Tehnika rotacije zgloba

O tehnici sviranja.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od sampionce »

"Људи моји, је ли то могуће?! Лудница, шта је ово..."
IgorSb
16 basova
16 basova
Postovi: 47
Pridružio se: 14 Nov 2020, 15:39

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od IgorSb »

svi se zarotirali :svirac:
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od mali harmonikas »

spigy napisao: 16 Feb 2021, 17:05 @mali harmonikaš
Ne bih se složio niti sa zadnjim niti sa predzadnjim postom.

Naravno da se uči svirati po notama, bar Nikola uči tako, za druge ne mogu reći....
A što se mene tiče ja sam morao ionako učiti otpočetka jer ništa oko muzike nisam niti znao...

Uostalom ne kužim šta si se toliko napalio protiv te tehnike, ako te smeta što drugi to pokušavaju naučiti nemoj ih odgovarati od onoga što žele nego pljuni u ruke pa uzmi ljude i počni ih podučavati svoju "ispravnu tehniku".
Trebao bi biti sretan i ponosan što ljudi pokazuju interes za instrument koji i sam sviraš i voliš i po meni to bi samo trebao podržati a ne demotivirati ljude. To ti je onako moje mišljenje....

Ja sam mišljenja da nema prave ili krive tehnike sviranja harmonike, svakakvim tehnikama različiti ljudi sviraju na vrhunskom nivou a različite tehnike i postoje zato što ima jako puno različitih ljudi različitih karaktera i svakoj osobi paše nešto drugačije.
Kao što imaš npr. razne stilove sviranja, netko voli Mirka Kodića, neko Pavketa, neko Borka i da ne nabrjam dalje ali nije nužno da nekome svi oni pašu.....

Uglavnom, bez ikakve uvrede ikoga, budi pozitivan i podrži ljude u njihovom naumu i nemoj biti negativan i odgovarati ljude od nečega što ti smatraš neispravnim..... neispravno je za tebe, dok je za druge isto to savršeno ispravno.
Rođo da ti nesto objasnim sasvim mi je svejedno hoce li neko svirati i laktom ili nogama..ako hoce neko svirati pogresno pa opet ok ali pravo imam i hocu izreci sto je lose a sta ne,hoce li neko poslusati ili ne opet mi je svejedno..
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od mali harmonikas »

Ja sam u svojim postovima obrazlozio misljenje o rotaciji,to misljenje nije moje muzicke malenkosti vec ljudi koji su prosli dosta toga kroz muziku..objasnio sam zasto je ta tehnika nepotreba zbog cega se izbjegava i zasto ju koriste neki.ako je potrebno mogu i ponoviti razloge 1)sviranje i pojedini segmenti sviranja toliko su komplicirani da rotacija zgloba dodatno predstavlja mentalno opterecenje sviracu2)ako uzmemo da svirac mora paziti na puno detalja kad svira rad mjehom, ritam, polozaji ruke i prstiju kod sviranja, sviranje lijeve ruke,jasno je da rotacija samo dodatno optrecenje 3)ono sto se postize rotacijom postize se na drugi nacin puno prirodniji i brzi nacin..4)ideja za rotacijom dosla iz dva razloga prvi da se na klavirnoj harmonici pokusava dobiti oština sviranja kao kod dugmetare ,drugi razlog jer kod sviraca koji nemaju razvijenu snagu-elasticnost prstiju dovoljnu da se svira triler 4 prstom pa se neko sjetio da je dobro 4 prst "nabiti" zglobom u klavijaturu..milism takoder da ta tehnika je krenula od onih koji su zavrsili muzicke skole ali su sve svirali legato tehnikom ,koja se ne može primjenjivati u sviranju kola..

Ja nemam nista protiv neka svira ko kako hoce ali moj postovi samo su htjeli obratiti pozornost da postoji i druga tehnika sviranja s istim efektom
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od guerini »

Ne slazem se da je ta tehnika nepotrebna.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od mali harmonikas »

kad sviras s tri prsta onda ti je potrebna pomoc..
Odgovori