Pravilno drzanje harmonike

O tehnici sviranja.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Pravilno drzanje harmonike

Post od Webmaestro »

Prvi uslov za pravilno rukovanje harmonikom jeste njeno pravilno drzanje. Iz tog razloga treba harmonika koju stavljamo na sebe da dobije pravi polozaj, to znaci da ne visi suvise nisko, odnosno da ne stoji suvise visoko ispod same brade. Prethodno proverimo da li su remeni dobro zategnuti, ako nisu, podesimo ih, ali pazimo da ih ne
zategnemo previse. ZA VREME SVIRANJA SEDI SE ILI STOJI USPRAVNO!


Levu ruku na strani basova provucemo kroz remen do rucnog zgloba, tako da se prsti nalaze iznad samih basova.

Slika


Desnu ruku drzimo na dirkama (klavijaturi) sasvim prirodno, ne grcevito. Prsti su pomalo zaokrugljeni te dodiruju dirke samo vrhovima prstiju. Pogresno bi bilo drzati prste ispruzene. Lakat desne ruke treba da bude u nivou dirki, tj da zglob ruke ne bude savijen pa lakat bude povijen unazad. Znaci, desna ruka ne sme da bude savijena u zglobu, vec da stoji ravno i opusteno.

Slika


Razvlacenje i vracanje-skupljanje meha harmonike mora biti jednosmerno i ravnomerno. Nelogicno je oznaciti do kojeg takta ce se razvlaciti i vracati meh, jer svi instrumenti nisu istog kvaliteta. Neki imaju vecu potrosnju vazduha, a neki manju. Zato treba sami, prema svom instrumentu da uskladimo koliko taktova cemo razvlaciti i vracati meh. Za instrument nije dobro da se razvlaci ceo meh. Najbolje je polovinu meha razvuci, onda vracati. Notne vrednosti se ne smeju prekidati radi meha. Prelaz sa vucenja na vracanje meha i obrnuto, moze se izvesti izmedju taktova.

Prilikom skupljanja meha, putanja bi trebala da bude ista kao i kod razvlacenja meha, sto znaci da je nepravilno da prilikom skupljanja meha podignemo donji deo meha i odozgo guramo meh da bi se skupio, kako to rade cak i neki profesionalni harmonikasi verovatno zbog odmaranja ruke, ali sa takvim polozajem leve ruke prilikom takvog nacina skupljanja meha otezano je sviranje basova. Znaci- kako razvlacimo meh, isto tako ga i skupljamo!
Posušak 21
16 basova
16 basova
Postovi: 19
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od Posušak 21 »

Pozdrav
Baš zadnji dana me harmonika doslovce satra,desno rame me počme bolit za pola sata kajiši su bili iste dužine,kad sam bio u somboru jedan profesionalac mi je reka da desni kajiš mora bit duži za 4 prsta ruke od livog, produžim desni za jednu rupu bole oba ramena dosad me nije bolilo sa istom dužinom tek nako sat ipo sviranja al sad sam ima period od dva tjedna da nisam taka harmonike pa možda je iz tog razloga,
ima li ko kakav savjet kako je namisiti?
Pozdrav
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od guerini »

Pozdrav kolega. Evo mozda ja nisam bas strucan da odgovorim, al samo cu da kazem neka moja iskustva. Tako sam i ja imao problem, kaisi su mi bili neudobni, a u pitanju je bila weltmaister harmonika od 80 basova i imala je neke tesne i neudobne kaise. i onda sam nasao neke kaise koji su dosta siri u tom delu gde leze na rame,a imali su i sundjer sa donje strane tako da su mekani i udobni. I tako sam resio taj problem. E da, ti moji prvi kaisi nisu imali onaj kais odpozadi koji se vezuje preko ledja, pa mozda je i to bio deo problema. Pozz
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od accordionist »

Mozda je uzrok tome ukocenost desne ruke prilikom sviranja. Ruka treba da bude opustena i udarac na dirku da se izvodi iz zgloba a ne iz lakta.
dugi68
120 basova
120 basova
Postovi: 209
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od dugi68 »

pozdrav društvo. ja imam weltmaistericu sa 120 basova. original kaiševi su isto bili koma, uski i loši. kolega mi za 5 litara vina napravio nove ali šire. sada je pjesma. inače isto nemam kaiš poprijeko ali ne smeta. bol u desnom ramenu isto bude i čini mi se da je jednostavno zahrđanost. vježbati do besvjesti i rame će proći. :)
Posušak 21
16 basova
16 basova
Postovi: 19
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od Posušak 21 »

Hvala na odgovoru
u mene je dallapa 140 basova cca 14 kg a kaševi su dobri stari su pola godine i široki i imaju spužvu na sebi tj sunjer(vjerovatno je to to) ima i oni poprečni

Hvala još jedenom na odgovoru probavat ću ih malo skraćivat produžavat pa šta bude bude

Pozdrav svima
Korisnikov avatar
harmonikaš_ivan
96 basova
96 basova
Postovi: 97
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od harmonikaš_ivan »

meni je problem..remenice su mi male, a ja sam velik...ali na mojoj harmonici su remenice široke i imaju odozada onako za zakopcit, ali ih moram promjenit..poderane su..sad sam naurcio bas remen pa cu onda i njih
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od micha56 »

Moje iskustvo sa remenjem (kaisevima) je sledece:
1 - desni remen obavezno ide na krajnju rupu (maksimalno produzenje) - zbog cega harmonika ide maksimalno u levu stranu tela, pa mi desna ruka najprirodnije stoji na klavijaturi, odnosno najopusteniji mi je polozaj.
2 - levi remen gledam da maksimalno pritegnem, usled cega nema pomeranja cele harmonike u odnosu na telo - narocito pri promeni od razvlacenja na skupljanje meha i obrnuto.
3 - obavezan je onaj mali poprecni kais na ledjima - on tek pricvrsti harmoniku u odnosu na telo, a i sprecava padanje kaiseva sa ramena. Bitan je i njegov polozaj, jer, ako je suvise nisko - gornji deo harmonike se pomera (nije stabilan), a i kaisevi padaju sa ramena, a ako je suvise visoko - donji deo harmonike nije stabilan. Treba pronaci optimalan polozaj ili onaj koji vama najvise odgovara. Meni licno je to u visini grudnog kosa i tada me najmanje bole ledja kod dugotrajnog sviranja.

Bitan je i kais na bas strani, koji zatezem u odnosu na ruku tek toliko da ruka labavo moze da udje izmedju njega i harmonike. Ne sme mnogo da bude zategnuto, jer tada necu imati brzinu sviranja, a ne sme ni labavo da stoji, jer cu tada neprirodno da krivim levu ruku u zglobu kad razvlacim meh i to onda prouzrokuje veliku bol zgloba leve ruke.

Ovo su samo moja iskustva, a mozda i navike, pa mi zbog toga to odgovara. To ne znaci da ce ovo i nekom drugom da odgovara. Jednostavno probajte - pa cete videti.

Pozzz.
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od boki80 »

Sto se tice podesavanja kaiseva na harmonici, sustina je da desni bude duzi od levog a koliko zavisi od duzine samih kaiseva (posto nisu svi kaisevi iste duzine), sve je stvar osecaja tj. kako kome najbolje lezi, nismo svi iste gradje, tako da je najbolje metodom isprobavanja dok se ne nadje pravi polozaj i da posle duzeg vremena sviranja nista ne boli. To je dobro namesten instrument. Otprilike u celoj temi najbolji opis je dao micha56.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od micha56 »

Polozaj harmonike u odnosu na telo i ruke bi trebalo da bude od prilike ovakav:

[align=center]Slika[/align]

Pozzz.
Odgovori