"Klapanje" tipki u diskantu

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Anto
16 basova
16 basova
Postovi: 20
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od Anto »

Kada odu te "biksne" onda pretpostavljam da tipka mrda na osovini lijevo-desno pa zapinje o susjednu tipku što kod mene nije slučaj. Lupanje se čuje najviše kada otpustiš tipku tj. kada ventil lupi o podnicu pa bi po meni filc trebao riješiti većinu problema. Druga stvar koje se usput možda pojavljuje je zveket žaluzina koje na podnici otvaraju propust prema fasenu, nije baš jako izraženo ali kao da čujem i taj zveket. Sada ukoliko se odlučim za izmjenu filcova a ovi bijeli koje sam kupio su možda nešto tanji od crvenih pa mi se tipke podignu dali je riješenje savijanje samih tipki ili je bolje odmah podbaciti nešto ispod filceva?
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od šokac »

Anto,neznam jesi dovoljno spretan ali nije to tako jednostavno.
Savijati poluge treba znati da klapna ravnomjerno padne na rupe i zatvori ih kako treba.
Ako se samo malo poremeti bilo koja klapna tom "intervencijom" mjeh "curi".
Isto tako se ne može ni igrati s filcevima onako odoka,stavit ću ovaj ili onaj..
Stari filc je sabijen,baš kao i kožica ispod njega i teško će se naći ista takva debljina do u desetinu milimetra,a i to je velika greška,pogotovo kod harmonike s kabinom i moglo bi biti vraga sa zrakom..
Različitim debljinama u odnosu na originalan prednji ili zadnji dio klapni će biti u zraku i to treba znati podesiti.
Nebi baš sugerirao da se s tim igra netko tko je početnik,koliko god se ćinilo da je nekad bolje sam nešto pokušati iz straha da će majstor oderati za takav popravak..
Treba pitati tko s tim radi koliko to košta pa se onda odlučiti,da se ne napravi šteta pa će onda biti još skuplje..
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od dane servis »

Problem koji Anto ima je istrosenost filca.Filc se mora promeniti i strogo paziti o debljini filca jer se ne sravlja ista debljina na primske klapne i kabinske.Naravho da ide preko milimetarska meka koza,kada kazem meka zato sto mora za kratko vreme da napravi zleb kako bi sto bolje diktovala,a onda se mora svaka dirka dogrifovati.Znaci bez majstora je bukvalno neizvodivo.Moze da se dogodi da vam se cuje klepet dirke ponovo,ali svaki majstor bi trebao da zna da postoje filcevi azlicitih nameva od cega zavisi tvrdoca dirke.Filc je presovana prirodna vuna obogacena sintetickim vlaknima,a tvrdoca zavisi od gustine jacine presovanja.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od Tomina »

da li je veliki trošak kad se te "biksne" potroše, pa onda tipka radi ljevo-desno?

Konkretno, sve više mi se pojavljuje to lupanje na dugmetari, tipke mi rade ljevo desno, i onda dugme udari u rub od svoje rupe i radi stvarno glasni tupi zvuk.

Najviše mi se počelo događati na gornjim oktavama, tamo sam i skužio da je puno puno svirano, pošto su te tipke više potrošene.

Znači, očito da treba izvaditi tipke sa osovine van, i nešto to promjeniti. A mene zanima jel to veliki kvar ili ?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od dugmetarac78 »

Tomina napisao:Znači, očito da treba izvaditi tipke sa osovine van, i nešto to promjeniti. A mene zanima jel to veliki kvar ili ?
Nemoj to raditi :pozdrav:
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od magicyzy »

Pozdrav svima.
Imam i ja jedno pitanjce vezano za ovu temu.
Naime, moja bugari armando harmonika je u dosta dobrom stanju, ali je vec sigurno 30god stara i postoji nekoliko tipki koje "klapaju".
Zelja mi je sljedece godine dati harmoniku na "generalku" jednome od vas majstora, jer se zaista divim vasem znanju.
Pod generalkom smatram zamjenu svih filceva zajedno s justiranjem tipkovnice (da se nista ne klima i da tipke imaju istu tvrdocu), ciscenje i stimanje tonova, dihtaciju provjeriti i mozda poboljsati, i poliranje harmonike i jos ako se sta pod "generalkom" radi, odnosno prikrivene kvarove otkloniti.

E sad ono bitno: Kako ja zivim u Njemackoj i u Hrvatsku dolazim u prosjeku jednom godisnje, zanima me da li je realno ostvarivo "generalku" napraviti u nekih 10-12dana, tako da mogu harmoniku kada se budem vracao, ponijeti natrag sa sobom?
Znam da se nikad ne moze tocno odrediti vremensko trajanje nekog zahvata/popravka na harmonici, ali volio bih cuti vase osobno misljejne na osnovi majstorkog iskustva.
Nadam se da nisam previse zakomplicirao svoje pitanje :zbunjen:

Hvala :ijuju:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od Koca »

Mislim da je najbolje da kazes odakle si, a posao ko posao moze ispasti a i ne mora za 10 dana, zavisi u kom stanju ti je harmonika, treba to i iskontrolisati ne samo odraditi i otkloniti greske rada ako ih bude bilo. Da ima da se radi... ima. Samo poliranje moze biti dugotrajno ako ces sve risove (ogrebotine) otklanjati ili krpiti cekluloid pa tek poliranje na kraju, a ja bi to ostavio za sledecu godinu da mozes ove bolje odraditi tonove i klavijaturu. Tonovi opet zavisi od stanja kozica koje oduzimaju silno vreme mislim na unutrasnje i jos ako su lepljene nekim smrt ili univerzalnim lepkom milina...
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od magicyzy »

Koca, hvala na odgovoru. Sto se tice poliranja, to je sigurno zadnje sto bih radio, ali sam u postu naveo da mi i to spada pod "generalku"
Meni je bitno da je harmonika tehnicki u super stanju i da su svi tonovi nastimani kako spada.
Kao sto sam vec napisao, hamonika ima vec 30 godina i smatram da, iako je jako cuvam, mazim i pazim,
zub vremena je ucinio svoje i zato joj zelim udahnuti "novi zivot" :cool:
Kada dolazim u Hrvatsku onda sam na relaciji Rijeka-Zagreb.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od Tomina »

dugmetarac78 napisao:
Tomina napisao:Znači, očito da treba izvaditi tipke sa osovine van, i nešto to promjeniti. A mene zanima jel to veliki kvar ili ?
Nemoj to raditi :pozdrav:
ma ne, čekam da mi majstor dođe sa godišnjeg, bude to on riješio, samo me eto zanima koliko takav kvar može koštati..

Čak sam primjetio jučer da na 5 tipki se događa to klapanje u rub rupe, dok na 2 klapa filc dok se pusti tipka, znači i filcevi bi se mogli promjeniti.

U biti, najbolje da sad uredi klavijaturu koliko može, a tonove ću drugi put.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od petar3petar »

magicyzy napisao:Kada dolazim u Hrvatsku onda sam na relaciji Rijeka-Zagreb.
Poštovanje.
Na tom potezu ima desetak majstora tako da će taj problem sigurno netko moći riješiti.
Odgovori