Mirko Kodić

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: Mirko Kodić

Post od The Accordeon Player »

po meni Kodić nema premca u vlaškim kolima
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NjU_p7kR3fA[/youtube] :svirac:
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: Mirko Kodić

Post od The Accordeon Player »

cepa Kodić :svirac:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Ak-cjoRJMHY[/youtube] :jdishddf:
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: Mirko Kodić

Post od The Accordeon Player »

ovo je intervju Mirka Kodića iz 2010 godine:
- Nema me po medijima, ali nijedno veselje u Evropi i dalje ne može da prođe bez mene. A ja sam istovremeno srećan i nesrećan. Srećan zbog divne porodice koju imam, a nesrećan zbog toga na šta je spao ovaj posao i svega što se dogodilo sa srpskom muzikom. Žalim za vremenom kada se dobro znalo šta je folk, a šta su pop i rok, kada se znalo ko je Mirko Kodić, a ko Rajko Dujmić. Da ne volim muziku i harmoniku, davno bih digao ruke od svega - iskren je Kodić.

Da li ste u kontaktu sa Cecom?

- Ja sam Cecu doveo iz Žitorađa, živela je u mojoj kući. Ne zaboravlja da me spomene kada govori o početku karijere. Povremeno je sretnem na nekom aerodromu i popričamo. Nekada, kad nije bilo mobilnih telefona, čuli smo se i viđali mnogo češće. Ona je ušla u neke duboke muzičke vode, u kojima se, priznajem, ne snalazim najbolje. Ovu novu muziku ne osećam, ne poznajem i ne prihvatam. Ali, eto, i za mene ima posla i dalje me bije glas najpopularnijeg harmonikaša u Evropi.

A kako izgleda susret sa Zlatom Petrović, koja je nekada bila vaša velika ljubav?

- Zlata je danas moja divna drugarica. I ne samo moja, već i drugarica moje žene. Nas dvoje jesmo bili u vezi, ali ne i braku, kako se pisalo. Bilo je to davno, pre 20 godina. Evo, samo da pitate moju suprugu Silviju šta misli o njoj. Kaže, ne bi imala ništa protiv da se švalerišem sa Zlatom!


I dalje svira na romskim svadbama
Na estradi se još priča kako ste propali posle razlaza sa Zlatom, propili se, počeli da se kockate...

- Lepo kaže naš narod da se za dobrim konjem prašina diže. Kockao sam, pio sam, bio sam veliki švaler, a danas sam uzoran suprug i porodičan čovek. Spavao sam sa hiljadu žena, ali sam ostao samo sa jednom! Silvija i ja smo u braku 11 godina. Svašta se o meni pričalo i pisalo, čak i da sam homoseksualac, da sam u vezi sa Čolom i Džajom. Jedino nisu pričali da sam narkoman.

Svirate li i dalje po romskim svadbama?

- Da, hvala Bogu, ali, da se ne lažemo, posao nije ni nalik onom nekadašnjem. Danas su smešne i jadne priče o velikim zaradama koje pevači lansiraju. Svi se ubijamo od posla za male pare. Nedavno sam svirao na romskoj svadbi u Rimu, zaradio sam 700 evra, ali dok sam platio avionsku kartu i hotel, u džepu ostade samo 200 evra.
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: Mirko Kodić

Post od The Accordeon Player »

evo url adese gde sam našao taj intervju
http://www.vesti-online.com/Scena/Estra ... -sa-Zlatom
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Mirko Kodić

Post od Bata Kanda 73 »

Mirko Kodic je odličan harmonikaš ali što se tiče vlaške muzike....S.Božinović je bez premca (u mnogo elemenata) a svi ostali su neki korak iza njega,što naravno ne znači da su loši.Ipak je Božinović "izneo" vlašku muziku onako kako niko nije pre njega a boga mi ni posle njega.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Mirko Kodić

Post od accordionist »

Jos jedan tekst:

Mirko Kodic je harmonikas modernog prstometa, izvanrednog stakato stila. Izuzetan instrumentalista, virtuoz, sa velikom energijom i temperamentom pri sviranju poput Jovice Petkovica. Bio je ucenik Vitomira Zivotica a time i sledbenik stila Mije Krnjevca. Rodjen je u okolini Svilajnca i u njegovom izvodjenju postoji izrazen uticaj izvornog vlaskog melosa. Sve to je doprinelo da Mirko Kodic razvije svoj sopstveni stil sviranja, koji je nazvan "Mirkov stil". Poznat je kompozitor narodnih kola i aranzer.
Korisnikov avatar
Goran-prcin
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 07 Apr 2011, 19:29

Re: Mirko Kodić

Post od Goran-prcin »

dobar je kodic ali meni se ne svidja kako svira on vlaski bozinovic je tata mata za njega 8-)
glibac94
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 11 Dec 2012, 13:47

Re: Mirko Kodić

Post od glibac94 »

sta mirku ne ide u prilog to znamo swi micha
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Mirko Kodić

Post od Webmaestro »

Na ovoj staroj slici su, s' leva na desno, Mirko Kodić i Ljubiša Ilić koji je takođe uspešan harmonikaš, inače rođak Mirka Kodića.
Hvala Danielu Nikolovskom na ovoj fotografiji :pozdrav:

Slika
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Mirko Kodić

Post od Koca »

Pamtim da sam mnogo slusao i svirao Mirka Kodica i samo hocu da izdvojim jedno posebno kolo koje me je odusevljavalo kako te davne 1982.g. tako i dan danas. Zove se Sviracki merak.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=I48WCokLcDw[/youtube]
Odgovori