Sviranje Terce / Drugi Glas.

O tehnici sviranja.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od Koca »

Pa da, lepo kaze Pavke da je master opstinski registar, tj. kada se ulazi u opstinu sa svatovima na vencanje gde se vise dernjaju nego sto pevaju, necujes se ni na masteru akordski. Svakako je za uvo lepse kabina ili organ ali za harmoniku je korisniji master jer se manje opterecuju kozice i tonovi tj. raspodeljuje se vazduh na sva 4 glasa. Pa treba sacuvati instrument. Ko ume da slusa muziku i samo da peva to je druga prica.
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od cupavac »

:svirac:
Koca napisao: 18 Jan 2021, 14:07 Pa da, lepo kaze Pavke da je master opstinski registar, tj. kada se ulazi u opstinu sa svatovima na vencanje gde se vise dernjaju nego sto pevaju, necujes se ni na masteru akordski. Svakako je za uvo lepse kabina ili organ ali za harmoniku je korisniji master jer se manje opterecuju kozice i tonovi tj. raspodeljuje se vazduh na sva 4 glasa. Pa treba sacuvati instrument. Ko ume da slusa muziku i samo da peva to je druga prica.
Bravo! To je to! :pozdrav: :svirac:
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od mali harmonikas »

na suvo nema druge nego razvuci..kakav triler kabina to se ne cuje..to se pali poslije kad se svira na uho..
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od sampionce »

Након овако детаљних елаборација не знам шта бих додао... :?
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od sampionce »

Био сам убеђен да је ово форум који се бави темама везаним за стварање музике овим племенитим инструментом, а не буке!

С најискренијим жаљењем гледам на "хармоникаше" који користе мастер регистар, чак и у поменутим условима...
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od Koca »

Ma za galamdzije koji ni ne znaju za muziku ja bi duv'o u trubu pa cik da se neko dere dok sviram, odmah bi mu svirno na uvce.😁
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od Koca »

Kada je moj brat dobio cerku dosao sam sa harmonikom, svima je vidim bilo drago, no jedna baba se toliko raskokodakala da je celu atmosferu narusila neumesnim kricima da sam stao i gledao dali ce da primeti da sam zbog nje stao. Jok, to kokodace ne vredi ni master na 3+1 Guerrini superior 4 koju sam tada imao.
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od cupavac »

Koca napisao: 18 Jan 2021, 18:56 Kada je moj brat dobio cerku dosao sam sa harmonikom, svima je vidim bilo drago, no jedna baba se toliko raskokodakala da je celu atmosferu narusila neumesnim kricima da sam stao i gledao dali ce da primeti da sam zbog nje stao. Jok, to kokodace ne vredi ni master na 3+1 Guerrini superior 4 koju sam tada imao.
Da, to sam doživio više puta, da bi se zbog takvih skroz utišao, ili prestao svirati, al džaba, ako ih netko od gostiju ne umiri, teško da će sami uvidjeti da su nekulturni i da smetaju. Težak je to posao, ima zaista lijepih trenuka i dragih ljudi, al ima i "teretnjaka"..... :roll:
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od zex »

Ima zaista raznih situacija sto se ambijenta i galame tice, ali sa nekim stvarima se zaista ne slazem, pa makar ih i Pavke izgovorio. Skoro svaki registar na harmonici ima svoju ulogu i moze vrlo lepo da se iskoristi, ne znam zasto toliko otpora prema master-u. Pavke prati jedan stil Radojke Zivkovic koji je pretezno legato, mekan, topao, romantican, ali podjite od Krnjevca, Jovice, Novice, da ne nabrajam dalje - Master registar je vrlo koriscen u mnogim kompozicijama.
Naravno, danas se sve promenilo i u izboru harmonika, mikrofona, ozvucenja, itd sami harmonikasi su tehnicki mnogo napredniji ali izrazom i idejom daleko siromasniji.
A ovo sto je iznad neko napisao da ne svira forspil nego na master vuce akorde, nemam komentar - osim da predje na bubanj, eventualno :lol:
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od mali harmonikas »

zex napisao: 18 Jan 2021, 21:44 Ima zaista raznih situacija sto se ambijenta i galame tice, ali sa nekim stvarima se zaista ne slazem, pa makar ih i Pavke izgovorio. Skoro svaki registar na harmonici ima svoju ulogu i moze vrlo lepo da se iskoristi, ne znam zasto toliko otpora prema master-u. Pavke prati jedan stil Radojke Zivkovic koji je pretezno legato, mekan, topao, romantican, ali podjite od Krnjevca, Jovice, Novice, da ne nabrajam dalje - Master registar je vrlo koriscen u mnogim kompozicijama.
Naravno, danas se sve promenilo i u izboru harmonika, mikrofona, ozvucenja, itd sami harmonikasi su tehnicki mnogo napredniji ali izrazom i idejom daleko siromasniji.
A ovo sto je iznad neko napisao da ne svira forspil nego na master vuce akorde, nemam komentar - osim da predje na bubanj, eventualno :lol:
Ja nisam napisoa da sviram melodiju u akordima ako se to može ja bih da mi netko pokaze..a tko ima problem i ne razumije sta je master ja cu ga pozvati na slijedecu svirku pred 30 ljudi u restoranu ili bilo gdje pa neka svira na kabini..svirka ce mu zavrsiti nakon 15 minuta
Odgovori