Trebam pomoć oko 1. harmonike

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Trebam pomoć oko 1. harmonike

Post od Koca »

Sto ce da planinari po crnim tipkama i nije toliko strasno koliko ce da planinari po svih 12 tonaliteta a svaki ima drugaciji raspored za razliku od dugmetare gde je isti. To izgleda ovako: radis sa jednim pevacom i znas odakle peva ali on se razboli i nadjete drugog i pocnes pesmu iz D a on ce reci daj pola tona dole nesto mi je visoko a naucio si dobro forspil od neke teske pesme iz D ali sada vise ne mozes ni taj forspil da u momentu transponujes u Des jer ces se pogubiti , pa onda ubacis neki Dezurni forspil 5 puta laksi samo da bi nesto odsvirao da se ne blamiras. Posle dovedes lepu zgodnu pevacicu a njoj je i to nisko hoce malo da ga digne vise :lol: , pa tako prijatelju sad gore sad dole i vezbas jednu pesmu iz raznih tonaliteta pa ti se smuci muzika i taj novac. Ja taj problem nemam jer sviram za svoju dusu odakle hocu :ijuju:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Trebam pomoć oko 1. harmonike

Post od dugmetarac78 »

¸Koco zato je najveća kletva za klavijaturiste: Da Bog da ti crkla tipka "TRANSPOSE" :jdishddf: :depkvk:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Trebam pomoć oko 1. harmonike

Post od Koca »

:lol: , e Dugmetarac kad bi to dugme imala i harmonika pa sve sviras iz C pa divota :svirac:
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Trebam pomoć oko 1. harmonike

Post od zvrk555 »

evo da se i ja malo uljučim u diskusiju, dugmetara ili klavirna vječito je pitanje, eto spletom okolnosti trenutno imam kod kuće klavirnu harmoniku jer je moja dugmetara na popravku, prije nekad sam svirao klavirnu a na dugmetaru sam više prisilno prešao spletom nekih okolnosti pa ću probati iznjeti neko svoje iskustvo. Slažem se sa @Kocom i @dugmetarac 78 u onom dijelu u kojem tvrde da je na dugmetari lakše transponirati određenu pjesmu za pola tona gore ili dolje, i da se lakše hvataju veći intervali ali u ostatku se nebih složio. Na klavirnoj harmonici je neke stvari lakše odsvirati nego na dugmetari jer ima manje prebacivanja prstiju nego na dugmetari, također da se neka stvar odsvira obično bude samo jedan način dok za istovrsnu stvar na dugmetari postoje čak 3 načina, također trileri barem meni na klavirnoj ispadaju puno čistije i melodioznije upravo zbog toga "brda" između crne i bijele tipke. Također ako svirate i klavijature ili klavir tek tada je svirati klavirnu harmoniku izrazita prednost jer da nešto prebacite s harmonike na klavijaturu ili obrnuto nećete imati problema, također ako treba odsvirati neku klavirnu dionicu lakše ćete se snaći ako ste na "ti" sa tipkama, jer meni treba dosta vremena da bi recimo neki foršpil prebacio s harmonike dugmetare na klavijaturu jer je prstored nema veze jesan s drugim, naravno sad će neki reći da postoje i klavijature dugmetarci, ali većina takvih ima i dio s tipkama koji služi za sviranje pratnje.... Eto sad me čak hvata nostalgija za klavirnom harmonikom. Dakle po meni bi preporuka bila klavirna harmonika, koja ima svoje prednosti i mane kao i dugmetara, ništa nije savršeno i za biti uspješan na jednoj ili drugoj potrebno je rada i truda. :svirac:
Korisnikov avatar
lalex
16 basova
16 basova
Postovi: 32
Pridružio se: 18 Maj 2011, 13:01

Re: Trebam pomoć oko 1. harmonike

Post od lalex »

Imate u Zagrebu mislim da je na ovom forumu prijavljen kao petar3petar. Kod njega imate odličnih harmonika za vaše dete. Osobito garantujem za njegovo poštenje i korektnost.
kojo76
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 25 Okt 2016, 14:09

Re: Trebam pomoć oko 1. harmonike

Post od kojo76 »

Pozdrav svima!
Nisam vidio neku bolju temu, pa da se nastavim na ovu. Sin je krenio u glazbenu školu (1. razred osnovne glazbene škole) i kupili smo mu harmoniku. Weltmeister 80 basova. Kada smo mu planirali uzeti harmoniku gledali smo 40 basova, ali je profesor rekao da će to brzo prerasti. Problem je što su mu remeni predugački (najkraće su podešeni), pa mu harmonika visi. Inače je visok 140 cm.
Jesmo li pogriješili s veličinom harmonike? Ima li netko neki savjet?
Hvala svima na odgovorima!
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Trebam pomoć oko 1. harmonike

Post od Koca »

Pa podesite kaiseve ili izbusite jos koju rupu, jednostavno.
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Re: Trebam pomoć oko 1. harmonike

Post od DzoksySp »

Tacno kako je koca rekao probajte izbusiti jos jednu rupu ali mislim da bi znao u cemu je problem. Da li vasi remeni imaju one male remene koji spajaju levi I desni? Oni pomažu da harmonika ne spada sa ramena, ne pliva levo-desno i ne visi mnogo. Ako te male remene nemate mozete problem rjesiti kanapom ili pertlom tj da provucete kanap ispod oba remena i svezete kao pertlu ne da bude stegnuto da zulja klinca ali da mu drzi harmoniku da ne spada i ne mlatara. Ukoliko su remeni na harmonici pohabani i tanki mozete naci na oglasima nove koji vjerovatno imaju te kaisice koji spajaju levi i desni. Ima ih sigurno goran na njuskalu, kaisevi za 80 basova tj sirine oko 6,7cm su oko 20tak evra i na njima bi trebalo da imaju ta dva kaisica . Evo postavicu sliku kako bi to trebalo da izgleda. https://postimg.org/image/kjdzyqzz9/
Jedino sto je primjer sa velikom harmonikom.
kojo76
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 25 Okt 2016, 14:09

Re: Trebam pomoć oko 1. harmonike

Post od kojo76 »

Probušio bih još koju rupu, ali ne mogu jer počinje proširenje i spužva. Nema kaiševe koji spajaju preko leđa.
A probat ću nešto s pertlom :cool:
Hvala u svakom sučaju.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Trebam pomoć oko 1. harmonike

Post od Koca »

Ja sam kao mali kacio kajseve o naslon stolice, znaci ona dva "roga" koja drze naslon pa preko njih prebacim kajseve i taman dobijem duzinu. :ijuju:
Odgovori