Balkanski štim

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Balkanski štim

Post od Koca »

dugmetarac78 napisao: 20 Feb 2024, 16:35 Ravan štim je za uglavnom koncertne harmonike i te neke priče, tremolo je skoro pa obavezan za naše podneblje, samo zavisi u kolikoj meri i kako se radi. Ima više caka oko tremoliranja soprana, tako da se dobije oštar vanjski bandoneon (guerrinski SAX) ali unisono-"ravno" štimanje je kao supa bez rezanaca :lol: :svirac:
A jesi li razmisljao da dobijes to sto si napisao a takodje ostar i mutavi bandoneon, obou, kao i harmonium, a da tremoliras iskljucivo violin, mussette i acordeon? Znaci mozes dobiti rezance po zelji a sve ostalo krem supa. Jedino se supa dugo kuva.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Post od dugmetarac78 »

Hebao ga you! Pa lepo sam napisao da ima više caka, znači neće da može sve. To znam o i ti i ja. Samo kažem da 100% ravan štim nije dobar. Daj neki link nekog armunikaša da čujemo ko svira na potpuno ravan štim (mislim na ove naše muzičare)
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra

Post od Koca »

Sto je bitno to? XX nekih ljudi svira ravno i tako traze da im radim. Zar nije ovo dovoljno da su ukusi razliciti? Tu se svaka prica zavrsava pa ko sta voli nek izvoli. Ja licno imam ravno ko Srem stimovanu hamoniku i ni koji drugi stim mi ne pase kao sto odavno znas. Mnogi uopste ne vole tremolo. Stizu i ove preradjene Svedjanke do mene od poznatih majstora i isto ravne. To ne znaci da nema i svebovanih.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Post od dugmetarac78 »

Pa jest' i to što kažeš, i bez nogu igraju šah. :lol: :lol: :lol: :lol: :svirac: :roll: :P :o :? :D :o :shock: :roll: :| :svirac: :svirac: :cry:
Striphio
Nema harmoniku

Post od Striphio »

I ja bih volio da neko ko ima dobro uho za to i poznaje materiju, linkuje neki kvalitetan snimak od nekog dobrog harmonikaša gdje se dobro čuju registri violin, muset... da kaže 'ovo je ravan štim', ovo je otprilike 2, 3 herca i sl. Na primjer, ovaj najnoviji snimak na fejsu gdje vlada panović svira novog prezidenta, pa kad svira violin... ili onaj snimak na yt Sabbatini Balkan Evolution // Represented by Nikola Zarić...
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra

Post od Koca »

Imam ja neke svoje snimke na ravno i na 2 hz razlike mogu ti poslati.
Striphio
Nema harmoniku

Post od Striphio »

Koca napisao: 20 Feb 2024, 23:41 Imam ja neke svoje snimke na ravno i na 2 hz razlike mogu ti poslati.
Hvala puno na pomoći i razjašnjenju :)
Odgovori