Trileri

O tehnici sviranja.
Marioluidji
Nema harmoniku
Postovi: 10
Pridružio se: 21 Jan 2019, 00:29

Trileri

Post od Marioluidji »

Kako vi vezbate sve vrste trilera? Imaju li neke posebne vezbice i kako da oni zvuce brzo, ali ne slepljeno, jer mi je to takodje veliki problem?
Marioluidji
Nema harmoniku
Postovi: 10
Pridružio se: 21 Jan 2019, 00:29

Re: Trileri

Post od Marioluidji »

Bas niko ne zna? :|
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Trileri

Post od dugmetarac78 »

https://www.youtube.com/watch?v=AmoXbpia7CY eto ti jedan primer čika Mićin čuveni vezni tr... Rokaj vežbe gde se forsira 4 i 5ti prst. odskočni triler, mordent itd. nema tu puno pametovanja, nego puno vežbe.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Trileri

Post od dugmetarac78 »

www.youtube.com/watch?v=AmoXbpia7CY
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Trileri

Post od dugmetarac78 »

Ne kapiram zasto nemogu link postavit, neka čika šef izbriše ovo hehe https://www.youtube.com/watch?v=AmoXbpia7CY
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Trileri

Post od Koca »

Pa nije lako i sto kaze Dugmetarac samo vezba, ako ti nesto znaci (a nece u pocetku) idi sa okretima sake oko srednjeg prsta pa iskoristi zamah ili zgrci prst pa kao da trebas da ga ispruzis i pomeris nesto sa stola i odgurnes ili oba zajdno. Ja sam to vezbao ali nije tako lako islo da iskoristim zamajac, treba vremena i vremena ako hoces stakato triler koji onako reze. Pricam za 3. i 4. prst a sa 2. i 3. nije neki problem. Pavke je u notama obelezavao i prstored i koristi triler sa 4. i 5. prstom i to razcepljenim da izmedju bude jedna dirka (vidi kraj prvog dela LJubisinog kola, Melem kolo u svakom delu).

Ako imas skolsku harmoniku moze i ona da se omeksa i poplica tako da je i instrument presudan u sviranju trilera.

Iz iskustva ti kazem i sledece: vezbaj snagu u saci opruzanjem i skupljanjem prstiju pod teretom pa posle par serija uzmi harmoniku pa da vidis. Obrnuto, ostale fizicke aktivnosti jako koce ruku, znaci kada stegnes alat i nepustas pa radis u stegnutom polozaju sake satima. Onda ti ne pomaze nista umrtve se prsti pa moras kombinovati sa vezbama za stisak sake.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Trileri

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 29 Jan 2019, 08:01 Pa nije lako i sto kaze Dugmetarac samo vezba, ako ti nesto znaci (a nece u pocetku) idi sa okretima sake oko srednjeg prsta pa iskoristi zamah ili zgrci prst pa kao da trebas da ga ispruzis i pomeris nesto sa stola i odgurnes ili oba zajdno. Ja sam to vezbao ali nije tako lako islo da iskoristim zamajac, treba vremena i vremena ako hoces stakato triler koji onako reze. Pricam za 3. i 4. prst a sa 2. i 3. nije neki problem. Pavke je u notama obelezavao i prstored i koristi triler sa 4. i 5. prstom i to razcepljenim da izmedju bude jedna dirka (vidi kraj prvog dela LJubisinog kola, Melem kolo u svakom delu).

Ako imas skolsku harmoniku moze i ona da se omeksa i poplica tako da je i instrument presudan u sviranju trilera.

Iz iskustva ti kazem i sledece: vezbaj snagu u saci opruzanjem i skupljanjem prstiju pod teretom pa posle par serija uzmi harmoniku pa da vidis. Obrnuto, ostale fizicke aktivnosti jako koce ruku, znaci kada stegnes alat i nepustas pa radis u stegnutom polozaju sake satima. Onda ti ne pomaze nista umrtve se prsti pa moras kombinovati sa vezbama za stisak sake.
Postoje tehnike koji jacaju prste s time dolazi do vece fleksibilnosti prstiju a cim su prsti fleksibilni odmah su i jaci..takoder postoji i spravica s kojom se mogu prsti ojacati..kosta mislim oko 5 eura i dosta je zgodna ..koristenje zamaha..sjecam se jednog foruma gdje mi si se clan primjetio da ce me naci jer sam mu rekao da je ta metoda smijesna da uz svu muku koju moras proci da jos razmisljas hoces li vrtati saku oko prstiju..
Vrlo je nezgodno kad kod duze svirke od par sati moras svirati a prste nabolje u posudu s ledom da se ohlade..meni se znalo desavati da osjecam ni 4 ni 5 prst nakon 3,4 sata..Iskustvom sam shvatio da harmonika nije instrument koji ces moze svirati neograniceno..pogotovo bez pauze bar po 25 minuta da se prsti oporave..ako je klavijatura tvrda i losa bole svaki prst a prave harmonike su jako skupe
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Trileri

Post od Koca »

Nije smesna metoda uvrtanja, ako hoces stakato triler ( "Sviracki merak" -1. deo, "Miris poljskog cveca" - zadnji deo od Mirka Kodica na primer) tesko ces na 2. nacin tako odrezati rafalno trilere. Tu je bitna snaga u 3. i 4. prstu za taj triler.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Trileri

Post od mali harmonikas »

ja stacato sviram bez uvrtanja,cilj je da se sto manje energije suvisne potrositi za sviranje..kodic svira dugmetaru sasvim drugi sistem..ali postoje neke cake kako se dobije nesto ,to vi znate bolje od mene
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Trileri

Post od mali harmonikas »

mali harmonikas napisao: 29 Jan 2019, 13:49 ja stacato sviram bez uvrtanja,cilj je da se sto manje energije suvisne potrositi za sviranje..kodic svira dugmetaru sasvim drugi sistem..ali postoje neke cake kako se dobije nesto ,to vi znate bolje od mene
Za jacanje prstiju postoje vjezbe ja sam ih radio 5,6 godina da bi mi prsti bili na sadasnjem nivou,neke muci slabost prstiju jer mi se cini umjesto da ispocetka vjezbaju bas prste krenuli s napredninim tehnikama..sad tu tehniku ne mogu nikakako do kraja dovesti jer su im prsti preslabi..prste treba vjebati svaki dan po 2,3 sata da bi svaki dan bili u formi..narodna muzika je extremno teska mogu oni pljuvati i ismijavati se kamo li srece da sviram klasiku a o trilerima da ne pisem..jedna knjiga od 200 strana da se objasni a vjreuj da svaki dan cujem kako bih mogao jos bolje svirati,da se pitam jel to moguce da izlazi iz harmonike
Odgovori