Moj prvi susret sa Paolo Soprani

Sve u vezi harmonike i muzike što ne spada u gornje podforume.
Odgovori
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Moj prvi susret sa Paolo Soprani

Post od darkec551 »

Paolo Soprani - Prvi put u rukama
Možda ću za neke ispasti čudak, ali baš me briga. Bit ću iskren. Jučer sam na jednoj fešti sreo
harmonikaša. Ostali smo nas četvorica do ranojutarnjih sati - većina gostiju otišla je već oko 22 sata.

I tako nas četvorica se zajebavali i tu i tamo on nam odsvirao koju muzičku želju, pa smo, onako
umorni i pijani, još i zapjevali. U jednom trenutku ponese me znatiželja i zamolim harmonikaša da
pobliže pogledam njegovu harmoniku. Stavio sam je na prsa, mada su mi kaiši bili predugački,
naravno, nije imalo smisla samo radi razgledavanja da čovjeku petljam po kaišima i mjenjam
dužinu.

Ljudi moji... kad sam ja tu harmoniku uzeo... kad sam osjetio koliko su tipke na klavijaturi mekane...
Kad sam osjetio kako se registri mijenjaju (dlanom desne ruke)... automatski, a ima ih 13! Čak toliko!
Nisam mogao vjerovati, a harmonikaš se smijao! :) Još je veće moje čuđenje bilo kad sam izbrojao
registre na basovnoj strani. Čak njih 7!

Pošto sam početnik u sviranju ... odsvirao sam tu i tamo neku pjesmicu u tercama, pa kombinirano
sa kvartama, sekstama... kakav zvuk! Nešto nevjerovatno!

Jučer sam zapravo shvatio što zapravo dobivaš kad imaš harmoniku od 3000 eura... Mislim da je rekao
da tu negdje košta.


Divio sam se kao šofer koji vozi Fiću, a onda odjednom sjedne u najnovijeg Mercedesa.
Stvarno... strašno... boja tona... zvuk... fasciniran sam!

Bio je to moj prvi dodir sa harmonikom za profesionalce.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Moj prvi susret sa Paolo Soprani

Post od accordionist »

Poznat mi taj osecaj, a verujem da je svako od nas vec doziveo to samo neko pre neko kasnije. Eto koliko pravi instrument moze da da elana i volje za sviranjem a i da to sto sviramo izadje mnogo kvalitetnije. Nije dzaba ona izreka "bez alata nema ni zanata"
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Moj prvi susret sa Paolo Soprani

Post od darkec551 »

Upravo to. A taj harmonikas navodno svira za velike pare i snimio je neki spot sa poznatijim pjevacem. Naravno, ne bi sad o imenima. :)
A i ono sto sam primjetio je da su tipke tako mekane na toj harmonici, neusporedivo mekane u odnosu na ovoj mojoj skolskoj harmonici na kojoj ucim svirati. Stvarno, ono sto kosta, to u vecini slucajeva i valja.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Moj prvi susret sa Paolo Soprani

Post od alibaba40 »

Ima negdje slika sa paolo soprankom koju sam davno postavioi kostala je oko 4000 € od mog prijatelja,sve sto si naveo tacno je ali tek koliko je prodorna ?
Kad zazsviras pluca ti igraju. :svirac:
Odgovori