Deklo - napravi sam

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Deklo - napravi sam

Post od harmonistak »

Zanima me da li bi se deklo moglo napraviti rucno, po zelji. Vidjeo sam na internetu mrezicu za deklo i jos nekih dijelova. Od cega je deklo? Da li je to neki aluminijumski lim ili plastika?
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Deklo - napravi sam

Post od alibaba40 »

Pa jeste ima i od aluminija i od plastike ali pitanje je kako ga napraviti?
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Deklo - napravi sam

Post od harmonistak »

pa to i mene zanima da li se moze napraviti rucno ili je za to potrebno mnogo specificnog alata
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Deklo - napravi sam

Post od alibaba40 »

Ne znam prijatelju po tom pitanju moramo uhvatiti BataKandu on oko toga ima pojma ja sam ti ko tutabugarin za te stvari ali razmisljam nekom logikom.Na primjer na mojoj delapi je dekl dole iz sumadije sa orlovima ili golubovima jebemli ga ne znam sta je ali u glavnom prijatelj koji radi harmonike u hrvatskoj u karlovcu molio me da mu prodam jer kaze musterije koje mu donose harmonike na opravak traze te deklove i ne pitaju za cijenu e sad sto se mene tice jest da je ovaj ljepsi za pogledati nego obicni aluminijski ali ne znaci mi puno meni je bitno da mi harmonika radi ko sat.pozzzzzzz :psdda:
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Deklo - napravi sam

Post od harmonistak »

ja sam ti vise za moderniju opciju. na mojoj dalapi je deklo kakvi jos nisam nigdje sreo. plasticno je u romboidima a ispod aluminiumska folija. stvarno dobro izgleda. opet sve je stvar ukusa
zoran1313
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 25 Apr 2011, 23:33

Re: Deklo - napravi sam

Post od zoran1313 »

harmonistak napisao:ja sam ti vise za moderniju opciju. na mojoj dalapi je deklo kakvi jos nisam nigdje sreo. plasticno je u romboidima a ispod aluminiumska folija. stvarno dobro izgleda. opet sve je stvar ukusa
Poštovanje drage kolege.
Deklo harmonike je prvo što su uoči kada se gleda u harmoniku i na njemu je obično grb proizvođača.U zadnje vrjeme mogu se kupiti harmonike sa par različitih dekla (napr.hohner)pa ih možete po ukusu sami mjenjati.Neke harmonike imaju ispod dekla male rezonantne dodatke ,pa ček i klapne koje mjenjaju i sam zvuk,nešto kao imitacija kabine, znači pored estetike ima i određenu tonsku funkciju.Uglavnom svi bolji proizvođači harmonika veliku pažnju daju na dizain dekla.Neki od servisera su se specijalizirali za izradu unikatnih dekla što je u startu velika investicija ali mislim da se brzo isplati jer unikat je unikat i da se dobro naplatiti.Uglavnom se rade od alumionijskih elemenata kao i lakih legura,ponekad i rosfraj.U većini slučajeva se presvlače celuloidom i onda postavljaju razni ukrasi ili natpisi zavisno od želje naručioca.Da promjeni izgled harmonike ,to je sigurno, imao sam priliku vidjeti razliku.Pri izradi se mora voditi računa da materijal i veličina proreza nepromjene boju prijašnjeg tona.Opet napominjem sve je stvar ukusa ,a sami smo svjedoci da u današnje vrjeme ambalaža prodaje proizvod ,pa tako se tržišna politika odrazila i na same harmonike.Većina prosječnih harmonikaša obično prvo pažnju posvete izgledu pa tek onda boji i kvaliteti tona i mehanike.Pozdrav od Zorana (serviser iz Dubice BiH)
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Deklo - napravi sam

Post od alibaba40 »

.Pozdrav od Zorana (serviser iz Dubice BiH)



Evo ga ljudi to je taj majstor Zoran iz Dubice napokon se javio,i sve sto vas interesuje pitajte ga pozdrav.
Vrh
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Deklo - napravi sam

Post od Dallape 1960 »

Meni je najlepse deklo kao sto ima Mirko Kodic na svojoj Dallape ono sa belim orlom.. :jdishddf: ili crno sa cirkonima ali covek mi za njega trazio 270 eura :asdfnjo: tako da sam momentalno odustao!!!!!
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Deklo - napravi sam

Post od alibaba40 »

Jbg koliko para tolio muzike :hmmm:
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Deklo - napravi sam

Post od Dallape 1960 »

Ne mogu da verujem koliko su skupi dekli za harmonike..da ne poveruje covek..od 100 do 500 eurica.. :asdfnjo: kao ciscenje i stimovanje harmonike :asdfnjo: ludilo :asdfnjo:
Odgovori