Harmonika rucni rad

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Odgovori
blueblues
16 basova
16 basova
Postovi: 34
Pridružio se: 24 Nov 2015, 02:23

Harmonika rucni rad

Post od blueblues »

Pozdrav forumasi i poznavaoci harmonika. Ja se nadam da ovo moje pitanje postavljam na pravo mesto jer tice se i nekih oglasa gde ima da se nude harmonike. negde vidim u oglasima pise "harmonika je rucni rad" pa mi nije skroz na skroz jasno da li to uopste nesto vredi kad se napise u oglasu recimo jer koliko znam svaka harmoika je rucni rad tj sklapaju je ljudi rucno. Mozda ja nesto ne znam sta time hoce da se kaze i treba li da to uzimam u obzir kad trazim harmoniku i kad uporedjujem cene? Hvala
Bane87
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 17 Sep 2018, 18:17

Re: Harmonika rucni rad

Post od Bane87 »

Pozdrav, kada se kaze da je harmonika RR, to znaci da je sklapana u Srbiji ili na Balkanu :D
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Harmonika rucni rad

Post od Koca »

A koliko vredi to moras probati, ima i dobrih primeraka ali su retkost.
blueblues
16 basova
16 basova
Postovi: 34
Pridružio se: 24 Nov 2015, 02:23

Re: Harmonika rucni rad

Post od blueblues »

Hm ali ima oglasa gde pise HARMONIKA RADJENA PO NARUDZBINI U ITALIJI RUCNI RAD. Da nije to samo caka da skrene paznju manje informisanim kao sto sam ja pa da se uhvatim za to RUCNI RAD kao da je to nesto wow ko Rols Rojs :lol: E sad sta ove harmoniek sto se ne rade po narudzbini one se ne rade rucno nego ih robot sklapa ili sta? :D Nekako mnogo konfuzije barem meni :?
adonis86
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 20 Nov 2018, 10:55

Re: Harmonika rucni rad

Post od adonis86 »

Ja kako sam shvatio tokom istrazivanja: Harmonike su radjene, i dan danas se rade rucno u Italiji u Castelfidardu. Po talijanskom kvalitetskom nadzoru. Eh, u to vrijeme su Juge narucivali djelove iz italije i sklapali harmonike takodjer rucno u Jugoslaviji, i navode ih pod "rucnim radom". To znaci da harmonika nije pod istim kvalitetskim nadzorom talijana radjena. S tim, moze biti dobra a moze biti i losijeg kvaliteta. Treba je probati.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Harmonika rucni rad

Post od Koca »

Nisu svi kupovali 1.klasu tonova i ugradjivali, ostalo bi se moglo nastelovati.
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Harmonika rucni rad

Post od zex »

"Rucni rad" podrazumeva da harmonika nije izradjena u fabrici, nego je napravljena u malim majstorskim radionicama sa nalepljenim nazivom poznatog brenda, pa takve harmonike nisu originalne.
Najveci broj ih je napravljen u Srbiji/na Balkanu sa nalepljenim brendom Dallape i Guerrini, kao kad bi neko u svojoj garazi sam napravio auto i zalepio znak mercedes. Naravno, to ne znaci da tu nije bilo i dobrih instrumenata, ali svakako nisu proizvedene u istoimenim fabrikama u Italiji, sto im sigurno umanjuje i trzisnu vrednost, a u velikom broju i kvalitet izrade. Iako je Italija poznata po velikom broju fabrika harmonika, takodje je bilo i malih majstorskih radionica koje su mogle napraviti i "rucni rad".
Kvalitet takvih harmonika diktira i izbor delova koji se ugradjuju, kao sto rece Koca, a naravno i majstor.
blueblues
16 basova
16 basova
Postovi: 34
Pridružio se: 24 Nov 2015, 02:23

Re: Harmonika rucni rad

Post od blueblues »

Hvala svima na objasnjenjima. Ja sam do sad mislio da ako pise RUCNI RAD da je to nesto sto bi dalo na ceni i kvalitetu harmonike al ono ispada da ne mora biti tako. Fama oko rucnog rada je razbijena :bliss:
Odgovori