Savet za štimovanje harmonike

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
bks
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 21 Okt 2014, 23:05

Savet za štimovanje harmonike

Post od bks »

Treba mi savet u vezi štimovanja harmonike radi se o harmonici Guerrini superior 4.
Na tu harmoniku sam naleteo preko oglasa i otišao sam da je probam.Harmonika je original stara je sigurno 30 i nešto godina i nije svirana sigurno 10
godina samim tim je dobro očuvana.U primu su joj Bugari tonovi prva klasa a u basu Taboro tonovi.Harmonika ima šarene fasene i meh joj odlično dihtuje.
Problem je u tome što je harmonika od toliko stajanja i nekorišćenja raštimovana skroz i treba joj kompletno štimovanje i tapaciranje desne strane.
Sve ovo mi je rekao majstor kod koga sam odneo tu harmoniku na proveru.Da li treba kupiti ovakvu harmoniku s obzirom da je u ovakvom stanju i da treba
da se štimuje a prateći forume zaključio sam da je štimovanje veoma rizičan posao i da majstori mogu to da urade odlično a mogu i da upropaste instrument.Cena je 2300 evra ,koliko je vredi platiti ako je uopšte vredna kupovine.Možete li mi preporučiti nekog kvalitetnog majstora na teritoriji Beograda za štimovanje harmonike.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Savet za štimovanje harmonike

Post od dugmetarac78 »

Nije stimanje rizican posao ako to radi neko ko zna svoj zanat. Jedino sto mogu reci da je s obzirom da ima jos ulaganja, (stimanje, verovatno i zamena ventila na tonovima, tapaciranje i jos ce se nesto naci sa oozirom da stoji 10god.) to je puno novaca, malo ovo malo ono, i doterat cete i do 3000e. Da bude tip - top, a za cetvorku je to po mom misljenju puno novaca. Al odluka je naravno na vama. :pozdrav:
bks
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 21 Okt 2014, 23:05

Re: Savet za štimovanje harmonike

Post od bks »

hvala !
bks
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 21 Okt 2014, 23:05

Re: Savet za štimovanje harmonike

Post od bks »

Može li neko da mi na osnovu svog iskustva preporuči kvalitetnog majstora za štimovanje iz Beograda?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Savet za štimovanje harmonike

Post od Koca »

Nesto bih dodao u vezi stimovanja. Kod cetvorke neki registri nemogu ravno stimovati i to: violin, saksofon, muset, acordeon i master zato sto imaju sopran koji je podignut narocito gore u niskim tonovima , pa ide padajuci tremolo nadole. Znaci bitno je da li stimuje organon, bandon, oboa, harmonijum, a sopran mora biti povisen ali po mom ukusu ne vise od 2-3 hz. Tako Bandon koji sadrzi klarinet i bason treba stimovati na istoj fregvenciji a saksofon je svebovan jer umesto klarineta sadrzi poviseni sopran koji je gore mnogo povisen cak 5-6 hz u prvoj oktavi. Pozdrav.
prestovivo
48 basova
48 basova
Postovi: 67
Pridružio se: 31 Jul 2015, 11:42

Re: Savet za štimovanje harmonike

Post od prestovivo »

Guerrini superior 4 u top stanju max do 2500€. Mislim da je to skupo, jer za 200€ necete uraditi servis.
prestovivo
48 basova
48 basova
Postovi: 67
Pridružio se: 31 Jul 2015, 11:42

Re: Savet za štimovanje harmonike

Post od prestovivo »

Guerrini superior 4 u top stanju max do 2500€. Mislim da je to skupo, jer za 200€ necete uraditi servis.
bks
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 21 Okt 2014, 23:05

Re: Savet za štimovanje harmonike

Post od bks »

slazem se cena mora da se prilagodi stanju,meni je potrebna preporuka kod kog majstora u Beogradu da odem da stimujem instrument
bks
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 21 Okt 2014, 23:05

Re: Savet za štimovanje harmonike

Post od bks »

Takodje neznam kako da se čovek postavi vezano za ovu situaciju tj kada je instrument očuvan a ima odredjena ulaganja koja nisu jeftina kao
što je u ovom slučaju štimovanje i tapaciranje.
A i vidim kroz forume da ljudi uzimaju originale sa mnogo većim ulaganjima i mnogo pohabanije i korišćenije harmonike nego u mom slučaju
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Savet za štimovanje harmonike

Post od petar3petar »

Što se tiće štimanja Superior 4 harmonika stvar je u tome da je u orginalu naštimana sa dosta švebunga(tremola).
Za našu muziku najčešće malo previše.
Instrument se može preštimati na željenu frekvenciju i na odgovarajući tremolo i to nije zahtjevan zahvat.
Osnovna frekvencija je kod svih Guerrini harmonika 442 Hz pa to i nije potrebno dirati, no tremolo bode u uho tim više što su i osnovni ton(klarinet) i tremolo(sopran) van kabine pa švebung dolazi još više do izražaja.
Prije štimanja harmoniku je potrebno pripremiti za štimanje a to je najčešće puno duži posao nego samo štimanje. Pogotovo ako je harmonika dugo stajala a prije toga dosta radila.
Predpostavljam da su ventili u komi.
Mislim da će 200 EUU biti malo za dovođenje harmonike u korektno stanje.
Odgovori