Mikrofon za harmoniku

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Jaric_T_Zivadin

Re: Mikrofon za harmoniku

Post od Jaric_T_Zivadin »

Ne svidja mi se kako je taj lik namontirao sistem... Uglavnom koristio je cicak traku. Jako jednostavno i bez sakacenja harmonike se postave daljinski sistemi. Koristis postojece rupe na dekli. Npr parce lima malo manjih dimenzija od predajnika koje se usrafi kroz postojece rupe na dekli. Na njega se lepi jedna strana cicak trake, a druga na predajnik. Veoma lako se skida po potrebi a nista nisi busio, lepio itd.
Sto se tice mikrofona sa kablom sm 58 radi opasno. Od daljinskih moji favoriti su Shure-ova bubica 184-ka i EV bubica Re 920tx koju licno koristim vec 5 godina. Jeste skuplja varijanta ali radi fenomenalno.
stefan_1202
16 basova
16 basova
Postovi: 18
Pridružio se: 24 Maj 2011, 12:41
Lokacija: Nis

Re: Mikrofon za harmoniku

Post od stefan_1202 »

st_n jel mozes da objasnis kako si povezao ta dva mikrofona i kako je ugradjen potenciometar za jacinu ?
Korisnikov avatar
Weltmeister s4
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 17 Okt 2011, 18:02

Re: Mikrofon za harmoniku

Post od Weltmeister s4 »

Pozdrav kolegama!
Evo da se uključim u raspravu sa mojim iskustvima ozvučavanja harmonike:

Prije nego sam kupio bilo kakav mikrofon pratio sam razne forume pa i ovaj na ovu temu i savjetovao se sa svim koklegama harmonikašima koji su nekad ili sad koriste neke od mikrofona. Većina mi je predložila AKG mikrofone/bubice. Nisam testirao tzv letve, ugrađivanje ispod dekla...i sl ali,

Savjete sam poslušao i kupio:

1x AKG SR 40 dual
2x AKG PT 40
1x AKG C 516 (za harmoniku desna strana)
1x AKG C 520 L (za vokal)


Cijena: 350,00 EUR


S obzirom da većinom sviram samo harmoniku na svadbama - pratnja mladenaca na otvorenom, htio sam ozvučiti i bass pa sam kupio

SHURE komplet PGx4 sa PGX1 i mikrofon Beta 98H sa štipaljkom.

Cijena: 400,00 EUR

Prezadovoljan sam sa zvukom!!!
Nema mikrofonije, ne čuju se lupkanja dirki, ne čuje se strujanje zraka, zvuk je čist, jasan....

Inače, harmonika je weltmeister s4. Deklo sam kupio od dallape, preradio da odgovara na s4, probušio da to sve fiksno i čvrsto i prije svega pouzdano ne klapa, ne spada tokom svirke.
Što se tiče svirke u zatvorenom prostoru - isto! Zadovoljan sam i sa zvukom i pokrivanjem jer se radi o samo jednom mikrofonu na desnoj strani i jednim na lijevoj. Ovi predajnici većinom dolaze smanjenog gaina pa morate otvoriti poklopac od baterije i pojačati gain po želji. Na mix-u je sve na sredini odnosno nije potrebno nikakvo podešavanje osim na akg c516 treba malo smanjiti visoke.
Eto sve skupa me koštalo dosta novca, vremena, živaca ali mi nije žao. Jer sve radi besprijekorno!
Sve je bežično i nije potrebno napajanje B29.

Moja iskrena preporuka svima!

Fotografije montaže i opreme pogledajte na: https://picasaweb.google.com/1103577903 ... eHarmonike




Slika





Slika


Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Mikrofon za harmoniku

Post od Ukika »

pa to ti sve skuplje od same harmonike :D dobar post lepo si objasnio i mene zanima ozvucavanje leve strane, a zanima me i kako radi s4, nudi mi je covek za 850 (mislim da mogu da spustim) a imam ponudu i za paolo soprani 2+2 z aoko 1500, pa ne znam dal da uzmem s4 i da kupim aranzer ili samo paolo soprani
Korisnikov avatar
Weltmeister s4
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 17 Okt 2011, 18:02

Re: Mikrofon za harmoniku

Post od Weltmeister s4 »

:svirac: :depkvk: ma sve u svemu ja sam sa ovim zadovoljan. harmonika mi nije skupa ali je tonski odlična, ne pucaju često tonovi, glasna, relativno lagana i za ovaj posao koji ja radim sasvim pristojna. ne mogu ti preporučiti soprani jer je nisam imao prilike probati. s4 sa svim ovim mikrofonima radi odlično kao što sam i napisao. ovaj shure je pojedinačno i najskuplji njega sam stavio na bass - perfekcija od mikrofona samo mi nije jasno zašto ih ne rade sa opremom za montažu kao AKG a ne štipaljka. i ovako je stabilno jer se montira na bass kaiš.

850 (eur ??) je prihvatljiva cijena za s4 a sad ovisi da vidiš u kakvom je stanju. moja preporuka je da uzmeš s4! često se kolege žale na bas mehaniku a ni ja nisam zadovoljan basovima. nekako su tihi??!!
sretno sa kupovinom!
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Mikrofon za harmoniku

Post od Bata Kanda 73 »

S4 su odlične harm.jes da je mehanika lošija ali...Vec je mnogo puta receno o kabinskim Weltm. A sto se tiče dileme da li Weltm.kab.ili Paolo Soprani-rezon je jasan..Paolo Soprani.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Mikrofon za harmoniku

Post od alibaba40 »

:pudc8: Ma sve je ovo lijepo nemam rijeci, ali brate dok se ovo namontira , sliozi pa na harmoniku, pa na sebe
izgledas ko kosmonaut,hvala puno mi je to posla.
Korisnikov avatar
Weltmeister s4
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 17 Okt 2011, 18:02

Re: Mikrofon za harmoniku

Post od Weltmeister s4 »

:pudc8: Kao što sam rekao, Paolo Soprani nisam imao priliku probat pa ne mogu ni komentirat.

Za alibaba 40: :depkvk:

A što se tiče mikrofona, sve je na harmonici osim pilota akg c520 i njegovog predajnika.
Ostalo je na harmonici. na desnoj strani akg c516 ima svoj nosač i na njemu njegov predajnik.
A na lijevoj strani je Shure beta 98H koji se kači na bass kaiš kao i njegov predajnik.

Ništa nije komplicirano i naprotiv, vrlo je praktično. Naravno da je praktičnije od ovoga neko drugo rješenje kao što je ugradnja u samu harmoniku što predlaže g. Moger. Nisam protiv niti takvog nečega ali jednostavno, kako sam i napisao ranije, poslušao sam savjet kolega i ostalih koji su pisali o ovoj temi jer, povoljnija je ova verzija od nekih midi sistema ili sl. a i tzv. đurina letva je skuplja a i vrijeme nabavke, ugradnje i dok to sve dođe do mene dugo traje pa sam se ipak na kraju odlučio sa ovo.

Ovaj akg komplet sa dva mikrofona i bež. sis. je 350 eur a sve ostalo je kudikamo skuplje a što je bitno nije i kvalitetnije od ovoga što ja koristim. Shure beta98H je tu da ozvuči i bas a njegov bež. sistem u skorije vrijeme može se koristiti i sa PGX2 beta58 mikrofonom pa je opet isplativo!!!

Samo da napomenem, na području Hercegovine gdje ja sviram ne poznajem ni jednog svatovskog harmonikaša koji je ozvučen na ovaj način, a narod je to prihvatio odlično pa se moram pohvaliti da je sve ovo otplaćeno na samo dvije svirke!

U slučaju žičane verzije, sve to se spaja sa AKG B92 napajanjem koji je ujedno i mini mixer i sve to sa samo jednom bananom u mix, pa nema puno niti kablova niti predajnika. Zato se ne slažem da je ovo nešto posebni kozmonautski komplicirano,
:D :svirac:

Lijepi pozdrav!
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Mikrofon za harmoniku

Post od Ukika »

ma kad valja ralcevu valja ce i meni... znam, i mene taj bas nervira jedino kod weltm. od ovih skolskih do supite, sve imaju onako mutav bas -.- ali sta je tu je... videcemo..
Korisnikov avatar
Weltmeister s4
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 17 Okt 2011, 18:02

Re: Mikrofon za harmoniku

Post od Weltmeister s4 »

Baš je mutav. Ja planiram u skorije vrijeme promjeniti mehaniku i tonove komplet. ne znam od koje harmonike bi to bilo moguće i koji tip ali evo, preporučujem da napravimo novu temu pa netko iskusniji može i o tome štgod pametno prozborit.
Odgovori