Bata Kanda

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Bata Kanda

Post od Dallape 1960 »

BRAVO..Nemam ni reeci da dodam ili oduzmem..ja sam u prethodnom postu i naglasio da se izvinjavam ako neko bude uvredjen,ali stvarno za mene su ove legende sa Bata Kandinog spiska i jos par njih druga dimenzija kada je harmonika u pitanju, i samo ne volim kada neko mesa "babe" i "zabe"..stvaraoce, ljude koju sviraju i stvaraju dusom, i svirace harmonike..zato sam mozda tako i reagovao.. Razmislite samo u kakvim su su uslovima radile i stvarale pomenute legende pre 30 40 ili 50 godina , a koliko su nam toga vrednog ostavile iza sebe..a u kakvim uslovima se danas radi, i kakva se muzika stvara..
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Bata Kanda

Post od alibaba40 »

Bravo Dallape,u potpunosti se slazm sa ovom tvojom recenicom u kakvim se uslovima radilo prije a kakvim danas,koliko je kvalitetnih muzicara i kvalitetnog blaga ostalo iza njih.A pogledajmo danas katastrofa.Ja bih to gledao ovako:svi ovi stariji muzicari bez obzira o kojem se instrumentu radi,sa moje strane zasluzuju veliko postovanje i respekt.Ne bih komentirao ko je od jjih bolji ili pismeniji jer ih nisam ja dostojan da to komentarisem.Ali mogu slobodno reci svaki od njih ima svoj stil sviranja i svoju dusu,pa cak i Mi mali amateri bez obzira ko je kod koga ucio,svako se razlikuje po svom stilu kojeg svira.E sad svako od nas ima
svog ljubimca kao npr.ja moj je, ja to ne krijem,Mirko Kodic, i pored njega moze biti sto Kemisa ili bilo koji drugih Mirko je jednostavno moj ljubimac i zato ne bih htio komentirati koje los a ko dobar,jer ja ih sve obozavam jer to su ljudi koji su ostavili nesto iza sebe,naravno govorim o muzicarima starijim i onima koji vise nisu medju nama neka im je vjecna slava.A ovim turbovcima novima i njima vjecna slava da se sto prije
zavrse.Poz.
mirche36
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Bata Kanda

Post od mirche36 »

Micha56 ako nisi nasao video snimak od Kandoro kolo od Bata Kande imam ja pa mogu da postavim
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Bata Kanda

Post od micha56 »

Veliko hvala mirche36, nasao sam i sve je u redu.

Pozdrav.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Bata Kanda

Post od accordionist »

Vladeta Kandić. Verovatno najbolji harmonikaš svih vremena na ovim prostorima i jedini domaći bi-bap car.
Staga-daga, dig-di, lili-lili-lili...Gu, gu - sta, sta, oj la la la la!

Vukajlija

:jdishddf:
Korisnikov avatar
Salle1010
120 basova
120 basova
Postovi: 134
Pridružio se: 23 Sep 2011, 14:02
Lokacija: Cuprija

Re: Bata Kanda

Post od Salle1010 »

Dallape 1960 napisao:Razmislite samo u kakvim su su uslovima radile i stvarale pomenute legende pre 30 40 ili 50 godina , a koliko su nam toga vrednog ostavile iza sebe..a u kakvim uslovima se danas radi, i kakva se muzika stvara..
Ziva istina druze,...... tada su ljudi komponovali po "osecaju melodije", a danas se to radi poznavanjem rada na racunaru i po "osecaju ritma" - ja to volim tako da kazem :D
Danas je to brdo skala (kao sto rece neko) ubacenih i gde mogu, ali i gde im nije mesto - jednostavno nema duse, samo dokazivanje tehnike!
Bata Kanda je izuzetan umetnik i svi znamo kako on oseca muziku i istovremeno improvizuje reccama - neponovljivo!
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Bata Kanda

Post od accordionist »

Jos jedan tekst koji opisuje velikana:

Vladeta Kandic, zvani Bata Kanda, jedan je od izvanrednih solista na klavirskoj harmonici, koji svira narodnu muziku iz svih krajeva bivse Jugoslavije a isto tako rumunsku i bugarsku narodnu muziku. Istaknuti je instrumentalista ciganskog melosa sa izvanrednim aranzmanima. Moze se izdvojiti njegov aranzman "Najciganskijeg ciganskog kola", koji predstavlja vrhunski domet. Bata Kanda je univerzalan harmonikas koji voli da istrazuje, pa je jedini izvodjac narodnog melosa koji se ogledao i u oblasti dzez muzike.
ivica77
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 10 Maj 2013, 22:33

Re: Bata Kanda

Post od ivica77 »

Bata Kanda je zaista jedan, neponovljiv. Nazalost u zivotu je doziveo mnogo nepravdi i to je najveci razlog sto sada u ovim godinama svog zivota zna da vro zestoko kritikuje kolege...
Velika je tragedija sto se takav umetnik u svetu mnogo vise ceni nego u Srbiji za koju se cesto puta zrtvovao. Takav je slucaj i sa harmonikom - nasim nacionalnim instrumentom.
Nadam se samo da ce Kanda poziveti jos dugo, jer ima mnogo maestralnih kompozicija koje jos nisu snimljene, a koje su vrhunac njegove genijalne muzike.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Bata Kanda

Post od Webmaestro »

Neponovljivi foršpili :ijuju:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9N2YrSK5kI0[/youtube]
Umetnik
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 16 Dec 2012, 19:26

Re: Bata Kanda

Post od Umetnik »

Batakanda je mnogo muzikalan,kola su mu odlicna...Pavke je njegov ucenik,cak je u mladjim danima svirao skoro isto kao Kanda.Ako ne verujete,poslusaj te pesmu Tozovca"Soferska je tuga pregolema"koju je svirao Pavke pre mnogo godina.
Odgovori