Kad se razvlači meh jedan ton, kad se vraća drugi ton

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Kad se razvlači meh jedan ton, kad se vraća drugi ton

Post od alek »

Slika

Nisam video ni jedan ton sa polomljenim percem. Kako spolja tako i iznutra. S tim što, pre vađenja fasena, ton nije radio, ali nije ni ispuštao vazduh, prosto nije radio. Sada kada sam vratio fasene, izlazi vazduh, ali ja nisam uspeo da uočim koji je ton u pitanju.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kad se razvlači meh jedan ton, kad se vraća drugi ton

Post od Koca »

Pa slikao si pikolice a ne radi ti sopran, vidi sa druge strane tih fasena. Pa nadji taj ton snimi zvuk na mobilni pa nadji po sluhu ako ne znas drugacije. Unutrasnje je perce ispod tih plasticnih trakica. Znaci neces uspeti da uslikas ako ne odlepis plastiku, i ako je ceo ton ne moze ti niko pomoci pomuci se sam duvni mozda proradi ili nosi kod nekog pa mora da se vadi iz voska rekao sam ti, pa da se najcesce stavi nov vosak i zalije opet. I ako proradi mora da se dostimuje tako da nemozes to sam uraditi, ton je mnogo rastimovan nesto tu ima sto mora da se pogleda ko se razume. Odakle si?
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Kad se razvlači meh jedan ton, kad se vraća drugi ton

Post od alek »

Slikao sam cele fasene, samo je slika velika, mora malo u desno da se povuče. Gledao sam i iznutra, upalio sam blic na telefonu. Nisam primatio ništa polomljeno. Ali pogledaće majstor neki pa ćemo da vidimo o čemu se radi. :pozdrav:
Korisnikov avatar
Salle1010
120 basova
120 basova
Postovi: 134
Pridružio se: 23 Sep 2011, 14:02
Lokacija: Cuprija

Re: Kad se razvlači meh jedan ton, kad se vraća drugi ton

Post od Salle1010 »

Pozzz drug.... verovatno si do sad resio problem, ali...... jedno mi nije jasno... Jel tebi harmonika uopste ne ispusta vazduh na odredjenim tonovima (dihtuje dobro)??? Pitam zato jer je ocigledno da ti fale dva tona u gornjem fasenu gledano na ovoj slici koju si poslednju postavio.... pozzzz
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Kad se razvlači meh jedan ton, kad se vraća drugi ton

Post od alek »

Harmonika dihtuje odlično. Problem je rešen, u pitanju je bilo perce na soprano ton B. U rešavanju problema mi je pomogao @Koca. Ovim putem mu se zahvaljujem :D
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kad se razvlači meh jedan ton, kad se vraća drugi ton

Post od Koca »

Nema na čemu Akek, a za Saleta informacija da ne fale dva tona tako treba😁
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Kad se razvlači meh jedan ton, kad se vraća drugi ton

Post od petar3petar »

Ako ton, odnosno pero, ima unutar materijala grešku, odnosno ako je malo "šprungirao" titra sporije i znatno je niži od normalnog.
Pero je još uvijek na svome mjestu, čitavo je i "samo čeka da pukne". Tada se šuštanje zraka ne čuje ali se čuje ružan neskladan ton.
Ako ga pokušaš povisiti, ne ide. Puknuti će sigurno. Treba ga zamijeniti drugim, ispravnim tonom.
Ponekad pukne čim ga dotakneš.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Kad se razvlači meh jedan ton, kad se vraća drugi ton

Post od alek »

Da, da, tako je i bilo. Posle izvesnog vremena ton je puko, i zamenjen je. Sada je sve u redu. :svirac:
Odgovori