Omer Pobrić

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Odgovori
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Omer Pobrić

Post od guerini »

Omer Pobrić, maestro bosanske sevdalinke i jedan od njenih najznačajnijih kompozitora, rođen je u Tešnju 8. septembra (neki izvori navode i 8. august) 1945. godine, gdje je završio osnovnu školu i proveo svoje djetinjstvo. Srednju školu završava na Ilidži, pokraj Sarajeva. U Sarajevu je apsolvirao na Prirodno-matematičkom fakultetu, odsjek biologija-hemija.
Ljubav prema muzici naslijedio je od majke Zlate i brata Rušte. Na pitanje kada je počeo svirati, uvijek je odgovarao: "Ne znam, ja sam zajedno s harmonikom rastao u majčinom krilu". Bio je osnivač i direktor Instituta sevdaha koji se nalazi u Mulićima, Visoko, gdje je i živio. U svojim knjigama je zabilježio skoro 1.000 sevdalinki.
Preminuo je 20. januara 2010. u toku vožnje, na putu Sarajevo - Visoko.

Slika
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Omer Pobrić

Post od Dallape 1960 »

Velikan harmonike zaista..E sada niko nije kriv sto je u Bosni ziveo i stvarao Bog Jovica Petkovic..pa je mozda i Omer kao i svi ostali kada je sevdah u pitanju ostao u senci cika-Jovice.. sve u svemu Naklon Maestru Omeru Pobricu za sve sto je uradio kada je Muzika u pitanju..
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Omer Pobrić

Post od Bata Kanda 73 »

jbga,kad me dallape 1960 preduhitri sa komentarom :) pa jedino sto mi ostane je da se slozim :lol: sa komentarom.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Omer Pobrić

Post od Dallape 1960 »

:depkvk: :jdishddf:
Odgovori