Roland harmonike

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Roland harmonike

Post od accordionist »

Slika

ROLAND, poznat pre svega po proizvodnji elektronskih muzickih instrumenata oprobao se i u pravljenju harmonika. Stoga mislim da treba na ovom mestu da spomenemo i ovu marku harmonika.
Roland je inace drugi po velicini proizvodjac muzickih instrumenata posle Yamahe. Osnovan je 1972. godine u Japanu - Osaka. Osim u Japanu, Roland ima svoje fabrike i u Italiji, Americi, Kini i Tajvanu.
Upravo Italijanska grana Rolanda je i zahvalna za ideju i pokretanje prozivodnje harmonika. Tako je Roland zapoceo sa istrazivanjem i 2004. godine proizveo prvu digitalnu harmoniku V-Accordion.
V-Accordion spolja izgleda kao i akusticna harmonika, sa tom razlikom sto nema klasicne tonove vec se zvuk proizvodi uz pomoc elektronskih kola. Ova harmonika nije napravljena sa idejom da zameni klasicnu harmoniku, vec da muzicaru omoguci eksperimentisanje sa potpuno novim i veoma razlicitim zvukovima. Na primer, mogu da se kombinuju neki registri popularnih klasicnih harmonika, a mogu se proizvesti i zvukovi ostalih instrumenata poput klavira, saksofona, gudackih instrumenata, gitare, pa cak i bubnjeva. Na taj nacin svirac ima ogroman broj kombinacija na raspolaganju za stvaranje muzike u zavisnosti od majstorstva koje poseduje, maste, ukusa....
Nakon spomenutog prvog modela Roland elektronske harmonike, na trzistu su se pojavili i modeli: FR-1x, FR-3x, FR-8x. Ove harmonike se proizvode u dve verzije i to klavirne i sa dugmadima. Kompanija proizvodi i dijatonsku harmoniku pod oznakom FR-18 Diatonic model.
Jaric_T_Zivadin

Re: Roland harmonike

Post od Jaric_T_Zivadin »

Licno, nikada necu priznati ovo za harmoniku jer smatram da to svakako nije. Sem sto podseca izgledom u ni jednom drugom segmentu to nije harmonika. Pre bih to nazvao nekom verzijom klavijature sa mehom umesto pedale. Video, slusao par komada uzivo. S orkestrom i moz' da prevari, ali nije to to. -Plasticno i vestacki kao svaka druga klavijatura.

Kao i prethodni pokusaji elektronki, mislim da to nece opstati (hvala Bogu), jer ni jedan klavijaturista nije blesav da pored stalka nosa okolo klavijaturu na grudima.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Roland harmonike

Post od sampionce »

Zesca folirancija!

Mislim da ove budalastine (licni stav!) dolaze iz Francuske.

Nagledao sam se « zabavljaca » sa ovakvim « harmonikama » (dugmetare) iz koje biju i bas, i bubanj, i klavijature i ponegde se cuje i nesto sto lici na harmoniku...
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Roland harmonike

Post od accordionist »

Slazem se sa vama, ne moze to nikako da zameni pravu harmoniku. Zato i stoji u tekstu ovo:
Ova harmonika nije napravljena sa idejom da zameni klasicnu harmoniku, vec da muzicaru omoguci eksperimentisanje sa potpuno novim i veoma razlicitim zvukovima.
Jaric_T_Zivadin

Re: Roland harmonike

Post od Jaric_T_Zivadin »

Ne slazem se. Harmonika je polifoni i aerofonski muzički instrument! A ovo je klavijatura sa mehom koja lici vizuelno na harmoniku. I to je cinjenica. Isto to "ekspetimentisanje" nudi klasicna klavijatura. Cak bolje i vise.
beltunac
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 04 Sep 2018, 13:49

Re: Roland harmonike

Post od beltunac »

da li se sa spomenutim harmonikama moze svirati i bez struje,
mislim da li imaju i obicne tonove kao kod normalnih harmonika?
Jaric_T_Zivadin

Re: Roland harmonike

Post od Jaric_T_Zivadin »

Beltunac, nemaju. elektronika. Cak ima i transponzer :lol: Kad strucnjak naleti na "cupav" tonalitet, on bocne dugme :harmonikas:
Evo uputstva za koriscenje. Pa prelistaj malo.
https://static.roland.com/assets/media/ ... _e05_W.pdf
beltunac
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 04 Sep 2018, 13:49

Re: Roland harmonike

Post od beltunac »

Hvala za uputstvo :)
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Roland harmonike

Post od guerini »

Svako moze da svira na cega hoce i moze al ja sam pre za klasicnu harmoniku od drveta. A ova elektronska je mozda ok za tezgarose koji bi da manje kila nose na ledjima ceo dan i da manje snage potrose na razvlacenje meha... Ma sve ima prednosti i mana
Odgovori