Kako svirati improvizacije?

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Korisnikov avatar
korgovac
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 24 Mar 2011, 21:49
Lokacija: BG

Kako svirati improvizacije?

Post od korgovac »

Veliki pozdrav kolegama harmonikasima :oregoniansmile: Ovo pitanje me vec odavno muci i koga god pitam odgovor je- slusaj dosta improvizacija da ti udju u uvo, upotrebi mastu, uvo...
a zar ne postoje neka pravila i za improviziranje recimo u dzezu, kao sto postoje za sviranje bilo koje pesme ili melodije? Znam da treba maste i rutine za to al ja bih voleo da neko pokusa i da objasni teoretski :geek:
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Kako svirati improvizacije?

Post od Ukika »

uh... teorija i i improvizacijaa.... tesko

sa ovo mojeg malog skustva mogu reci, da treba to da ide samo iz duse, da treba dosta da slusas, i da imas lepu tehniku kako bi sve sto zamislis mogao da odsviras, mada se tu en razmislja mnogo, ali jednostavno da ti ruka slusa glavu i dusu, i ako te orkestar prati samo da se drzis harmonije, i to je to....

i opet jako puno vezbe, i slusanja, jer muzika se uci pre svega slusanjem (kako si naucio da govoris), ali naravno moramo se opismenjavati i tehniku usavrsavati... :D
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako svirati improvizacije?

Post od accordionist »

Sviranje improvizacije ti je zapravo komponovanje u realnom vremenu. Slazem se da je za to potrebna ideja, inspiracija i dobra tehnika da tu ideju pretocimo u ono sto smo zamislili. I to sto Ukika rece, to je kao ucenje jezika. A kad ucimo novi jezik, moramo i gramatiku da znamo, to jest teoriju. Sve to moze da se postigne slusanjem muzike dok ne udje u uvo i vezbanjem, ali ako uz to primenimo i teoriju bice nam jos lakse da dodjemo do toga i pre svega da znamo sta sviramo i zasto je to sto sviramo bas tako. Svaka melodija moze da se objasni muzickim pravilima. Ako se poznaju ta pravila improvizovanje je mnogo lakse. Stolecima se muzika usavrsavala koristeci ta pravila.

Melodija i improvizacija se baziraju na akordima i lestvicama. Lestvice se baziraju na matematickim principima i muzickim tradicijama. Muzicke tradicije se pak baziraju na ljudskim shvatanjima, istoriji, religiji...
Moras znati sledece stvari kako bi improvizovao na najbolji nacin:
Prvo moras znati lestvice i akorde u svakom tonalitetu.
Zatim moras znati sve obrtaje akorda i tehnike izgradnje melodije.
Moras vezbati tako mnogo da mozes svirati melodijsku liniju bez da razmisljas o skalama i pravilima
Moras nauciti da formulises, da zapocnes i zavrsis frazu iz svakog dela takta.
Vezbanje sluha!

Dakle, opet se vracamo na to da bez inspiracije i vezbanja nema nista, to je svakako najpotrebnije. Teorija nam samo pomaze da na sto laksi nacin i bez lutanja dodjemo do toga.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako svirati improvizacije?

Post od Bata Kanda 73 »

Bravo accordionist! Da je bolje receno nebi valjalo.Vidi se da se bavis muzikom studiozno i narvno iz ljubavi,isto tako se vidi da si znacajno i opismenjen.Odgovor na ovo pitanje nije mogao da bude precizniji,kraci a opet dovoljno detaljan.Kako bese koji instrument sviras?Pozdrav
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Kako svirati improvizacije?

Post od Ukika »

@accordionist Svaka cast!

Covek je objasnio :D
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako svirati improvizacije?

Post od accordionist »

Bata Kanda 73 napisao:.Kako bese koji instrument sviras?Pozdrav
Sada sam se dokopao do Guerini iz sedamdesetih godina, najplodnije godine u istoriji proizvodnje :) Pozdrav
Korisnikov avatar
korgovac
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 24 Mar 2011, 21:49
Lokacija: BG

Re: Kako svirati improvizacije?

Post od korgovac »

Hvala accordionist. Ovaj tvoj post mi je otvorio oci :) Potrazio sam neke tekstove o lestvicama i harmonijama. Sad drugacije slusam improvizacije nego ranije; pronalazim koje skale idu kroz nju, koji akordi... Ziveli! :oregoniansmile:
ivanec
16 basova
16 basova
Postovi: 27
Pridružio se: 06 Jul 2011, 02:30

Re: Kako svirati improvizacije?

Post od ivanec »

Ovo je stvarno bilo od pomoci.Zbilja ima pravih znalaca ovdje..Hvala Acordionist pozz
Casper_8
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 08 Mar 2012, 22:46

Re: Kako svirati improvizacije?

Post od Casper_8 »

Svaka čast accordionist-u na odgovoru,sve je u pravu :D ako te zanima taj (kako ga mnogi zovu) "džez fazon" probaj nešto ovako:
Nauči blues skalu (ima 7 tonova-za razliku od "obične" koja ima 8,pa će ti biti malo teže da se navikneš) i dok nju sviraš u desnoj, u lijevoj ruci (pričam o klaviru-klavijaturi) imaš samo jedan laki silaz.(ovo je u suštini bliže blues-u nego jazz-u ali će ti se svidjeti :) ) Evo da probam objasniti koliko mogu:

Lijeva ruka :
blues skala izgleda ovako
polustepeni: I (1.5)II (1 0.5 0.5 1.5 1
stupnjevi: I II III IV V VI VII

npr od C bi išla: :cry:
C,Eb,F,Gb,G,Hb(naše "be"),C
od D:
D,F,G,G#,A,C,D
itd..
što se tiče desne cruke imaš samo silaz tipa
1 1 0.5
I II III IV
što bi od C išlo (po akordima-prvi je mol,ostalo su durovi)
c,Hb,Ab,G
ili od D
d,C,Hb,A
Za razvijanje ideja i mašte malo slušaj nešto tipa ovo :ijuju:
ili ovaj radio(bilo koji kanal).
Nadam se da sam bio koliko-toliko jasan i da sam pomogao.
Casper_8
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 08 Mar 2012, 22:46

Re: Kako svirati improvizacije?

Post od Casper_8 »

Casper_8 napisao: Lijeva ruka :
blues skala izgleda ovako
polustepeni: 1.5,1, 0.5 , 0.5 , 1.5 , 1
stupnjevi: I II III IV V VI VII

1 , 1 , 0.5
I II III IV
Zamijenio sam lijevu i desnu ruku, i malo me zeza editor oko ovih polustepena :)
Odgovori