoma konkurentna, svako je prica za sebe, profesionalni harmonikas, koji ima kvalitet a to i moze da unovci, naravno da bez ikakvih problema moze sebi priustiti dobar instrument, a sta amateri da kazu na to, samo da sanjaju i gledaju na slikama ovako dobre instrumente, opet cu navesti primjer jednog profesionalca, koji koristi Roland FR8X, ali kaze kad dodje period svirke da bas pokaze ono sta zna i kada ga uhvati merak da je raspali, ona mu to ne omogucuje, pa ima namjeru da je zamijeni sa Guerrini Superior 2, sve ima svoje. Zna se sta je dvojka. :svirac:
Odgovori