Sta se to desava sa cenama harmonika???

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Sta se to desava sa cenama harmonika???

Post od cupavac »

Pozdrav cijenjenim kolegama forumašima :-)
Drago mi je da je ova tema živnula, i hvala vam na mišljenjima i komentarima s kojima se uglavnom u potpunosti slažem. Činjenica jest da iz dana u dan sve poskupljuje, pa ni harmonike nisu izuzetak, kako nove, tako i polovne. Prije desetak godina se u Italiji mogla kupiti odlična nova harmonika sa a mano tonovima za cca 3500-4000€. Otprilike se toliko kod nas tražilo za relativno dobro očuvane polovne harmonike. Danas za isti novi instrument treba izdvojiti u prosjeku 500-1000€ više nego prije desetak godina, dok se za rabljene kod nas traži i 2,3, pa nekad i 4000€ više. Mislim da su glavni razlozi za takvo stanje na tržištu "stanje svijesti" potencijalnih kupaca, kao i činjenica da su to određeni likovi u Italiji prepoznali, i na tome masno zarađuju. Apsolutno poštujem činjenicu da su određeni modeli harmonika obilježili jednu muzički plodonosnu epohu, neki modeli su svojim tehničkim rješenjima u trenutku lansiranja na tržište bili ispred svog vremena, no da li isti danas vrijede četiri ili pet puta više nego novi kvalitetno i precizno urađen instrument, nebitno kojeg brenda?
Prevara je u oglasima svakim danom sve više i više, čak su i neki Atlantici IV postali legendarni :lol: , školske Weltmeistere je proizvodio Guerrini..., ima svega i svačega :lol:
Siki92
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 27 Dec 2019, 22:31

Re: Sta se to desava sa cenama harmonika???

Post od Siki92 »

S jedne strane ima kompleksaša kojima je važno da na dekli piše Guerrini ili Dallape, što vuče korene iz vremena kada su ovi brendovi bili ekstremno popularni. Baš iz tog razloga se danas kojekakve školske harmonike budže i proizvode u pomenute, a ljudi masovno grizu i kupuju krševe.
S druge strane, gotovo sva naša muzika je snimljena na ovim harmonikama pa smo pomalo navikli na njihovu boju i sadržajnost tona, što je nepravedno bacilo u senku brendove koji su možda imali bolja mehanička rešenja i unutrašnju arhitekturu, a samim tim i akustiku.

Nego, šta mislite o Siwa&Figli i Piatanesi harmonikama? Nedavno sam imao priliku da čujem jedan od Siwa&Figli modela i utisak je bio dobar što se tiče tona. Međutim, nisam imao priliku da probam. A za Piatanesi sam čuo da je odnos cene (oko 4500e) i kvaliteta dobar.
Izvinjavam se što sam odlutao od same teme!
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Sta se to desava sa cenama harmonika???

Post od sampionce »

Ma nisu druze u pitanju nikakvi "kompleksasi", kako ih nazivas... u pitanju je (pre)velika investicija i ljudi ne zele, prirodno, da eksperimentisu s nekim drugim brendovima pa idu "na sigurno", tj. na ono sto je provereno i sto daje odredjen kvalitet zvuka na koji su navikli i koji traze.

Da li postoje bolji, kvalitetniji instrumenti, koji bolje zvuce? Verovatno, ali to -kvalitetniji- prvo treba definisati da bismo mogli da poredimo. Sve ostaje u zoni magle, zasnovano na subjektivnom dozivljaju ("ma najbolja ti je Guverinka") a malo objektivnih parametara. Ukoliko se tome doda da ni najbolji zivi majstori NE ZNAJU sta to daje "najbolji" ton (koji svi trazimo) onda to jos vise komplikuje pricu, u kojoj jedino nakupci poentiraju.

Ono sto POUZDANO znam (a o tome smo ovde doooosta elaborirali) jeste da ni "sareni faseni", ni "or'ginalni Binći (ili kakav god) ton", ni drvena (a ne metalna) kabina nisu garancija vrhinskog tona, vec... sve to, plus... debljina i kvalitet drveta korpusa, kvalitet i obrada drveta fasena, kako su tonovi ugradjivani i obradjivani, dihtacija, zazori, itd. itd.

Kao sto vidis, prevelika jednacina sa prevelikim brojem nepoznatih, ali ono sto jeste poznato jeste da su vec pomenuti brendovi u jednom istorijskom momentu, slucajno ili ne, nasli odredjene kombinacije (kod odredjenog broja, ne svih! instrumenata) koje daju taj prepoznatljiv zvuk. Zbog razlicitog spleta okolnosti te firme vise ne postoje i sa njima nestaje ta misterija. Mozda je i bolje tako...
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Sta se to desava sa cenama harmonika???

Post od sampionce »

I jos nesto, a ovo je kljucno (!)... nece nam taj, najbolji zvuk dati najskuplji, najredji instrument vec nasa tehnika, muzikalnost, i nacin na koji i za koga "pravimo" muziku. Sto puta sam se uverio u onu "u Mandušića Vuka", kako u pravim rukama ISTI instrument potpuno drukcije zvuci, verovao ili ne!

Mi precesto zaboravljamo da mi instrument cujemo iz nase, sviracke perspektive, a ona je cesto pogresna, jer... imamo vibracije instrumenta, cujemo tonove sa razlicite daljine (dublji tonovi su nam blizi od visih, fizicki blizi) pa konstatujemo "tanka mi je kabina u visokim", a onda neko drugi uzme tu istu harmoniku i mi se iznenenadimo kako svr drukcije zvuci! Pa, naravno...
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Sta se to desava sa cenama harmonika???

Post od sampionce »

Da se vratimo na temu...

Visoke cene nisu rezultat SAMO necijeg bezobrazluka vec realnog odnosa ponude i potraznje. Ukoliko budemo poceli da bojkotujemo i ignorisemo bezobzirne nakupce i preprodavce instrumenata onda ce se pre ili kasnije (bolje pre!) oni naci u situaciji (ovo sam cuo LICNO od jednog od njih) "jarane, imam 70 harmonika u steku"!
E, na tome i treba i da ostane, ni jednu vise da ne proda! Bar ne po tim idiotskim cenama i da Boga moli da se "izvadi" uopste.

Dakle, razlog tih bezobrazno visokih cena smo MI, obicni korisnici i ljubitelji tog zvuka (ne bitno da li nam to donosi hleb ili ne).

Veruj mi da najveci broj tih magaraca (jer, kako ih drukcije osloviti) uopste ni ne zna da svira harmoniku, niti ima zelje da nauci. Jedino ih zarada interesuje.
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Sta se to desava sa cenama harmonika???

Post od cupavac »

sampionce napisao: 30 Dec 2019, 12:26 Da se vratimo na temu...

Visoke cene nisu rezultat SAMO necijeg bezobrazluka vec realnog odnosa ponude i potraznje. Ukoliko budemo poceli da bojkotujemo i ignorisemo bezobzirne nakupce i preprodavce instrumenata onda ce se pre ili kasnije (bolje pre!) oni naci u situaciji (ovo sam cuo LICNO od jednog od njih) "jarane, imam 70 harmonika u steku"!
E, na tome i treba i da ostane, ni jednu vise da ne proda! Bar ne po tim idiotskim cenama i da Boga moli da se "izvadi" uopste.

Dakle, razlog tih bezobrazno visokih cena smo MI, obicni korisnici i ljubitelji tog zvuka (ne bitno da li nam to donosi hleb ili ne).

Veruj mi da najveci broj tih magaraca (jer, kako ih drukcije osloviti) uopste ni ne zna da svira harmoniku, niti ima zelje da nauci. Jedino ih zarada interesuje.
E to je to! :pozdrav:
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Sta se to desava sa cenama harmonika???

Post od alek »

sampionce napisao: 30 Dec 2019, 12:26 Da se vratimo na temu...

Visoke cene nisu rezultat SAMO necijeg bezobrazluka vec realnog odnosa ponude i potraznje. Ukoliko budemo poceli da bojkotujemo i ignorisemo bezobzirne nakupce i preprodavce instrumenata onda ce se pre ili kasnije (bolje pre!) oni naci u situaciji (ovo sam cuo LICNO od jednog od njih) "jarane, imam 70 harmonika u steku"!
E, na tome i treba i da ostane, ni jednu vise da ne proda! Bar ne po tim idiotskim cenama i da Boga moli da se "izvadi" uopste.

Dakle, razlog tih bezobrazno visokih cena smo MI, obicni korisnici i ljubitelji tog zvuka (ne bitno da li nam to donosi hleb ili ne).

Veruj mi da najveci broj tih magaraca (jer, kako ih drukcije osloviti) uopste ni ne zna da svira harmoniku, niti ima zelje da nauci. Jedino ih zarada interesuje.
Druže, za svako slovo koje si napisao si u pravu. Apsolutno se slažem sa tobom, isto tako mislim. Bojkot ok ako imaš dobru harmoniku ali evo uzmi primer da ja tragam za dobrom harmonikom. Kako da ih izbojkotujem?
Ti šverceri koje si spomenuo, osim što ne znaju da sviraju veliki broj njih su prevaranti. Šta danas treba da uradi čovek da nađe pristojnu harmoniku za pristojnu sumu a da ga neko ne zajebe?

:svirac:
BaroConcerto
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 21 Nov 2019, 19:54

Re: Sta se to desava sa cenama harmonika???

Post od BaroConcerto »

Treba da ode u Švedsku i tamo kupi harmoniku, ali ne od balkanca nego od Šveđanina 🤔🤔
Jaric_T_Zivadin

Re: Sta se to desava sa cenama harmonika???

Post od Jaric_T_Zivadin »

BaroConcerto napisao: 31 Dec 2019, 08:38 Treba da ode u Švedsku i tamo kupi harmoniku, ali ne od balkanca nego od Šveđanina 🤔🤔
To si u pravu. I svakom preporucujem da to odradi pre nego da kupuje ovde macku u dzaku (90% slucaja) sa prepumpanom cenom.
Mada treba pozuriti. Vec se skandinavke prodaju iz trece-cetvrte ruke i cena im sve vise skace. Pre su neke sonole (guerrini) kupovali za 800e. A sad ako ides preko svercera, dodje te do 2000e. Neki "strucnjaci" vec ovde prodaju tako nepreradjene cak za 3000e, Valjda im skoci vrednost cim prenoce kod njih... Vec ih nakupci prodaju za 4500-5000e uz pricu o kvalitetu (sto ruku na srce i jeste tacno), ali ne kaze koliko se ugradio. Nakupce zaobilaziti u sto sirem luku! Jer on i kad odradi preradu kod nekoga, gledace da sto vise zakine i da sto manje para ulozi.
Kale
16 basova
16 basova
Postovi: 17
Pridružio se: 09 Jan 2012, 23:07

Re: Sta se to desava sa cenama harmonika???

Post od Kale »

BaroConcerto napisao: 31 Dec 2019, 08:38 Treba da ode u Švedsku i tamo kupi harmoniku, ali ne od balkanca nego od Šveđanina 🤔🤔
Tačno.Žvim u švedskoj i znam iz prve ruke. Naročito je velika ponuda dugmetara,gde se cassotto 2/2 može naći (prva ruka) već za 900-1000 eura.Klavirke cassotto su postale puno ređe (šveđani sviraju 75-80 % dugmetare, a i naših prekupaca je sve više). Švedski servisi i prodavnice u mom kraju kažu da klavirke cassotto budu prodane našim kupcima već u roku 48 sati od objave oglasa (!). Moj savet privatnim kupcima (prije svega klavirki) je da prate intenzivno oglase i budu spremni da odmah ponude približno realnu cenu( npr 2500 eura ili više ,zavisno od instrumenta, jer prekupci retko idu preko tih iznosa ..).
Odgovori